ویکی نیکی

راهنمای هوشمند نیکوکاری

کمپین «به یک نیکوکار ساده نیازمندیم!»

 

تقویم را که ورق می­زنیم از مناسبت های مختلفی می­گذریم... مناسبت های تاریخی مثل روز ملی شدن صنعت نفت، فرهنگی و باستانی مثل شب یلدا، مذهبی مثل عید فطر، وفات و یا تولد بزرگان و امامان. در میان تمام این مناسبت ها، یک روز است که مستقیماً قلب و مهربانی ما را نشانه گرفته است. 14 اسفند ماه، روز «احسان و نیکوکاری».

این روز بهانه ای است برای مهرورزی، برای آنکه به همنوعان خود بفهمانیم در میان تمامی روزمرگی هایمان گم نمی­شوند. برای آنکه کودکان محروم، به خانواده های نیازمند، به سالمندانی که چشم به راه فرزندانشان هستند، و... بدانند که مهم هستند. این روز شاید تلنگری باشد برای آنکه درک کنیم مهربانی فرهنگ زیبایی است که به سرعت  اشاعه می‌­یابد و دنیای زیباتری را برایمان می‌­سازد.

اشتباه رایج

اغلب مردم فکر می­کنند که برای نیکوکار بودن باید پول زیادی داشته باشند و دعا می کنند که «خدایا پول زیاد به من عطا کن و من هم در عوض بخشی از آن را به نیازمندان می­‌بخشم.» و یا عده ای مشغله های روزمره خود را دلیل اصلی کمک نکردنشان می‌دانند.

اما واقعیت آن است که پول و زمان کافی نداشتن دلایل معقولی و قابل پذیرشی برای کمک نکردن نیستند. همه ما می توانیم نیکوکار باشیم. نیکوکار بودن مستقیماً با نیت خوب ارتباط دارد نه پول و ثروت و نه زمان خالی. هرکس می­تواند به اندازه ای که می­تواند به دیگران کمک کند.  غدا دادن به گربه ها و پرندگان محل زندگی، بار سنگین آقا یا خانم سالمندی را تا منزل بردن، تشکر از زحمات معلم با یک شاخه گل، دادن یک لیوان آب خنک به رفتگر محله و گفتن یک خسته نباشید، اهدای خون و... همه مصادیق نیکوکاری و مهربانی هستند.

به یک نیکوکار ساده نیازمندیم!

ویکی نیکی همزمان با روز «احسان و نیکوکاری» و به منظور برچیده شدن این فرهنگ غلط و جایگزینی آن با فرهنگ صحیح نیکوکاری و کمک، کمپینی راه اندازی کرده است. ما از تمامی همراهان محترمی که این متن را می­خوانند تقاضا داریم که دوستان و اطرافیان خود را در دنیا واقعی و در شبکه های اجتماعی به این کمپین دعوت کنند.

چالش
از کار نیکی که خودتان انجام می­دهید و یا می­بینید عکس تهیه کنید و آن را به همراه توضیحات و با #نیکوکار_ساده در شبکه های اجتماعی خود منتشر کنید.

توجه:
این کار به هیچ وجه ریا یا جلب توجه نیست. این کار گسترش فرهنگ نیکوکاری و کمک است. گسترش فرهنگی که در آن هیچ­کس نسبت به همنوع خود بی تفاوت نیست.

با ما همراه باشید...
چراکه بدون همراهی شما دستیابی به این هدف غیرممکن است.

نمونه های واقعی از نیکوکاران ساده به روایت تصویر


مسافرى كه طى مسیر، روکش صندلی مینی‌بوس شهری رو می دوزه.
#نیکوکار_ساده 


دختر دانشجويى که هر روز در خیابانی كه محل گذرش است می نشیند و به یکی از کودکان کار درس میدهد.
#نيكوكار_ساده  

پليسى كه نميذاره کودک كار زير بارون خيس بشه!
#نيكوكار_ساده 

 

 قصابى كه با كار زيبايش گوشت را سر سفره هاى نيازمندان مى برد.
كسانى كه تمكن مالى دارند براى ناشناسان نيازمند گوشت ميخرند.
#نيكوكار_ساده 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.