تقریبا ۹۹ درصد افراد تحت پوشش موسسه حمایت از کودکان با ناهنجاری‌های مادرزادی از اقشار کم‌برخوردار و محروم جامعه هستند.

رییس انجمن خیریه محکم با اشاره به افزایش شمار افراد تحت پوشش به ۳۰۰۰ نفر از خدمات درمانی تخصصی رایگان به آنان خبر داد. 


به گزارش ویکی نیکی و به نقل از شهر امید، صلاح‌الدین دلشاد، فوق تخصص جراحی اطفال و رئیس موسسه حمایت از کودکان با ناهنجاری‌های مادرزادی (محکم) با اشاره به اینکه تاکنون بیش از ۳ هزار نفر تحت حمایت این انجمن قرار گرفته‌اند، بیان کرد: این بیماران ۴ الی ۵ نوع ناهنجاری را به‌طور همزمان دارند که در این مواقع گا‌هی درمان چنین مبتلایانی به بیش از ۴ یا ۸ عمل جراحی می‌انجامد. وی ادامه داد: ارائه همه خدمات درمانی اعم از مشاوره، ویزیت تا جراحی توسط اساتید برجسته گروه‌های مختلف پزشکی، برای همه افراد تحت پوشش این انجمن با نام اختصاری محکم، رایگان است.

دلشاد در ادامه توضیحاتش گفت: از جمله ناهنجاری‌هایی که هم‌اکنون تحت حمایت درمانی این انجمن قرار دارند، می‌توان به مشکلات دستگاه گوارشی، شکاف کام با بیشترین میزان مراجعه، آتریزی مری، مقعد بسته، بی‌اختیاری، بیماری‌های کلیوی، هیپوس پادیاس یا باز شدن دهانه مجرای ادرار از قسمت زیرین محل طبیعی آن با میزان شیوع یک مورد از هر ۳۰۰ تولد اشاره کرد.

رییس موسسه محکم در ادامه با اشاره به ایجاد این تشکل مردم‌ نهاد در سال ۱۳۸۴ افزود: هم اکنون هفت پزشک متخصص و فوق تخصص و جراح در رشته‌های مختلف، به‌عنوان اعضای هیئت‌مدیره این موسسه فعالیت دارند که خود این گروه متخصص مهم‌ترین حامیان مالی بیماران نیز هستند که علاوه بر آن‌ها بخش قابل توجهی از پزشکان مقیم بیمارستان‌های دانشگاهی، سایر اعضا و تقریبا دیگر حامیان بیماران تحت پوشش موسسه محکم را تشکیل می‌دهند.

دلشاد تصریح کرد: تقریبا ۹۹ درصد افراد تحت پوشش موسسه حمایت از کودکان با ناهنجاری‌های مادرزادی از اقشار کم برخوردار و محروم جامعه هستند که به شیوه‌های مختلف و عموما از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی همکار در سراسر کشور به دفتر موسسه معرفی می‌شوند. وی یادآور شد: علاوه بر بیماری‌های مادرزادی یاد شده، بیماری‌های مختلف مغزی از جمله هیدروسفالی، نقص مادرزادی قلب، دیابت، نقص‌های ستون فقرات و مابقی ناهنجاری‌های مادرزادی تحت حمایت‌های درمانی رایگان موسسه محکم قرار دارند.