سازمان ملل متحد روز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور را روز جهانی صلح اعلام کرده ‌است.

مجمع جهانی صلح، متشکل از گروه های مردم نهاد، نخبگان و اساتید در سال 1981 فعالیت خود را شروع کرده و هرساله اعضای این مجمع با هدف ایجاد صلح، ریشه کن شدن جنگ و برپایی عدالت در جهان گرد هم می‌آیند و مسائل و مشکلات جهان را بررسی می‌نمایند و به فراخور شرایط راهکارهای مناسب ارائه می‌دهند.

این مجمع برای از بین بردن ناآرامی‌ها و تنش های زندگی مردم بی‌گناه و غیرنظامی تلاش می‌کند و در پی آن است که جنگ‌ها و درگیری‌ها در کشورهای مسلمان از جمله سوریه، یمن، عراق، فلسطین، میانمار و سایر کشورها پایان یابد و عدالت و صلح که حق همه افراد است جایگزین آتش خشونت شود.

مجمع جهانی معتقد است عدالت مبنای صلح جهانی است. نام گذاری این روز بهانه‌ای شده است برای آگاه سازی هرچه بیش‌تر جوامع از مسائل سایر کشورها و تجمیع عزم و اراده‌ای بین المللی برای از میان برچیدن جنگ و خشونت در جهان.

مجمع جهانی صلح اسلامی در ایران همایشی را به مناسبت روز جهانی صلح، در تاریخ 28 شهریور 1396، با عنوان همایش "روز جهانی صلح با تاکید بر گفتمان صلح عادلانه و کرامت انسانی" برگزار کرد. این همایش با مشارکت وزرات امور خارجه و سازمان‌های دیگر و حضور اندیشمندان و مسئولین کشور در مرکز همایش‌های بین المللی وزارت امور خارجه تشکیل شد.

 

 

 نویسنده: محدثه سحرخیز