«کوچه گردان عاشق» طرح جمعیت امام علی (ع) است که از سال 1378 اجرا می‌شود در این طرح کیسه‌های مایحتاج مورد نیاز یک ماهه هزاران خانواده محروم توسط نیکوکاران و خیرین تامین و توسط دانشجویان و داوطلبان در شب‌های قدر توزیع می‌شود.
در این طرح، کیسه‌های مایحتاج مورد نیاز یک ماهه هزاران خانواده محروم در شب‌های قدر توسط دانشجویان و مردم تهیه و به در خانه‌های این عزیزان برده می‌شود و این حرکت در واقع به تاسّی از کوچه گردی‌های عاشقانه مولا علی (ع) و سیره عملی زندگی ایشان در یتیم نوازی و مهر به همنوع انجام می‌شود.جامعه هدف این طرح را تمامی خانواده‌های نیازمند که به دلیل فقر قادر به تامین نیازهای اولیه زندگی خود از جمله غذا نمی‌باشند، تشکیل می‌دهد.

اهداف طرح

  • تامین نیازهای اولیه خانواده‌های نیازمند
  • معرفی خانواده‌های نیازمند به خیّرین و ایجاد یک پل ارتباطی بین خیّرین و نیازمندان
  • گسترش فرهنگ نوع‌دوستی برای فراگیر شدن کردارهای دگرخواهانه و امور خیریه در سطح جامعه
  • ایجاد امید در خانواده‌های نیازمند برای ادامه زندگی
  • نزدیک شدن به خانواده‌ها برای شناسایی مشکلات فرهنگی و اجتماعی کودکان آن‏‌ها و ادامه فعالیت مددکاری با آنان در آینده
  • شناسایی مناطق و خانواده‌های محروم و نیازمند در سطح کشور

نحوه اجرا و برگزاری طرح

این طرح دارای کمیته‌های شناسایی، تهیه مایحتاج و اجرای مراسم می‌باشد.


کمیته شناسایی:
این کمیته در طول سال با بهره‌گیری از نیروهای آموزش دیده، به شناسایی محله‌ها و خانواده‌های فقیر و بررسی نیاز و درجه‌بندی میزان فقر آن‌ها می‌پردازد. خانواده‌هایی که در لیست خانواده‌‌های درجه یک قرار بگیرند، خانواده‌هایی هستند که بنا به دلایل مختلف حتی از تامین خوراک و قوت لایموت نیز عاجزند و اغلب کودکان آن‌ها دچار سوء تغذیه هستند.
این خانواده‌ها لیست اصلی خانواده‌های تحت پوشش طرح کوچه گردان عاشق را تشکیل می‌دهند.

کمیته تهیه مایحتاج:
با صلاحدید متخصصان تغذیه، اقلام مفید و ضروری سبد تغذیه خانوارها تعیین می‌شود و سپس این کمیته سعی می‌نماید با تأمین بودجه لازم از طریق کمک‌های مردمی و حامیان مالی من جمله بنگاه‌های اقتصادی به تهیه مایحتاج مورد نیاز و مواد غذایی از محل‌های مناسب با حداقل هزینه نماید.

کمیته اجرای مراسم:
انبار، بسته بندی و پخش بیش از ۸۰۰۰ کیسه مواد غذایی، ساماندهی آدرس خانواده‌های محروم، ساماندهی افراد مدعو در شب مراسم، ساماندهی ماشین‌های شخصی و وانت، تهیه افطاری و سحری برای مهمانان و… از جمله فعالیت‌های این کمیته است.
اقلام اصلی موجود در کیسه‌ها شامل برنج، روغن، گوشت، مرغ، عدس، لوبیا قرمز، نخود، قند، شکر، رب گوجه فرنگی، خرما، پنیر، ماکارونی، چای، تن ماهی، مایع ظرفشویی، پودر لباسشویی، شامپو، صابون و خمیردندان می‌باشد.

در حال حاضر برآورد می‌شود که بیش از ۸۰۰۰ خانواده آسیب دیده و نیازمند در سراسر کشور تحت پوشش این طرح قرار بگیرند. البته تعداد کیسه‌های آذوقه توزیعی، بستگی به میزان کمک‌های مردمی در تأمین هزینه آن‌ها دارد.
اگر بیش از مبلغ مورد نیاز برای ۸۰۰۰ کیسه کمک جمع آوری شود، جمعیت امام علی (ع) تعداد خانواده‌های بیشتری را تحت پوشش طرح قرار خواهد داد. نیکوکاران که مایل به همکاری در هجدهمین طرح کوچه گردان عاشق می‌باشند، می‌توانند با مراجعه به بخش همکاری در طرح، آمادگی خود را جهت همکاری در فعالیت‌ شناسایی خانواده‌های نیازمند، خرید و بسته بندی کیسه‌ها و پخش کیسه‌ها در شب‌های قدر اعلام نمایند.
همچنین خیرین می‌توانند با کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود به تامین کیسه‌های طرح کمک نمایند.