در این نوشتار، «ویکی‌نیکی» به مناسبت هفته ملی مبارزه با سرطان، فهرستی از موسسات خیریه فعال در حوزه سلامت و حمایت از بیماران مبتلا به سرطان تهیه کرده است. در ادامه به معرفی این خیریه‌ها می‌پردازیم. 


ردیف
نام موسسه
استان
تلفن
1
تهران
021-23501000
2
تهران
021-22718082
3
اصفهان - تهران 
021-86015329
4
تهران، شيراز، بندرعباس، خرم آباد، ياسوج، ايلام
021-86797881
5
تهران
 021-88771121
6
تهران
021-77586348
7
اصفهان
031-37737383
8
زنجان
024-33781912
9
کرمانشاه
083-37234636
10
خراسان
051-37133590
11
انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان یاس کرمان
کرمان
59255- 034


 • موسسه خیریه محک

«خیریه محک» با هدف حمایت از کودکان مبتلا به سرطان زیر 16 سال و خانواده‌ آنان از سال 1370 شروع به کار کرده است. در حال حاضر محک علاوه بر درمان کودکان و کمک به خانواده‌‌ها در حوزه تحقیقات و پژوهش بیماری سرطان هم فعالیت می‌کند. 

محک تا کنون بیش از ۲۰۰۰۰ کودک مبتلا به سرطان را تحت حمایت همه ‌جانبه قرار داده‌ است. 


 • موسسه خیریه بهنام دهش‌پور

«موسسه خیریه بهنام دهش‌پور» با هدف حمایت از بیماران مبتلا به سرطان و خانواده آن‌ها بدون محدودیت سن، ملیت، مذهب، جنسیت از سال 1379 شروع به کار کرده است.
فعالیت‌های این موسسه شامل تاسیس و تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز دانشگاهی-آموزش در جهت افزایش کیفیت و کمیت درمان بیماری توام با کاهش هزینه‌های درمانی می‌باشد.


 • خیریه مکسا

«مرکز کنترل سرطان انتخاب (مکسا)» یکی از مراکز تابع بنیاد خیریه‌ی راهبری آلا است که با هدف کنترل و پیشگیری از سرطان از سال 1388 شروع به کار کرده است. فعالیت این موسسه شامل موارد ذیل می‌باشد:

 • پیشگیری اولیه
 • تشخیص زودهنگام
 • تشخیص و درمان بیماری
 • مراقبت‌های حمایتی و تسکینی

همچنین این مرکز ارائه دهنده خدمات طب تسکینی در بخش‌های بیمارستانی، کلینیک‌های تخصصی بازتوانی پس از درمان، مراقبت حمایتی و تسکینی در منزل و راهنمایی تلفنیِ ۲۴ساعته به بیماران می‌باشد.

این مرکز در حال حاضر به ارائه خدمات رایگان به بیماران مبتلا به سرطان در تهران و اصفهان می‌پردازد و بالغ بر 15000 بیمار مبتلا به سرطان را تحت پوشش خدمات خود قرار داده است.


«موسسه خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان نور» با هدف اطلاع ­رسانی، آگاهی بخشی، پیشگیری، تجهیز و حمایت درمانی از بیماران مبتلا به سرطان در سال 1393 آغاز به کار کرد.  این خیریه در حوزه‌های مختلف درمان، پژوهش، آموزش و پیشگیری فعالیت می‌کند که عبارتند از:

 • کاهش نرخ رشد سرطان با آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و ترویج اقدامات پیشگیرانه
 • حمایت از بیماران مبتلا به سرطان و بهبود زندگی آن‌ها
 • توسعه مراکز تشخیصی–درمانی سرطان برای دسترسی تمامی ایرانیان به امکانات
 • توسعه فضای پژوهشی و سرمایه‌گذاری  و برنامه‌ریزی در حوزه تحقیقات سرطان
 • تلاش برای مهار سرطان در ایران و  سایر کشورها


 • خیریه فرهاد

«خیریه فرهاد» با هدف حمایت از زنان نیازمند مبتلا به سرطان شروع به کار کرده است. در حال حاضر این خیریه علاوه بر تامین بخشی از هزینه‌های درمانی بیماران به آن‌ها خدمات فرهنگی و آموزشی و معیشتی ارائه می‌دهد.


