نزدیک غروب نانوایی آقا «رحمت» شلوغ و پرمشتری است. مثل همیشه با لبخند با مشتریان گرم می‌گیرد. هرچند به مدد دستگاه‌های جدید پخت نان، دیگر خبری از آن تنورهای قدیمی داخل نانوایی نیست که هرم آتشش تا صف مشتریان هم می‌رسید. همدلی اهالی نیکوکار، نمازگزاران مسجد و نانوای دوست‌داشتنی خیلی ها را به یاد سنت‌های نیکوی محله‌‌های قدیمی می‌اندازد. روزهایی که همسایه هوای همسایه را داشت و غصه نان شبش را نمی‌خورد. حکایت نانوایی آقا رحمت، حکایت همکاری نمازگزاران و مسئولان خیر مسجد اباعبدالله (ع) برای کمک به خانواده‌ های نیازمندی است که چشم امید به دل دریایی هم‌ محله‌ای‌هایشان دارند. حالا چند سالی است که خانواده‌های کم‌بضاعت محله زاهد گیلانی برای تهیه نان به نانوایی آقا رحمت می‌آیند و نان رایگان دریافت می‌کنند. به همین بهانه سری به نانوایی «رحمت ملکی» نانوای خوشرو و معتمد محله زاهد گیلانی زدیم و او هم از برکت همجواری با مسجد و مشارکت در این کار نیک گفت.نمازگزاران بانی این کار خیر شدند!

ماجرا از 6 سال پیش شروع شد. وقتی که جمعی از معتمدان و نمازگزاران مسجد اباعبدالله (ع) تصمیم گرفتند برای کمک به خانواده‌های نیازمند محله دست به دست هم دهند و باری از روی شانه‌های آن‌ها بردارند. حالا با همدلی اهالی و نمازگزاران مبالغی جمع‌آوری می‌شود و با همکاری نانوای متعمد محله، نیازمندان نان رایگان دریافت می‌کنند. آقا رحمت که نانوایی‌اش فاصله چندانی با مسجد ندارد، مثل همیشه پشت دخل ایستاده و با همان لبخند همیشگی‌اش نان دست مشتریان می‌دهد. می‌گوید: «اینکه برای انجام این کار خیر، مرا انتخاب کرده‌اند همیشه خدا را شکر می‌کنم.» آقا رحمت کارت‌هایی را که با همکاری مسئولان مسجد تهیه شده نشان می‌دهد و می‌گوید: «6 سال پیش بود که حاج غلامحسین پرتوی، مسئول خیریه مسجد سراغم آمد و موضوع را به من گفت. خیلی خوشحال شدم. همیشه دوست داشتم فرصتی پیش می‌آمد که چنین‌ کاری انجام دهم. حالا که مسجد پیش قدم شده بود با اشتیاق فراوان قبول کردم و کار را شروع کردیم. معتمدان مسجد نیازمندان را شناسایی کردند و این کارت‌ها را در اختیارشان قرار دادند. روزهای نخست شاید 10 خانواده مراجعه می‌کردند اما حالا تعدادشان به 50 خانواده رسیده. کارت‌ها را می‌دهند و نان رایگان دریافت می‌کنند.»

گاهی کارت‌ها زودتر از ماه تمام می‌شود!

