موسسات خیریه همواره با مددجویان و نیکوکاران در ارتباط هستند. در گذشته این ارتباط بیشتر رو در رو یا از طریق واسطه‌ها انجام می‌گرفت، اما در حال حاضر با گسترش ابزار‌های ارتباطی در فضای مجازی صورت می‌گیرد.

موسسه‌های خیریه و نیکوکاران با استفاده از ابزار‌های ارتباطی کار‌های مختلفی همچون اطلاع رسانی اخبار و کمپین‌ها، جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی، شفافیت سازی عملکرد، و .... انجام می‌دهند. به عنوان مثال موسسات خیریه و نیکوکاران توانستند با کمک ابزار رسانه‌های اجتماعی امدادرسانی به مناطق زلزله زده کرمانشاه را تسریع بخشند و با اشتراک گذاری مطالب و تصاویر در فضای مجازی کمک های بشر دوستانه را جمع آوری کردند و از طریق همان شبکه‌ها نحوه هزینه ها و توزیع اقلام را منتشر کردند. در این میان نقاط ضعفی دیده شد اما به نوبه خود این حجم از امدادرسانی بی‌سابقه و بی‌نظیر خوانده شده است.

در این بین دلایل مختلفی برای موفقیت در فضای مجازی می توان نام برد. یکی از آن ها هشتگ گذاری و نحوه استفاده مناسب از آن است. اما هشتگ چیست و چگونه می توان با استفاده از آن در کمپین و اقدام بشردوستانه موفق شد؟


هشتگ یک کلمه یا عبارت است که در کنار علامت  (#) قرار می‌گیرد و از آن برای شناسایی کلمات کلیدی یا دسته‌ بندی کردن متن در شبکه‌ های اجتماعی استفاده می‌شود.


در واقع با یک کلمه شما منبعی در فضای مجازی ایجاد می‌کنید. مخاطبان شما با یک جست و جو ساده به آن دسترسی پیدا می‌کنند. بنابراین هر زمان که کاربر از یک هشتگ در پست‌های خود استفاده کند، آن پست بلافاصله توسط شبکه‌‌ی اجتماعی فهرست‌بندی شده و هر شخصی با جست جو کردن آن هشتگ می‌تواند پست او را پیدا کرده و مشاهده کند. زمانی که شما روی یک هشتگ کلیک می‌کنید به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که همه‌ی پست‌هایی که از آن هشتگ استفاده کرده‌اند در یک جا قابل مشاهده هستند.

هشتگ‌های مورد استفاده طیف وسیعی را شامل می‌شود اما می‌توان در چند دسته آن‌ها را تقسیم کرد:هشتگ برند

بسیای از موسسات خیریه نام خود را هشتگ می‌کنند. با این کار علاوه بر محبوبیت کار، جست وجوی مطالب مرتبط را تسهیل می‌دهند. یادتان باشد از هشتگی خاص و منحصر به فردی استفاده کنید که با کار شما در ارتباط باشد و از دیگران بخواهید آن را در فضای مجازی منتشر کنند .


#ویکی_نیکی، این امکان را فراهم میاورد تا افراد به راحتی در فضای مجازی مطالب مربوطه را دنبال کنند.

هشتگ کمپین

موسسات خیریه و انجمن های نیکوکاری کمپین های مختلفی را برگزار می کنند. به این ترتیب در یک  برهه از زمان نام کمپین یا رویداد هشتگ خاصی می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.


#نیکوکار_ساده، نام کمپین ویکی نیکی که در تلگرام، اینستاگرام و توییتر قابل مشاهده است.

هشتگ ترند

زمانی که کاربران زیادی از یک هشتگ استفاده کنند، آن هشتگ محبوب یا ترند می‌شود. هشتگ‌های محبوب بین چند ساعت تا چند روز دوام دارند، هشتگ هایی که ناگهان بر اثر عوامل خاصی رواج پیدا می یابند و فراگیر می شوند.


#تسلیت_کافی_نیست هشتگی که بعد از زلزله کرمانشاه در فضای مجازی منتشر شد.

هشتگ محتوا

گاهی اوقات نیازی به استفاده از هشتگ‌های برند، ترند و کمپین هشتگ‌های محبوب و مناسبتی نیست. شما فقط کافی است از هشتگ‌ های مرتبط با پست یا متن خود استفاده کنید. لزوما چنین هشتگ هایی برای توضیح محتوا و جست وجویی راحت تر مورد استفاده قرار می گیرد و باعث آشنایی مخاطب با متن می شود.


#نیکوکاری یا #کار_نیک هشتگ های که مخاطبان با مشاهده آن به خواندن یک متن ترغیب می شود

چند نکته در مورد استفاده از هشتگ

  • از کلمات خاص استفاده کنید.
  • از هشتگ‌های نامربوط استفاده نکنید.
  • در استفاده از هشتگ‌ها زیاده‌روی نکنید.
  • برای هشتگ گذاری قالب منحصر به فرد خود را داشته باشید. 
  • سعی کنید حداکثر از یک یا دو خط تیره استفاده کنید.

 

نویسنده: محدثه سحرخیز