به مناسبت روز جهانی درخت‌کاری، یک مدرسه ابتدایی در روستایی به نام آمبیکاپور در شرق هند، به منظور تشویق تمامی دانش آموزان به تحصیل، از خانواده‌های کم درآمد خواسته تا به جای پرداخت شهریه مدرسه، یک درخت بکارند. 

والدین ملزم هستند تا از درخت کاشته شده مراقبت و محافظت نمایند و در صورت از بین رفتن آن، درخت دیگری را جایگزین آن کنند که باز هم در مقایسه با هزینه شهریه مدرسه فرزندانشان، بسیار ناچیز است و علاوه بر آن به بالارفتن کیفیت هوای شهر خود نیز کمک کرده‌اند.گروهی از صاحبان کسب و کار محلی در اعتراض به هزینه‌های سنگین تحصیل، دست به این اقدام زده‌اند. در حال حاضر، در بودجه عمومی دولت هند تنها 3.9 درصد تحت عنوان بخش آموزش در نظر گرفته شده است و این بدان معناست که خانواده‌ها و والدین باید تمامی هزینه های مربوط به آموزش، کتاب و وسایل آموزش را متقبل شوند.


آشنایی با یک ایده جالب؛

با جستجو در اینترنت درخت بکارید!


عدم توجه کافی و لازم دولت به بخش آموزش، آثار مخربی بر جامعه هند داشته است. به طوری‌که طبق آمار سال 2014، 20 درصد از دانش‌آموزان هندی در سنین 7 و 8 سال، قادر به شناخت و شمارش اعداد 1 تا 9 نبوده‌اند. 

در چنین شرایطی توسعه و گسترش ایده و کار جالب این مدرسه ابتدایی می‌تواند بسیار مفید واقع شود. لازم به ذکر است که از جمله نتایج این حرکت زیبا، می‌توان به کاشت 700 درخت و آگاهی مردم نسبت به اهمیت تحصیل اشاره نمود.

در نهایت باید به این نکته توجه داشت که آمبیکاپور یک روستای کوچک است و در صورت گسترش این ایده، در سطح جهانی هم مردم و جوامع از اهمیت آموزش آگاهی پیدا می کنند و هم زمینی سبزتر و هوایی پاک خواهیم داشت.