این چهار پیشنهاد به‌طور خاص برای سازمان‌‌های مردم‌‌نهاد (سمن) کوچک در کشورهای درحال توسعه مفید است و به آن‌ها کمک می‌کند تا کمک‌‌های مالی را از طریق آنلاین و با استفاده از شبکه‌‌های اجتماعی جمع کنند.

اول از همه، سازمان شما باید یک تارنمای سازگار با امکانات تلفن همراه، خبرنامه الکترونیک و همچنین امکانات دریافت آنلاین کمک و هدایا را داشته باشد.
وقتی که این‌ها آماده باشد، سازمان شما می‌تواند از شبکه‌‌های اجتماعی برای حداکثرسازی جذب بودجه و حمایت مالی استفاده کند و همچنین فعالیت‌‌های ترویجی و اطلاع‌‌رسانی خود را هم دنبال کند و مخاطب را با اهداف و فعالیت‌‌های خود آشنا سازد.

با اجرای پیشنهادهایی که در زیر آمده، توانایی سازمان مردم‌ نهاد شما برای یافتن مخاطب جهانی به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد.


گزارش تصویری از سرگذشت سمن

حامیان و کمک‌کنندگان مالی بیش از اندازه در معرض داستان‌گویی متن‌ محور (به‌ویژه روی تلفن‌های هوشمند) هستند. در نتیجه سمن شما بهتر است داستان موفقیت‌هایش را در قالب عکس و گزارش تصویری با شرح کوتاه، روی تارنما یا وبلاگش قرار دهد. در هریک از گزارش‌های مستند تصویری، دست‌کم  پنج عکس که بتوانند موفقیت شما را نشان دهند، بگذارید و زیر هر عکس در یکی دو جمله داستان را شرح دهید. نوشتن مقدمه‌ای کوتاه (به اندازه یک یا دو پارگراف) که ماجرای گزارش تصویری را به‌طور خلاصه بیان کند هم لازم است.

وقتی می‌خواهید این گزارش تصویری را روی تارنما یا وبلاگ‌تان منتشر کنید، حواس‌تان باشد که حتما دکمه‌ ای برای کمک مالی، اشتراک خبرنامه و همچنین اشتراک‌ گذاری روی شبکه‌ های اجتماعی (فیسبوک، توییتر، گوگل پلاس یا هر شبکه اجتماعی دیگر) بگذارید که به‌راحتی قابل تشخیص باشد. فقط مقدمه و یک عکس از گزارش تصویری را در خبرنامه بیاورید و خوانندگان را تشویق کنید تا روی گزارش تصویری کلیک کنند تا بیشتر بخوانند. با این کار تعداد بازدیدکنندگان از وبلاگ یا تارنمای خود را هم افزایش می‌دهید.این خانواده اکنون در یک اتاق درب و داغان زندگی می‌کنند. با کمک سپاه رحمت (Mercy Corps) این خانواده می‌توانند از ذخیره آب، برق و عایق‌ گرمایی مناسب در منزل‌ کوچک‌شان بهره‌مند شوند.

وقتی می‌خواهید گزارش تصویری را روی شبکه اجتماعی ارسال کنید، بهترین و جذاب‌ترین عکس را انتخاب کنید و به تارنما یا وبلاگ‌تان نیز لینک بدهید تا تعداد لایک‌ها، توییت‌ها و کلیک‌ها روی تارنمایتان هم افزایش پیدا کند. حتما  تیتر مناسبی برایش انتخاب کنید. سعی کنید مثل یک روزنامه‌ نگار فکر کنید و تیترهایی بزنید که بتواند توجه افراد بیشتری را در شبکه‌ های اجتماعی به خود جلب کند. دقت کنید که همه پنج عکس به یک اندازه باشند. رنگ متن شرح عکس‌ ها باید سیاه باشد (فونت رنگی استفاده نکنید). برای نوشتن شرح عکس‌ها تا جایی که می‌شود از فونت ۱۲ استفاده کنید. می‌توانید از نرم‌افزارهای رایگان تصحیح یا ادیت عکس مانند PicMonkey  و  Photo Gallery استفاده کنید که به شما امکان بریدن (کراپ کردن) یا تغییر اندازه عکس را می‌دهد.


