استاندار خوزستان با اعلام آمادگی نسبت به همکاری با سازمان‌های مردم نهاد و موسسات خیریه خوزستان در حوزه امور خیریه، گفت: در نظام اداری، کمبود نیروهای انسانی وجود دارد تا امور خیریه را پیگیری کنند و شخصا با این مشکل مواجه شدم.

به گزارش ویکی نیکی و به نقل از ایلنا، غلامرضا شریعتی در آیین تجلیل از سازمان‌های مردم نهاد همکار با بهزیستی خوزستان در حوزه آسیب‌های اجتماعی که در اهواز برگزار شد، با بیان اینکه قطعا یکی از معیارهای سنجش انسان‌ها انجام کار خیر است، اظهار کرد: تلاش برای کار خیر و نیکو حتما در هزینه کردن مال خلاصه نمی‌شود، بلکه انجام تمام اموری که پیشرفت و ارتقاء جامعه و توسعه انسانی را به دنبال دارد، جزو امور خیر محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر ملاک سنجش انسان‌ها در جامعه بر اساس میزان مشارکت آن‌ها در انجام امور و کارهای خیر و درست باشد، افراد جامعه در انجام امور خیریه از هم سبقت خواهند گرفت اما اگر کار خیر به عنوان کاری حاشیه‌ای که چندان مورد توجه جامعه قرار ندارد، باشد و سنجش انسان‌ها بر اساس این موضوع انجام نشود؛ بیش‌تر افراد جامعه به سمت و سوی معیارهایی حرکت می‌کنند که آن معیارها موجب پیشرفت افراد نمی‌شود.

استاندار خوزستان تصریح کرد: در حال حاضر در جامعه کنونی ایران با شرایطی مواجه نیستیم که افراد بر اساس خیرخواهی و انجام عمل خیر و افراد سودمند به حال جامعه سنجیده شوند و ترازوی سنجش افراد در جامعه این ملاک‌ها نیست. در حالی که اگر انجام عمل خیر در جامعه، مبنای سنجش افراد قرار بگیرد؛ قطعا شاهد نتیجه بهتری خواهیم بود.

شریعتی با اشاره به تامین هزینه‌های تحقیقاتی برخی دانشگاه‌ها در سایر کشورهای جهان توسط خیرین، عنوان کرد: در این کشورها فرهنگ خیرین در زمینه تحقیقات گسترش یافته است. فرهنگ خیرین و مشارکت خیرین لزوما در راه‌اندازی موسسات خیریه، احداث مدرسه و حوزه سلامت خلاصه نمی‌شود و تمام بخش‌ها و زمینه‌ها را در برمی‌گیرد.

وی با اشاره به برخی آیات قرآن در مورد انجام امور خیر به صورت آشکار و پنهان، بیان کرد: در یک آیه شریفه آمده است که در برخی موارد کارها و اعمال خیر باید به صورت آشکار انجام شود تا برای سایرین الگو باشد و سایرین نیز در این زمینه اقدام کنند. این امر در جامعه مستلزم بسیج شدن تمامی افراد و اهتمام دستگاه‎های ذیربط است و باید فرهنگ کار خیر در جامعه ترویج و توسعه یابد.

استاندار خوزستان اظهار کرد: آماده همکاری با سازمان های مردم نهاد و موسسات خیریه خوزستان هستیم.  

شریعتی گفت: در نظام اداری، کمبود نیروهای انسانی وجود دارد تا امور خیریه را پیگیری کنند و شخصاً با این مشکل مواجه شدم.

وی بیان کرد: شرایطی مهیا شده تا با اختصاص حدود 5 میلیارد تومان برای دانش آموزان مستعد و مستمند که فاقد امکانات لازم برای شرکت در رقابت کنکور هستند، کلاس‌های کنکور برگزار شود تا در حد توان، عدالت نسبی را در این زمینه در استان خوزستان فراهم کنیم.