رئیس کمیته امداد استان تهران از ساماندهی موسسات خیریه در تهران خبر داد و گفت برخی از موسسات به دلیل عملکرد نادرست اخطار گرفته‎اندو برخی هم پلمپ شدند.


به گزارش ویکی نیکی و به نقل از پانا؛ محسن ولیئی رییس کمیته امداد استان تهران گفت: در سال 97 در پاسخ به پانا درباره برخورد با موسسات خیریه غیرمجاز توضیح داد: یکی از سیاست‌هایی که در کمیته امداد دنبال می‌شود، ساماندهی موسساتی است که در راستای ماموریت‌های کمیته امداد فعالیت می‌کنند. در این زمینه سال گذشته در شهر ری فعالیت این موسسات توسط کارگروهی با مسئولیت فرمانداری رصد شد که برخی از این موسسات عملکرد خوبی نداشتند و پلمب شدند، برخی از این موسسات هم اخطار گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: هزار خیریه در تهران وجود دارد که کمیته امداد در طرح ساماندهی این موسسات خیریه وظیفه کمک‌رسانی دارد و متولی اصلی فرمانداری است. در راستای ساماندهی موسسات خیریه 4 میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده است تا این خیریه‌ها تقویت شود.


رئیس کمیته امداد استان تهران خاطرنشان کرد: دو میلیارد و 125 میلیون تومان برای تعداد 13 هزار و 900 دانش‌آموز به عنوان کمک هزینه تحصیلی پرداخت شده است.


وی با اشاره به اقدامات فرهنگی در سه ماهه نخست سال جاری گفت: در این ایام 23 هزار نفر به اردوهای فرهنگی درون و برون استانی اعزام شدند و پیش‌بینی می‌شود این تعداد نیز در فصل تابستان به اردوها اعزام شوند و در این بخش از ظرفیت سایر دستگاه‌ها نیز استفاده خواهد شد.

ولیئی همچنین به راه‌اندازی صندوق امداد ولایت اشاره کرد و گفت: کلیه دریافتی و پرداختی‌‌های این صندوق بدون سود است که صندوق امداد ولایت دارای سه شعبه در تهران است و در این صندوق سپرده‌های خیران و نیکوکارانی که تمایل به ودیعه‌گذاری اموال خود را دارند، جذب می‌شود.

رئیس کمیته امداد استان تهران در ادامه یادآور شد: همچنین برای کارگشایی نیازمندان، 12 هزار و 295 فقره وام پرداخت شده است که بالغ بر 37 میلیارد تومان به‌صورت قرض‌الحسنه پرداخت شده است. برای ایجاد اشتغال مددجویان نیز 30 میلیارد تومان وام پرداخت شد که منجر به اشتغال هزار و 835 نفر از متقاضیان شده است. امسال پیش‌بینی کردیم مردم استان تهران 98 میلیارد تومان از طریق افتتاح حساب به صندوق امداد کمک کنند. البته هر زمانی که متقاضیان سپرده خود را تقاضا کنند، مبلغ به آنها عودت داده می‌شود.

وی تصریح کرد: همچنین در سال جاری پیش‌بینی شده است که 231 میلیارد تومان کمک هزینه معیشت و مستمری کمیته امداد در استان تهران از ابتدای سال جاری تا پایان سال 97 به صورت بلاعوض به حساب خانواده‌های نیازمند واریز شود.


ولیئی در ادامه یادآور شد: پیش‌بینی کردیم در سال 97 میزان 20 درصد صندوق‌های صدقات در میادین و خیابان‌های شهر کم شود و پرداخت‌ها با استفاده از شیوه‌های نوین از جمله پیامک، کد USSD، کد #8877*، دستگاه‌های ATM بانک‌ها، تلفن گویای ملی به شماره 0968877 یا وب کیوسک‌های معابر صورت بگیرد.


وی در پاسخ به هزینه‌کرد صدقات نیز توضیح داد: یکی از مهم‌ترین کارکردهای صدقات جمع‌آوری شده، برای بیمه درمانی مددجویان است. علاوه بر این صدقات در بخش‌های کمک هزینه جهیزیه، کمک هزینه تحصیلی به دانش‌آموزان نیازمند، کمک هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش، اشتغال مددجویان، تأمین مسکن مددجویان، اجاره مسکن و ودیعه مسکن نیازمندان و کمک به تأمین سبدهای کالایی در مناسبت‌های مختلف هزینه می‌شود.

ولیئی خاطر نشان کرد: یک ریال از صدقات و کمک‌های مردمی صرف هیچ کاری به جز نیازمندان آن منطقه نخواهد شد. البته دستگاه‌های نظارتی از جمله دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور بر کلیه عملکرد کمیته امداد در حوزه مالی نظارت می‌کنند.