اگر فالوور چند بازیگر یا سلبریتی باشید حتما در روزهای تاسوعا و عاشورا طرح لیوانِ پاکبانان هم عزادارند  را در اینستاگرام یکی از آنها دیده‌اید.

این لیوان که توسط شرکت آهن آنلاین چاپ و توزیع شد به نوعی یک کمپین گوریلا مارکتینگ محسوب می‌شود. اصولا ما در ایران، گوریلاهای زیادی را شاهد نیستیم. پس اجازه بدهید صرفا به پاس نفس این حرکت، آن‌ را ببینیم و نقد کنیم.

آهن آنلاین طبق آماری که خودشان در اختیار ما گذاشته‌اند بیش از ۱۰۰هزار عدد از این لیوان‌ها را چاپ کرده است که با یک حساب کتاب سرانگشتی به این نتیجه می‌رسیم که اگر از یک لیوان معمولی هم برای این حرکت استفاده کرده باشند، حدود ۵ میلیون هزینه چاپ این لیوان بوده است.

این عدد به نظر یک عدد بسیار مناسب برای پیاده سازی یک ایده میرسد. اما لزوما این مدل هزینه کردن صحیح است؟

آهن آنلاین تصمیم گرفت با یک ویدئو نه چندان جالب و جذاب خبر از راه اندازی این کمپین دهد. درست است که این ویدئو برای ایام عزاداری ضبط شده و حساسیت‌های ویژه‌ای در این مناسبت‌ها بر روی محتواهای تولیدی وجود دارد؛ اما می‌توان ضمن رعایت خط قرمزها، جذابیت را به ویدئو اضافه کرد.

اما نکته بسیار جالب برای ما میزان وایرال شدن تصویر این لیوان در اینستاگرام بود. بسیاری از سلبریتی‌ها طرح این لیوان را به اشتراک گذاشتند. اما با توجه به محتوای تولیدی در صفحه آهن آنلاین، هشتگی با  عنوان #پاکبانان_هم_عزادارند برای این کمپین در نظر گرفته شده است.

اما اگر به صفحه این هشتگ در اکسپلور اینستاگرام یک نگاهی بیاندازید، تنها ۱۰۰ و چند پست در ارتباط با این کمپین ملاحظه می‌کنید، در حالی که وقتی یک کمپین به این شکل مورد اقبال جمعی قرار گرفته، حتما پتانسیل وایرال شدن صحیح‌تری داشته است.

اگر در گوگل سرچ کنید، متوجه می‌شوید، آهن آنلاین چند مقاله در چند خبرگزاری در این مورد منتشر کرده است که به عنوان می‌توان به عنوان بخشی از کمپین به آن نگاه کرد. اما به شرط اینکه بتوانیم این حرکت را کمپین بدانیم.

نکته مهم در نقد این حرکت این است که یک ایده مناسب، با قابلیت وایرال شدن بالا، با رعایت خطوط قرمز جامعه، اجرا می‌شود، اما در قالب یک استراتژی صحیح پیاده سازی نمی‌شود.

اگر آهن آنلاین یک بودجه مناسب را جهت توزیع محتوای خلق شده در این کمپین کنار می‌گذاشت، مسلما یک اتفاق فوق‌العاده برای آنها رخ می داد.

پس چه بهتر خواهد بود که بدانیم چرا و برای چه حرکت می‌کنیم. نبود استراتژی می‌تواند مانع از دیده شدن یک ایده جذاب شود.

شاید کمی هزینه اضافه و پرداخت مبلغی به چند نفر از آن دوستان سلبریتی که حاضر بودند عکس را به رایگان هم منتشر کنند، کار صحیح‌تری بود. چرا که آن موقع هشتگ این حرکت هم منتشر می‌شد و می‌توانستیم ” پاکبانان هم عزادارند “را کمپین  مدون تری بنامیم.

منبع: علیجاه شهربانویی