تعریف کارآفرینی نهال مهر

نهال مهر زیرشاخه کارآفرینی جمعیت طلوع بی نشان‌ها است که جهت اشتغال و درمان روحی و روانی مددجویان این موسسه ایجاد شده است. در حال حاضر سه گلخانه جهت تولید گل و گیاه در سرای مهر (مرکز اقامتی_درمانی و آموزشی زنان کارتن خواب و بی‌سرپناه) ایجاد شده است که در آن مددجویان اقدام به پرورش گل و گیاه زیستی و آپارتمانی از جمله درختچه ها و کاکتوس‌ها و به طور کلی گیاهان کوچک نموده است.

هدف کارآفرینی نهال مهر

در هر جامعه‌ای کارتن‌خواب عموماً به عنوان یکی از آسیب‌پذیرترین و حاشیه‌ای‌ترین اقشار جامعه شهری به حساب می‌آید که توانایی اندکی برای ساماندهی طبیعی زندگی‌اش دارد. از جمله شرایط خاص زندگی کارتن خواب پس از بهبودی، عدم پذیرش توسط جامعه کار و اشتغال است.

در همین راستا جمعیت طلوع بی نشان‌ها جهت اشتغال و حمایت از  بهبود یافتگانی که در تلاشند به زندگی طبیعی و عادی خود بازگردند و محافظ عزت نفس خود باشند، طرح کارآفرینی «نهال مهر» را در نظر دارد.نهال مهر طلوع بی‌نشان‌ها

 

مدت زمان فعالیت کارآفرینی نهال مهر

«نهال مهر» حاصل علاقه مندی تعداد زیادی از بهبودیافتگان کارتن خوابی سرای امید (آقایان) و سرای مهر (بانوان و نونهالان) به پرورش گل و گیاه است و همین موضوع و تاثیر این رفتار و عملکرد تاثیر بسزایی در روند درمانی و مدت بهبودی آنان دارد.

سرانجام پس از تحقیق و بررسی راجع به پرورش و فروش گیاهان بویژه کاکتوس‌ها و گیاهان آپارتمانی در ابتدای سال 95 فروشگاهی در خیابان مفتح جنوبی به عنوان مرکز فروش و بخش کارآفرینی جمعیت طلوع بی نشان‌ها کارگاه ساخت گلدان‌های سفالی در مرکز سرای امید و اولین گلخانه نهال مهر در مرکز سرای مهر راه اندازی شد.

 

طرح و توسعه کارآفرینی نهال مهر

کارآفرینی و اشتغال زایی برای بهبودیافتگان بازگشته از کارتن خوابی و اعتیاد و خانواده‌های آسیب‌دیده اجتماعی و ایجاد نگرش متفاوت به مقوله کارتن خوابی است.

نهال مهر با معرفی در شبکه نسیم و برنامه خندوانه وارد مرحله جدید از شناسایی توسط مردم و اصحاب رسانه شد و کاکتوس‌های نهال مهر به عنوان نماد مقاوت و ماندگاری در روزهای سخت نشانگر مصائب انسان‌هایی شد که به مرحله بی‌خانمانی رسیده و امید خود را از دست نداده و به زندگی عادی بازگشته اند.


روش اجرای طرح کارآفرینی نهال مهر

پرورش گل و گیاه و فروش به دو روش عمده و تک فروشی که همه این مراحل توسط بهبودیافتگان انجام می پذیرد.

نوع بازاریابی وفروش:

 • مراسم‌های هفتگی و ماهانه جمعیت طلوع بی نشان‌ها
 • بازارچه‌های خیریه
 • سایت اینترنتی
 • شبکه‌ها و کانال‌های اطلاع رسانی در فضای مجازی


 لیست بازارچه‌های خیریه نوروز 98


محل اجرای طرح کارآفرینی نهال مهر

 • از اواسط سال96، بیست نفر از بهبودیافتگان طلوع بی‌نشان‌ها در چهار گلخانه مرکز سرای مهر بانوان پرورش گل و گیاه را زیر نظر کارشناسان مجرب آغاز کردند.
 • گل و گیاهان آماده شده توسط آقایان بهبودیافته در دو مرکز نواب و مرکز خرید ارگ تجریش به صورت تک فروشی و یک روش فروش سیّار بوسیله دو دستگاه پیکان وانت به صورت عمده در گلفروشی‌های تهران عرضه می‌گردد.
 • 3 گلخانه در سرای مهر برای پرورش گل و گیاه در منطقه 14
 • گلخانه در سرای امید جهت پرورش گل وگیاه در منطقه 16
 • نمایندگی فروش در محله شهید محلاتی منطقه 14
 • پخش عمده بوسیله دو دستگاه پیکان وانت در گلفروشی‌های تهران
 • قابل اجرا در تمامی محله‌های تجاری و فروشگاه‌های شهروند 


جهت کسب اطلاع بیشتر با شماره 02133172171 تماس بگیرید.