اولین نشست علمی- تخصصی شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه با موضوع «بررسی شیوه مدیریت نیروهای داوطلب» در تاریخ 13 مهر ، اتاق ایران برگزار شد.

در این نشست ابتدا «فیروزه صابر» مدیر عامل شبکه به حاضرین خوش‌آمد گفت و چارچوب کلی روند جلسه را مشخص کرد، در ادامه «نسیم غنبر طهرانی»، استادیار دانشگاه خوارزمی و مشاور شبکه مطالبی را تحت عنوان «سیمای کار داوطلبانه در ایران و جهان» ارائه داد و پس از آن «زهرا رحیمی»، مدیر عامل جمعیت امام علی و سامان خسروانی با چندین سال تجربه در زمینه فعالیت‌های داوطلبانه، تجربیات خود را با شرکت کنندگان به اشتراک گذاشتند.

«فیروزه صابر»، مدیرعامل شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه در این نشست گفت: مدیریت نیروهای داوطلب، مدیریت پروژه، تامین منابع مالی و رسانه‌های اجتماعی چهار چالش مهم در فعالیت‌های نیکوکارانه است. در این نشست اولین چالش که مدیریت نیروهای داوطلب است، مدنظر است و هدف از برگزاری این جلسه بهره‌گیری از تجربیات فعالان این حوزه است.

وی ادامه داد: برگزاری برنامه‌های آموزشی برای مدیریت نیروهای داوطلب از الزاماتی است که هرچه جلوتر می‌رویم نبود آن را بیشتر احساس می‌کنیم. حضور در جلسات هم‌اندیشی می‌تواند ما را در ساماندهی این برنامه‌های آموزشی یاری برساند. آموزش توان ظرفیت مدیریت سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) را افزایش می‌دهد.

«نسیم غنبر طهرانی»، استادیار دانشگاه خوارزمی و مشاور شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه، نگاهی به سیمای کار داوطلبانه در ایران و جهان داشت و با اشاره به مطالعات صورت گرفته در الگوهای مدیریت سمن‌‌ها در سطح دنیا خاطرنشان کرد: آنچه در این حوزه اجرای می‌شود حاصل تجربیات گذشته است و بنابراین آنچه در حال حاضر اهمیت دارد تجربیات افراد و مدیران با سابقه است.

بر اساس اظهارات وی کار داوطلبانه در جوامع مختلف بسیار مهم است تا آنجا که دولت‌ها آمارهای رسمی از این گونه فعالیت‌ها به صورت سالانه منتشر کرده‌اند. سازمان‌های تخصصی دراین بخش فعال شده‌اند که خدمات متنوعی را در سطح جامعه ارائه می‌دهند.

طهرانی، سنجش کار داوطلبانه را یکی دیگر از اقداماتی دانست که انجام می‌شود و می تواند بینش منطقی از اثرگذاری این دست از فعالیت‌ها در جامعه در اختیار سیاست گذاران قرار دهد. در کنار سنجش کار داوطلبانه، ارزش‌گذاری‌های اقتصادی این نوع فعالیت‌ها نیز بررسی می‌شود که البته دراین مورد مخالفان و موافقان استدلال‌های خاص خود را مطرح می‌کنند. به اعتقاد مخالفان ارزش‌گذاری اقتصادی کار داوطلبانه، این نوع فعالیت‌ها نباید از نظر اقتصادی بررسی شوند چون نیت انجام آن‌ها چیزی ورای مادیات است. درعین حال موافقان بر این باورند که این ارزش گذاری‌ها می‌تواند اهمیت کار را برای حاکمیت روشن کند و آن‌ها را به حمایت از سمن‌ها ترغیب سازد.

طهرانی در مورد میزان انجام کارهای داوطلبانه در ایران گفت: طبق مطالعات، هر ایرانی به طور متوسط دو دقیقه از 24 ساعت شبانه روز را به انجام کار داوطلبانه اختصاص می‌دهد که برابر است با 10 ساعت در طول یک سال. اما این عدد در کشوری مانند هلند 20 دقیقه در طول یک شبانه روز است.