خانواده به عنوان اولین کانونی که فرد در آن قرار می‌گیرد دارای اهمیت شایان توجهی است. اولین تاثیرات محیطی که فرد دریافت می‌کند از محیط خانواده است. خانواده پایه گذار بخش مهمی از سرنوشت انسان است و در تعیین سبک و خط مشی زندگی آینده، اخلاق، سلامت و عملکرد فرد در آینده نقش مهمی بر عهده دارد.

عواملی چون شخصیت والدین، سلامت روانی و جسمانی آن‌ها، شیوه‌های تربیتی اِعمال شده در داخل خانواده، شغل و تحصیلات والدین، محل سکونت خانواده، حجم و جمعیت خانواده، روابط اجتماعی خانواده و بی‌نهایت متغیر دیگر در خانواده وجود دارند، شخصیت فرزند، سلامت روانی و جسمانی او، آینده شغلی، تحصیلی، اقتصادی، سازگاری اجتماعی و فرهنگی، تشکیل خانواده او و غیره را تحت تاثیر قرار می‌دهند. همانطور که روان شناسان معتقدند سال‌های اولیه کودکی نقش بسزایی در رشد شخصیت و آینده او دارد. بیشتر شناخت کودک از خود، اطرافیان و محیط در این دوران شکل می‌گیرد. میزان سلامت جسمانی و روانی کودک بسته به ارتباطی است که خانواده با وی دارد و تا چه حد تلاش می‌کند نیازهای او را برآورده سازد. حال تصور کنید کودکانی در این سنین علیرغم بهره‌مند بودن از نعمت پدر و مادر، در مقام عمل، آن‌ها را در کنار خود ندارند.

این کودکان چون به مانند فرزندان یتیم دیده نمی‌شوند بنابراین از لحاظ عاطفی و روانی در خانواده تامین نمی‌شوند و به انواع مشکلات مبتلا می‌شوند. آری! این کودکان پدر و مادر دارند اما والدین شان به هر دلیلی توان اداره کردن این آینده سازان کشور را ندارند. توجه به امور خانواده‌های نیازمند همواره از اهميت خاصی برخوردار است. به ویژه کودکانی که به دلایل مهمی از قبیل زندانی بودن، سالمندی، بیماری های سخت، از کار افتادگی و ... از حضور پدر و مادر محروم هستند.

اجرای آزمایشی طرح محسنین در ۵ استان کشور طی پنج ساله گذشته نتایج ثمر بخشی را به همراه داشت که در این مسیر تا پایان سال ۱۳۹۳، حدود ۴۰ هزار خانواده مشمول طرح از امکانات خوب خیرین برخوردار شدند که با حضور پربار و تاثیرگذار برنامه "ماه عسل" در سال جاری، بیش از یکصد و پنجاه هزار خانواده جدید در قالب طرح محسنین از حمایت‌های مادی و معنوی حامیانشان بهره‌مند گردیده‌اند. در حال حاضر حدود ۱۳۰ هزار کودک با سرپرست ناتوان در کشورمان زندگی می‌کنند که بیش از پیش نیازمند توجه و محبت همنوعان خود هستند. طرح محسنین با هدف حمایت از این کودکان و با حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) درصدد است از مردم خیر کشورمان که علاقه مند به مشارکت در طرح مذکور هستند ثبت نام کرده و مقدمات حمایت از این کودکان را فراهم آورد.

اعتبار اجرای این طرح از محل کمک های نقدی مردم نیکوکار و نوع دوست کشور تامین می‌شود. از همین رو خیّرین و افرادی که تمایل دارند در اجرای طرح محسنین می‌توانند با مراجعه به بخش "ثبت نام" سایت محسنین به آدرس mohsenin.ir و پر کردن فرم مربوطه ما را در این امر مهم یاری نمایند. پس از پر کردن فرم مربوطه، کارشناسان طرح با شما تماس گرفته و جزییات کامل طرح، نحوه انتخاب کودک و نحوه واریز وجوه را برای شما توضیح خواهند داد. علاقه مندان می توانند کمک های نقدی خود را به حساب ۳۳۳۳ بانک ملی و یا درگاه پرداخت وب سایت "محسنین" پرداخت نمایند.

همچنین در صورت نیاز به هرگونه برقراری ارتباط، سوال و انتقاد و پیشنهاد، از طریق شماره تلفن 44672611 با کارشناسان طرح محسنین تماس حاصل نمایید.