شرکت مهندسی نرم افزار شقایق؛ کمپین «حمایت از دریا دلان تشنه» را راه‌اندازی کرده است. این کمپین در نظر دارد برای مردم منطقه دشتیاری سیستان و بلوچستان مخزن آب خریداری کند تا اهالی این روستاها بتوانند از آب شُرب سالم و بهداشتی استفاده نمایند.
این روزها مردم منطقه دشتیاری از توابع شهرستان چابهار آب شرب ندارند و مجبورند برای رفع تشنگی خود از آب آلوده‌ای که در حوضچه‌های سیمانی رو باز که با تانکرهای آبرسان برایشان پر میشود استفاده کنند.

تیم «فاندینو» به منظور جمع سپاری مالی این کمپین؛ گروه خود را به این منطقه اعزام کرد. گزارش این بازدید به شرح ذیل می‌باشد: 

گزارش تیم فاندینو از منطقه دشتیاری

 منطقه دشتیاری سیستان و بلوچستان، محلی است که مردمانش دلشان به بزرگی دریاست. مردمانی قناعت پیشه که تشنگی در کنار دریا را تاب می‌آورند و دم نمی‌زنند. مردمانی مظلوم و نجیب که در عین ناباوری آب شرب ندارند و مجبورند از آبی که بصورت هفتگی توسط تانکر سیّار آبرسان در حوضچه‌های سیمانی رو باز که کاملا غیر بهداشتی است یا از چاله‌هایی‌ که خودشان آن را حفر کرده‌اند تا در زمان بارندگی، آب باران در آن جمع شود استفاده نمایند. به این چاله به گویش محلی «هوتک» می گویند.
روستای «رانک» یکی از روستاهای منطقه دشتیاری است. تا چشم کار می‌کند بوته‌ است و خاشاک، گرمای هوا بالای 45 درجه است به همین دلیل در ساعات ظهر رهگذری در روستا مشاهده نمی‌شود. گاهی صدای بزهای رها شده در روستا با صدای باد همراه می‌شود و سکوت را می‌شکند.
در ابتدای این روستا حوضچه سیمانی رو باز که جداره آن جلبک زده و آب اندک گل آلودی در ته آن باقی مانده است، به چشم می‌خورد. به محض اطلاع  یافتن اهالی روستا از حضور ما، کودکان و چند تن از بزرگان روستا به سرعت نزدیک شده و بعد از آگاهی از علت حضور ما از مشکلات خود با سخن می‌گویند. یکی از اهالی روستا می‌گوید: «روستاهای اینجا وضعشان همین است، آب پیدا نمی‌شود. باید منتظر تانکر بمانیم. آبی که در این حوضچه‌های سیمانی ریخته می شود کفایت نمی‌کند و مردم مجبورند از آب "هوتک‌های" غیر بهداشتی روستاهای مجاور برای شستشو و گاهی پخت و پز و نوشیدن استفاده کنند که این امر باعث ایجاد انواع بیماری‌ها در بین اهالی منطقه گردیده است. دام‌هایمان همیشه تشنه‌اند و کشاورزی و باغات ما از بین رفته است.»

با توجه به پراکندگی روستاهای بازدید شده، خرید این مخزن‌ها به چند فاز تقسیم بندی و قرار است در فاز اول برای چهار روستای محروم بخش پلان منطقه دشتیاری مخزن آب 8500 لیتری خریداری گردد.


هزینه‌های اجرای این طرح به شرح جدول زیر پیش بینی گردیده است:

راه‌های حمایت از این کمپین «حمایت از دریا دلان تشنه»

  •  پرداخت از طریق سایت فاندینو
  • پراخت به کارت شرکت مهندسی نرم افزار شقایق به شماره:

 6104-3377-2925-1254

 گزارش تصویری از منطقه دشتیاری