پیشنهاد مطالعه

راهکارهای جذب داوطلب برای خیریه‌ها


برنامه‌ ریزی برای به‌روز کردن فیس بوک و توییتر برای سایر مناطق زمانی

اگر سمن شما می‌خواهد که آگاهی از انگیزه‌ ها و اهداف و نیز نتایج جمع‌ آوری پول را در سطح جهانی بالا ببرد، بهتر است از قبل برای به‌روز رسانی فیس‌بوک و توییت‌ها برنامه‌ریزی کنید. مثلا اگر سمن شما در تهران است، باید جدول زمانی برای به‌روزرسانی بین ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب داشته باشید تا اهدا کنندگان و حامیانی در ساعات صبح در کانادا و ایالات‌ متحده‌ آمریکا پیدا کنید. برای تنظیم برنامه زمانی به‌روز رسانی فیس‌ بوک می‌توانید از کارویژه تنظیم جدول زمانی که در زیر نمایش داده شده است، استفاده کنید:


 


برای تنظیم جدول زمانی به‌روز رسانی توییتر می‌توانید از HootSuite استفاده کنید.
از جمله‌های الهام‌بخش و از قدرت آمار بهره‌ ببرید!

برای اینکه بیشترین لایک‌ ها، به اشتراک گذاشتن‌ ها و توییت‌ ها را از مطالب خود دریافت کنید، سمن شما باید صفحه‌ای با حداقل ۱۰ آمار چشمگیر و صفحه مشابهی با ۱۰ عبارت الهام‌ بخش ایجاد کند. فراموش نکنید که دکمه‌ های کمک مالی، اشتراک خبرنامه الکترونیکی و دکمه‌ های اشتراک‌گذاری در شبکه‌ های اجتماعی به‌طور برجسته‌ ای روی این صفحه‌ ها موجود باشند. هر هفته یک بار یکی از سخنان الهام‌ بخش و بخشی از آمار را روی شبکه‌ های اجتماعی و نیز تارنمایتان به‌اشتراک بگذارید و همواره به صفحه‌های آمار و عبارات الهام‌ بخش هم لینک بدهید. به این ترتیب، این دو صفحه به پربازدیدترین در تارنما یا وبلاگ‌تان تبدیل می‌شوند.

یادگرفتن اینکه چگونه کلمات و آمار را به تصاویر تبدیل کرده و روی عکس‌ ها حک کنید، کمک می‌کند تا سمن شما در شبکه‌های اجتماعی موفق‌تر باشد. ابزارهایی مانندQuozio, Infogram و Share As Image را  تجربه کنید. همچنین از  PicMonkeyy یا  Photo Galleryy برای قرار دادن آمارها و عبارات الهام‌بخش روی تصاویرتان استفاده کنید.ترجمه متن:
 ۲۰ ميليون نیروی بهداشتی و داوطلبان آموزش ديده‌ در جهان وجود دارند که می‌توانند واکسن خوراکی فلج اطفال را به کودکان بدهند.
 هيچ کودکی نبايد دچارفلج اطفال شود.


از روزهایی با مناسبت خاص بهره کافی ببرید!

ایجاد فعالیت‌ های جمعی و گروهی بر محور روزهایی که به مناسبتی خاص نام‌گذاری شده، می‌تواند به سمن شما کمک کند که توجه ملی و بین‌المللی را جلب و به صورت آنلاین، پول جمع‌ آوری کنید. راهش این است که تقویمی از این روزهای خاص درست و حداقل از یک ماه قبل برای تبلیغات خود در آن روزها برنامه‌ریزی کنید.  به این ترتیب سازمان غیرانتفاعی شما وقت کافی دارد که مواد دیداری و نوشتاری خلق کند. یک خبرنامه الکترونیکی راه بیندازید که  صبح این روزهای خاص فرستاده شود. در تمام ۲۴ ساعت آن روز برنامه‌ای مرتب برای به‌روزرسانی شبکه‌ های اجتماعی‌تان داشته باشید و در مکالمات و پیام‌ها که درباره همان موضوع در روی توییتر، فیسبوک و یا گوگل‌ پلاس انجام می‌شود مشارکت کنید. مثلا روز جهانی سازمان‌ های غيردولتی ۲۷ فوريه ۲۰۱۴ (۸ اسفند ۱۳۹۲) است. برای مشارکت سازمان‌تان در اين روز استراتژی تدوين کنيد. باید کاملا بدانید که چه کارهایی را از اهدا کنندگان و حاميان مالی‌تان می‌خواهید تا از طرف سازمان شما در اين روز انجام دهند.


منبع: nonprofit for good