دفتر دادستانی کل نیویورک با صدور حکمی، بنیاد خیریه دونالد ترامپ – نامزد جمهوری‌ خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا – را به دلیل «پیروی نکردن از قوانین حاکم بر موسسات خیریه» ممنوع الفعالیت کرد. در این حکم آمده است بنیاد ترامپ به دلیل مشکل ثبتی و شفاف نبودن صورت‌ حساب‌های مالی تا اطلاع ثانوی مجاز به جمع‌ آوری کمک‌های مالی نیست. 

«اریک شنیدرمن» دادستان کل نیویوک اواخر ماه گذشته با طرح شبهاتی درمورد قانونی بودن فعالیت‌های بنیاد ترامپ و سواستفاده‌های شخصی وی از عایدات این بنیاد در رسانه‌ها، دستور آغاز تحقیقات قضایی علیه آن را صادر کرد. 

«جیمز شیهان» - رئیس دایره رسیدگی به تخلفات موسسات خیریه دادستانی کل نیویورک این حکم را امضا کرده است. بر اساس قوانین نیویورک، تمام موسساتی که عایدات آن‌ها از محل جمع‌آوری کمک‌های مالی مردم بیش از 25 هزار دلار در سال است، باید تابع قوانین حاکم بر موسسات خیریه بوده و به ارائه گزارش‌های مالی سالانه بپردازند. 

چندی پیش رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند ترامپ از طریق بنیاد خود به یک گروه سیاسی نزدیک به «پام بوندی» دادستان کل فلوریدا آن هم درست در زمانی که بوندی در حال تصمیم‌گیری در مورد آغاز تحقیقات قضایی علیه دانشگاه او به اتهام کلاهبرداری بود،  25 هزار دلار کمک کرده است. این کمک مالی در حالی از سوی بنیاد ترامپ به گروه سیاسی مذکور اهدا شد که قوانین فدرال آمریکا کمک موسسات خیریه به گروه‌های سیاسی و نامزدهای انتخاباتی را اکیداً ممنوع کرده‌اند.

ترامپ تا این لحظه درباره ممنوع الفعالیت شدن بنیاد خیریه خود اظهارنظر نکرده است.

ستاد انتخاباتی ترامپ پس از انتشار این خبر، شنیدرمن را به دلیل حمایت از نامزدی «هیلاری کلینتون» – نامزد انتخاباتی حزب دموکرات – به خدمت به منافع سیاسی دموکرات‌ها در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا متهم کرد.

دفتر دادستانی کل نیویورک در حالی روز گذشته حکم ممنوع الفعالیتی بنیاد خیریه ترامپ را صادر کرد که نیویورک تایمز نیز روز یکشنبه هفته جاری با انتشار گزارشی مدعی شد به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد ترامپ برای حدود 2 دهه مالیات پرداخت نکرده است. بر اساس گزارش این روزنامه،‌ ترامپ در سال 1995 مدعی یک زیان مالی 916 میلیون دلاری شد که طبق قانون، وی را به مدت 18 سال از پرداخت مالیات معاف کرد. 

بنیاد خیریه ترامپ به دلیل فعالیت‌های غیرقانونی منحل شد

بنیاد خیریه ترامپ به دلیل فعالیت‌های غیرقانونی منحل شد

منبع: واشنگتن پست