بازارچه خیریه سفارت جمهوری اسلامی ایران همه ساله در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در «توکیو» برگزار می‌شود، امسال به با یاد آتش نشانان فداکار حادثه ساختمان پلاسکو برپا شده است.
به گزارش «ویکی نیکی» و به نقل از ایرنا، در این بازارچه خیریه به همت همسران دیپلمات‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن و با مشارکت انجمن صمیمی (بانوان ژاپنی دارای همسر ایرانی) و جمعی از تجّار و بازرگانان ایرانی مقیم برپا شده است، مورد استقبال مردم توکیو قرار گرفت.

پیشنهاد مطالعه : «بعد از پلاسکو» نوشته دکتر «مجتبی لشکربلوکی»

در اولین روز‌های برپایی این بازارچه ضمن ایجاد فضایی مناسب جهت آشنایی بیشتر ژاپنی‌ها با فرهنگ ایران، تعدادی از دیپلمات‌های کشورهای خارجی به اتفاق همسران خود از آن بازدید کردند.
همچنین در غرفه‌های برپا شده امسال؛ اقلام فرهنگی و هنری و صنایع دستی کشورمان نظیر فرش، گلیم، گبه، سفره‌های قلمکاری، ظروف شیشه‌ای، لباس محلی، پارچه، انواع غذاها و شیرینی‌های سنتی و محلی کشورمان همراه با محصولات شرکت‌های وارد کننده گلاب، انار و خاویار ایران در معرض بازدید و خرید شرکت کنندگان قرار گرفت.
یکی از بخش‌هایی که امسال با استقبال خوب بازدیدکنندگان به ویژه ژاپنی‌ها مواجه شده، بخش ارائه غذاهای ایرانی این بازارچه است.
همچنین بازارچه خیریه سال 1395 به منظور ادای احترام به شهدای ساختمان پلاسکو، با تصاویری از فداکاری آتش نشانان کشورمان نیز همراه شده است.
خانم «نظرآهاری» همسر سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن و مدیر این بازارچه در خصوص برپایی آن گفت: «خوشبختانه استقبال از بازارچه امسال بسیار خوب است و عواید حاصل از آن صرف حمایت از آسیب دیدگان حادثه پلاسکو و سوانح سوختگی خواهد شد.»ساختمان پلاسکو، واقع در خیابان جمهوری تهران، تقاطع خیابان فردوسی، حدود ساعت 8 صبح روز پنجشنبه (30 دی) دچار حریق شد و پس از حدود سه ساعت عملیات اطفاء حریق، ساختمان به یکباره فروریخت که بر اثر آن تعدادی از آتش نشانان و شهروندان در زیر آتش و آوار جان خود را از دست دادند.