 • خیریه کودکان فرشته‌اند

«خیریه کودکان فرشته‌اند» از سال 1388 با هدف شاد کردن کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌ آنان شروع به فعالیت کرده است. فعالیت‌های این گروه شامل برگزاری جشن در مناسبت‌های مختلف و برگزاری تولد برای کودکان در بیمارستان، فراهم کردن شرایط تحصیل برای کودکان بیمار، تهیه دارو و فراهم کردن مایحتاج خانواده کودکان، بازسازی و تغییر دکور بیمارستان‌های کودکان، تهیه مسکن برای خانواده بیماران نیازمند و تجهیز بخش‌های بیمارستان‌، می‌باشد.


 • خیریه کسا

«موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان کسا» با هدف حمایت همه جانبه از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده آنان تاسیس گردیده است. ماموریت این موسسه فراهم نمودن امکانات لازم برای بازگشت کودک به جاده سلامتی می‌باشد.
خدمات این موسسه شامل تامین هزینه‌های درمان و همچنین حمایت‌های همه جانبه‌ مرتبط با درمان کودک یا خانواده او در طول درمان می‌باشد.


 • خیریه مهرانه زنجان

«انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان مهرانه» از سال 1385 فعالیت‌های خود را در سطح استان زنجان آغاز کرده است. فعالیت‌های این خیریه شامل بهبود بیماران مبتلا به سرطان از طریق ارتقا کمی و کیفی سلامت جسمی و روانی بیماران برای ایجاد روح امید به زندگی در آنان می‌باشد.


 • خیریه مهر‌آیینان مهر کرمانشاه

«خیریه مهر‌آیینان مهر»؛ اولین حامی کودکان مبتلا به سرطان استان کرمانشاه است که در بخش‌های اطلاع رسانی، علمی، رفاهی، اجتماعی، آموزشی، مشاوره‌ای، فرهنگی، هنری، حقوقی و زیست‌محیطی به کودکان و نوجوانان مبتلا به سرطان وخانواده‌ آنان در مرحله بیماری و پس از آن، فعالیت می‌کند. • موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان خراسان

«موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان خراسان» با هدف حمایت همه‌جانبه از کودکان  زیر 16 سال مبتلا به سرطان و خانواده آنان، در سال 1394 شروع به کار کرده  است. در حال حاضر 1061 کودک تحت پوشش موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان خراسان می‌باشند که مراحل درمان آنها عمدتاً در بیمارستان دکتر شیخ انجام می‌شود. • انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان یاس کرمان، ماموریت این انجمن حمایت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از افراد مبتلا به سرطان و اعضای خانواده آنان می‌باشد. همچنین فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی و اطلاع رسانی به منظور ارتقای فرهنگ پیشگیری و درمان به موقع، از اهداف این انجمن است.نقشه مکانیابی خیریه‌های فعال در حوزه درمان و حمایت از بیماران مبتلا به سرطان

در شکل زیر مکانیابی خیریه‌های فعال در حوزه درمان و حمایت از بیماران مبتلا به سرطان در استان‌های سراسر ایران، امکان‌پذیر است.

ﺧﻴﺮﻳﻪ‌های فعال در حوزه ﺣﻤﺎﻳﺖ ﺍﺯ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻥ ﻣﺒﺘﻼ ﺑﻪ ﺳﺮﻃﺎنآیا با مجموعه انیمیشن‌های «دوستان خیالی» آشنا هستید؟


«ویکی‌نیکی» مجموعه‌ای از انیمیشن‌های آموزشی را برای کودکان مبتلا به سرطانی ترجمه و دوبله نموده است تا بتواند تلاشی کوچک در جهت کاهش درد و رنج این کودکان انجام داده باشد و امیدوار است که با این اقدام بتواند سهمی هر چقدر اندک در کمرنگ نمودن درد و رنج این فرشته‌های آسمانی داشته باشد.مشاهده سایر انیمیشن‌های دوست خیالی