دوم اکتبر (10 مهر ماه)، سالروز تولد مهاتما گاندی، رهبر استقلال هند، به عنوان روز بین المللی نفی خشونت معرفی شده است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد به منظور ترویج فرهنگ صلح، تسامح و تفاهم، از ملت‌ها، دولت‌ها، سازمان‌های منطقه‌ای و یا غیردولتی و ... دعوت نموده تا روز دوم اکتبر را به عنوان روز نفی خشونت گرامی بدارند و فرهنگ زیبای نفی خشونت را از طریق آموزش و ارتقای آگاهی عمومی در سراسر دنیا ترویج نمایند.

طبق قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل (تصویب شده در تاریخ 15 ژوئن 2007)، که منجر به نام گذاری روز نفی خشونت شد، این روز مناسبتی است برای انتشار پيام نفی خشونت از طريق آموزش و آگاهی رسانی عمومی و تقویت تمایل جمعی نسبت به فرهنگ صلح.

وزیر امور خارجه هند، آقای آناند شارما، به نمایندگی از 140 پشتیبان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که حمایت گسترده و بی‌سابقه از این قطعنامه، بازتابی از احترام جهانی به مهاتما گاندی و تاثیرات پایدار فلسفه اوست. وی در بیانیه خود در مجمع عمومی سازمان ملل به یکی از سخنان رهبر فقید هند، مهاتما گاندی اشاره نمود :

«عدم خشونت، بزرگترین نیرویی است که در اختیار انسان قرار دارد. این قدرتمندتر از ق«عدم خشونت، بزرگترین نیرویی است که در اختیار انسان قرار دارد. این قدرتمندتر از قدرتمندترین سلاح نابودی است که توسط ابتکار انسان ساختهدرتمندترین سلاح نابودی است که توسط ابتکار انسان ساخته شده است.»

 

نویسنده: رویا باقری