ویکی نیکی

راهنمای هوشمند نیکوکاری

همکاری با سایر خیریه ها؛ یک موقعیت بُرد-بُرد!

معنی همکاری "collaboration" در دیکشنری : "عمل کار کردن با کسی برای تولید چیزی" و " کار کردن دو یا چند نفر باهم برای خلق و یا رسیدن به چیزی"

شرکت ها و سازمان های خصوصی، در حال حاضر از ایجاد روابط و همکاری باهم، بسیاربهره می برند و اینک وقت آن است که سازمان های خیریه و موسسات مردم نهاد نیز به دنبال راه های همکاری با یکدیگر برای سوددهی و بهره وری بیشتر، باشند. اما چگونه و از چه روش هایی؟

 پشتیبانی

بعضی اوقات به تنهایی و یا فقط در داخل سازمان خود، به نتیجه دلخواه رسیدن، بسیار سخت و دشوار خواهد بود، علی الخصوص اگر تجارب حیاتی دیگران را در نظر نگیریم.

اگر مهارت و تجارب دیگران را بکار نبریم، حتی با بهترین تصمیم و اراده نیز احتمال شکست پروژه وجود خواهد داشت، جذب و جمع آوری کمک ها موفقیت آمیز نبوده و هزینه ها افزایش خواهد یافت ولی با ارتباطات مشارکتی، احتمال بیشتری برای موفقیت پروژه وجود خواهد داشت.

بطور مثال خیریه های کوچکتر می توانند از تخصص ها و پتانسیل های خود استفاده و با ارائه خدمات به دیگر خیریه ها، همچون مشاوره های تخصصی و...از تخصص خود برای صرفه جویی در هزینه ها استفاده کنند؛ چرا که با ارتباط خود با دیگران، باعث گشایش درب های جدید برای همکاری های مشترک شده و یک موقعیت برد-برد ایجاد میکنند.

 

 تقسیم وظایف

زمانیکه سازمان های خیریه باهم همکاری کنند، می توانند نقاط قوت خود را با هم به اشتراک گذاشته و برای رسیدن به اهداف مشترک، سریعتر حرکت کنند.

بطور مثال همکاری خیریه ها و سازمان های مردم نهاد برای  سازماندهی یک مراسم در مقیاس بزرگ، برای جمع آوری و جذب سرمایه ها، می تواند سبب تقسیم وظایف و مسئولیت ها و در نتیجه مدیریت بهتر پروژه شود.

و بازاریابی، خرید، آماده سازی و تهیه لیست وظایف روزانه دلهره آور نخواهد بود و هردو خیریه با همکاری با یکدیگر می توانند از مزایای جلب حمایت و اهدای کمک بهره ببرند. (مزایای همکاری خیریه ها با یکدیگر)

 

 ارتباطات

با وجود تمام اهداف و عزم راسخ موسسات خیریه در پیشبرد آنها، هنوز هم تا حدودی، ارتباطات و افرادی که می شناسند، در حرفه و حتی پیشبرد اهداف آنها، مفید و موثر هستند.

همکاری با دیگر موسسات خیریه به این معنی است که می توانید از ارتباطات آنها نیز بهره مند شوید، افراد جدیدی را شناخته و از آنها هم کمک بگیرید. برای رسیدن به این هدف و ارتباط با افراد بیشتر، یافتن افراد مناسب می تواند راهگشائی باشد برای تاثیر بیشتر در جامعه.

بطور مثال با ارتباط با مقامات بالادست همچون شهردار، قادر خواهیم بود با ارائه مقدمه و گزارشی درباره پروژه خود ، که بعدها به یک جلسه رسمی تبدیل خواهد شد، می توان برنامه ای محلی را تنظیم و خبرنامه ای را برای ساکنین محلی بفرستیم تا پروژه مورد نظر را به عنوان یک رویداد مشارکتی به خیرین و نیکوکاران معرفی کنیم.

 

به اشتراک گذاری تجارب و ایده ها

گاهی اوقات با شور و اشتیاق فراوان درباره ایده های خود و آنچه که در تلاش برای رسیدن به آن هستیم صحبت می کنیم و حتی ممکن است ساده ترین ایده های ذهنی نیز در عمل تبدیل به بهترین آنها شود.

خوشبختانه، همه ما تجربیات، دیدگاه ها و تخصص های مختلفی داریم که در همکاری با هم می توانیم از آنها بیشتر بهره مند شویم. مطرح کردن ایده های جدید و صحبت درباره آنها، اجازه می دهد که برنامه ها و اهداف واقع بینانه ای ارائه شده و دیدگاه های یک شخص ثالث بی طرف را نیز شنیده و بپذیریم.

می توان با شنیدن ایده ها و نظرات و انتقادات دیگران، هریک از آنها را بررسی و نقاط قوت و ضعف در برنامه و تصمیمات را لیست کرده و در نهایت برای انجام هر پروژه برنامه ها و استراتژی های استانداردی را نیز ارائه دهیم.

 

انتشار هزینه ها و درخواست کمک

جمع آوری وجوه برای خیریه های کوچک کار آسانی نیست تا بتوانند پروژه های مالی خود را با موفقیت به پایان برسانند. با اینحال انتشار هزینه ها و درخواست کمک نه تنها از نظر مالی، حتی در زمان و تجارب نیز با پیوستن و همکاری خیریه ها باهم، می تواند منجر به نتایج ارزشمندی شود.

با ارتباط با کسب و کارهای محلی و نزدیک شدن به آنها، می توان از تخصص آنها در بازاریابی و تبلیغ، چاپ و کالا بهره برد.

 ENG

مترجم: فاطمه ولی محمدی

منبع

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.