طراحی استراتژی جذب کمک‌های مالی، همواره از مهم‌ترین دغدغه‌های سازمان‌های مردم‌نهاد ایرانی بوده است.

از یک سو هیچ پروژه عام‌المنفعه‌ای بدون تامین کمک‌های مالی مورد نیاز نمی‌تواند اجرا شود و از سوی دیگر، محدودیت‌های قانونی ناشی از عدم آگاهی و تسلط بر ظرفیت‌های قانونی و مقررات، باورهای مذهبی و ابهامات موجود به دلیل عدم انتخاب روش‌های صحیح اطلاع‌رسانی، ترس از ابراز میزان هزینه‌های سربار سازمان‌های مردم نهاد، عدم آشنایی با روش‌های مدرن تامین مالی و بسیار عوامل دیگر موجب شده که سازمان‌های مردم‌نهاد و نیز خیریه‌ها، نتوانند در این بخش عملکرد مطلوبی داشته باشند. 

سازمان‌های مردم‌نهاد ایرانی بواسطه قوانین نانوشته‌ای که با آن‌ها مواجه‌اند و نیز به دلیل عدم تسلط بر دانش این موضوع، نتوانسته‌اند از خلاقیت لازم و کافی در انتخاب روش‌های درآمدزا و تنوع‌بخشی به سرفصل‌های درآمدزایی بهره برده و مجبور به تکرار تنها چند روش محدود برای جذب کمک‌های مردمی شده‌اند. 

در سوی دیگر این داستان ظرفیت عظیمی از افراد و سازمان‌های ایرانی (و جهانی) آمادگی کمک به اهداف بشر دوستانه را دارند، اما قادر به شناسایی فرصت‌های موجود و تشخیص میزان صحت اطلاعات و یا تصمیم‌گیری برای ملحق شدن به سازمان‌های مردم نهاد در جهت دستیابی به اهداف آن‌ها، نیستند. 

آنچه قرار است در این ورکشاپ مورد بحث قرار گیرد، روش‌هایی است که این نوع سازمان‌ها می‌توانند با استفاده از آن‌ها، فرصت جذب کمک‌های مالی عام‌المنفعه را برای پروژه‌های خود به‌دست آورند.

محتوای دوره

این ورکشاپ موضوعات فوق را ذیل 4‌محور زیر مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد: 

1.  داستان سازمان مردم‌نهاد (یا خیریه) شما چیست؟ تدوین صحیح داستان شما، چه نقشی در جذب کمک‌های مالی دارد؟ 

2. چگونه می‌توانیم یک پیشنهاد موفق برای جذب کمک‌های مالی برای یک پروژه عام‌المنفعه بنویسیم؟ 

3. مهم‌ترین «ابزار»ها و «فرصت»های جذب کمک‌های مالی عام‌المنفعه چیست؟ کدام ابزارها و فرصت‌ها با شرایط سازمان مردم‌نهاد (یا خیریه) ما تناسب بیشتری دارد؟ 

4. اصول اخلاقی، به‌عنوان نیمه پنهان جذب کمک‌های مالی، چگونه باید در استراتژی درآمدزایی سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه تزریق شوند؟


کد تخفیف 20 درصدی برای همراهان ویکی نیکی
wikiniki

زمان برگزاری:

پنجشنبه 16 آذر 97  ساعت 8:00 الی 13:00

جمعه 23 آذر 97 ساعت 12:00


      مدرس

رضا درمان 

  •            مدرس و مشاور حوزه تامین‌مالی سمن‌ها 
  •            مدیرعامل جامعه یاوری فرهنگی
  •            مترجم کتاب «اصول جمع‌آوری کمک‌های مردمی»


برگزار کنندهموسسه مطالعاتی حامیان فردا


حامی

  • بنتک