موزه نیکلا تسلا

در سال ۲۰۱۲ متیو اینمن (Matthew Inman) کمپینی را در Indiegogo به راه انداخت که هدفش ساخت موزه و مرکز علومی به یاد فیزیکدان شهیر نیکلا تسلا بود.

یکی دیگر از اهداف این پروژه حفظ سایت و بازسازی برج مشهور واردن‌کلیف است که در سال ۱۹۱۷ تخریب شده بود. این پروژه توانست ظرف ۹ روز یک میلیون دلار سرمایه جذب کند. موضوع به حدی داغ شد که ایالت نیویورک هم به جمع مشارکت کنندگان پیوست و ۱ میلیون دلار دیگر به این مبلغ افزود. در نهایت ایلان ماسک هم در جولای گذشته با افزودن ۱ میلیون دلار دیگر به این سرمایه جمع‌آوری شده باعث شد که اجرای این پروژه عملی‌تر و نزدیک‌تر به نظر برسد.

جاده‌های خورشیدی

پروژه جاده‌های خورشیدی یا Solar Roadways تا کنون توانسته است ۲٫۲ میلیون دلار سرمایه را از طریق کمپین‌اش در Indiegogo جذب کند و البته در این راه رکوردهای متعددی را هم بشکند.

این استارت‌آپ که در آیداهو واقع شده است، پیش از راه اندازی کمپین‌اش مدت بسیار زیادی را روی فناوری‌های مربوط به این پروژه کار کرده بود. بنیان‌گذاران این استارت‌آپ با دریافت چنین حمایتی از افراد مختلف بسیار شوکه شدند! یکی از دلایل این موفقیت عظیم این بود که ویدیوی تبلیغی‌شان به نام Solar Freakin’ Roadways به صورتی ویروسی در کل اینترنت پخش شده بود.

Scanadu Scout

واقعا معادل فارسی درستی برای این نام نمی توان پیدا کرد. می توان گفت «دیده‌بان» یا ابزار پایش. این دستگاه در ابتدا اصلا قرار نبود برای مصرف‌کنندگان عرضه شود. در واقع پروژه‌ای در ناسا بود که هدف آن کمک به پایش وضعیت سلامت فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی بود.

این دستگاه در واقع چیزی شبیه یک «تری‌کودر» البته در حوزه پزشکی است که از فناوری بلوتوث و توان پردازشی تلفن هوشمند شما برای اندازه گیری و پایش داده های حیاتی شما استفاده می‌کند. برای ۱۰ ثانیه آن را روی پیشانی‌تان می‌گذارید و اطلاعات پزشکی شما به تلفن هوشمندتان ارسال خواهد شد. این پروژه توانست در Indiegogo حدود ۱٫۷ میلیون دلار  سرمایه جذب کند که البته مبلغ تعیین شده برای شروع کار پروژه تنها ۱۰۰۰۰۰ دلار بود. پس از آن توانست در سرمایه‌گذاری Series A حدود ۱۰٫۵ میلیون دیگر جذب کند و راهش را برای گرفتن تاییدیه FDA هموار سازد.

Kano

کانو در واقع یک کامپیوتر و یک کیت برنامه‌نویسی برای کودکان در تمام سنین است. این کامپیوتر DIY توان پردازشی خود را از یک Raspberry Pi می‌گیرد.

به کمک کانو شما می‌توانید یک سرور بی‌سیم بسازید یا بازی بنویسید و موزیک تولید کنید. در واقع چون بدون محدودیت یا open source  است تقریبا هر کاری می‌توانید با آن انجام دهید. تیم سازنده آن قبل از این‌که پروژه را روی Kickstarter قرار دهند، ۲۰۰ کیت نمونه از آن را ساختند و البته این کار بسیار مفید واقع شد. آن‌ها توانستند ۱٫۵ میلیون دلار سرمایه جذب کنند در حالی که هدف اولیه تنها ۱۰۰۰۰۰ دلار بود.

دیاسپورا

دیاسپورا، ۴ برنامه‌نویس جوان از دانشگاه نیویورک را دور هم جمع کرد تا در بک تابستان به جای کارآموزی و کارهای مشابه، یک وب سرور شخصی اپن‌سورس بسازند.

این سرور شخصی تمام داده‌های شما را ذخیره کرده و به شیوه‌ای امن با دوستان‌تان به اشتراک می گذارد. آن‌ها به زودی هدف ۱۰۰۰۰ دلاری‌شان را رد کردند و کل سرمایه جذب شده از ۶۵۰۰ سرمایه‌گذار به بیش از ۲۰۰۰۰۰ دلار رسید. ماموریت آن‌ها ایجاد عدم تمرکز در وب اجتماعی است و قصد دارند اثبات کنند که حریم شخصی و داشتن ارتباطات لزوما نباید روی هم تاثیر بگذارند.

ادامه دارد...

منبع: 1پزشک