ملکی 10 سالی است که در محله زاهد گیلانی نان تازه دست اهالی می‌دهد و همه او را با صفت انصاف و مردم‌داری می‌شناسند. می‌گوید یک دهه کاسبی و خوش‌ و بش با معتمدان محله باعث شده، خانواده‌های نیازمند را بشناسد و خودش هم در حد توان از هیچ کمکی به آن‌ها دریغ نکند. لبخندی می‌زند و می‌گوید: «توان مالی بعضی از اهالی محله ما خیلی زیاد نیست. همه باید برای کمکی هرچند ناچیز به همسایه نیازمندمان تلاش کنیم. زمانی که تازه به این محله آمده بودم گاهی در گفت‌ و گوهای خودمانی با بعضی از مشتریان از وضع زندگی افراد باخبر می‌شدم. وقتی خبر نداشته‌ باشی مسئولیتی نداری اما همین که خبردار شدی وظیفه‌ات سنگین‌تر می‌شود.» آقا رحمت به همین‌جا بسنده می‌کند اما یکی از مشتریان قدیمی نانوایی می‌گوید: «آن روزها که هنوز با مشارکت مسجد این کار خیر شروع نشده بود آقای ملکی به شاگردانش سپرده بود که در قبال نان از او پول نگیرند.» حرف‌ها که به اینجا می‌رسد یکی از شاگردان آقا رحمت هم می‌گوید: «توان مالی برخی از اهالی خوب نیست و گاهی تعداد کارت‌هایی که در اختیارشان قرار گرفته زودتر از پایان ماه تمام می‌شود آقا رحمت سپرده به حساب خودش به آن‌ها نان بدهیم.»

از اهالی محله یاد گرفتم!
نانوای دوست داشتنی محله زاهد گیلانی از مشارکت اهالی محله برای توزیع نان رایگان میان نیازمندان تعریف می‌کند و این موضوع را هم از برکات هم‌جواری با مسجد قدیمی محله می‌داند. می‌گوید: «در این کار خیر علاوه بر نمازگزاران مسجد، اهالی محله هم دخیل هستند. آنهایی که وضع مالی بهتری دارند سراغم می‌آیند و مبالغی در اختیارم قرار می‌دهند تا نان رایگان به نیازمندان بدهم. من هم با توجه به شناختی که نسبت به خانواده‌های نیازمند دارم تلاش می‌کنم پاسخگوی اعتماد اهالی باشم.»  2 سالی است که نانوایی ملکی پنجشنبه‌ ها به هر مشتری 2نان رایگان می‌دهد. آقا رحمت می‌گوید که این کار را از اهالی محله‌اش یاد گرفته است: «از وقتی این کار خیر با مشارکت همه اهالی در نانوایی من انجام می‌شود برکت زندگی‌ام بیشتر از قبل شده است. من هم نیت کرده‌ام سهمی در این کار خیر داشته باشم.» حفظ آبروی نیازمندان برای نانوای باسابقه محله از هر چیزی مهم‌تر است. یکی از همکارانش در این‌باره می‌گوید: «هر وقت نیازمندی برای دریافت نان می‌آید اگر صف نانوایی شلوغ باشد آقا رحمت از او می‌خواهد در مراجعه بعدی کارت‌ها را برایش بیاورد. مبادا دیگران از نیازش باخبر شوند.»

از نگاه معتمدان محله

غلامحسین پرتوی
مورد اعتماد اهالی محله

6 سال پیش بود که تصمیم گرفتیم با همکاری نمازگزاران و اهالی خیر محله باری هرچند کوچک از روی شانه‌های خانواده‌های کم‌بضاعت برداریم. برای انجام این کار باید سراغ یکی از نانوایان معتمد محله می‌رفتیم و چه کسی بهتر از آقا رحمت که یکی از کاسبان مورد اعتماد محله ماست.

غلامحسین حداد تهرانی
حواسش به نیازمندان است

آقای ملکی نقش مهمی در این کار خیر جمعی اهالی محله ما دارد. درست است که خانواده‌های نیازمند از سوی مسجد به او معرفی شده‌اند و کارت‌هایی که با کمک مالی اهالی و خیّران جمع‌آوری می‌شود زمینه‌های توزیع نان رایگان را فراهم کرده اما خود آقا رحمت هم کاسب خیری است که حواسش به نیازمندان است.

عوض‌مراد دعش
حفظ آبروی نیازمند برایش اهمیت دارد

وقتی خانواده‌های نیازمند با کارت‌هایی که توسط مسجد تهیه شده به آقای ملکی مراجعه می‌کنند او طوری کار خانواده‌های نیازمند را راه می‌اندازد که کسی از وجود آن کارت‌ها و نیاز آن خانواده باخبر نشود. آبروی نیازمند برایش خیلی مهم است.

 

منبع: همشهری محله