ویکی نیکی

راهنمای هوشمند نیکوکاری

مسئولیت اجتماعی شرکت ها و دامنه فعالیت های آن

دامنه فعالیت‌­های مسئولیت اجتماعی در طول سال های اخیر به طور چشمگیری گسترش یافته است و در حال حاضر جنبه های عملیاتی - تجاری را هم به صورت متنوع مانند  فساد در زنجیره عرضه منابع و تلاش های محیط زیستی، پوشش می دهد.

 برخی از جنبه ها و فعالیت های مسئولیت اجتماعی عبارتند از:

 

زیست محیطی

جنبه های زیست محیطی مسئولیت اجتماعی بسیار وسیع هستند، از جمله بخش های بازیافت کاغذ، استفاده پایدار از منابع، به حداقل رساندن اثرات زیست محیطی و کاهش مصرف آب و...

محاسبات آب و هوائی، تلاشی است مشترک برای گرد هم آوردن مصرف کنندگان و شرکت ها برای پیدا کردن راه هایی برای مقابله با تغییرات اقلیمی جهانی.

همچنین شرکت های مسئولیت اجتماعی را بر اساس 22 معیار ارزیابی می کنند :  من جمله اثرات آب و هوایی شرکت ها، یعنی تأثیر آنها بر گرمایش زمین و شفافیت فعالیت های زیست محیطی و...

تکنولوژی پاک (Cleantech)

بخش مهمی از مسئولیت اجتماعی است برای توصیف محصولات یا خدماتی که کارائی و بهره وری را بهبود می بخشند در حالیکه هزینه ها، ورودی ها، مصرف انرژی، تولید زباله و آلودگی را کاهش می دهند.

برابری جنسیتی

برابری جنسیتی، یکی از مهم ترین جنبه های شرکت های مسئولیت اجتماعی است. شرکت ها می توانند با ایجاد امکان برابری در والدین برای هماهنگ کردن کار در خانواده، تشویق مشارکت های مشترک در مراقبت از کودکان و... و همچنین دادن فرصت های برابر به زنان و مردان در خانواده ها، موثر باشند.

مبارزه با فساد

فساد اداری، که توسط بانک جهانی به عنوان یکی از بزرگترین تهدیدات برای رشد جامعه شناخته شده است، به یکی از بزرگترین چالش ها در میان شرکت های بازرگاني، تبدیل شده است. سوئد به عنوان یکی از کشورها با کمترین فساد در جهان شناخته می شود و در رتبه چهارم از شاخص های ادراک و شفافیت فساد بین المللی 2012 قرار گرفته است.

بهترین عملکردها در این زمینه در بین برندهای تجاری، متعلق به برندهای  SEB، H & M و Tele2 بوده است. سازمان شفاف سازی بین المللی، همچنان به تشویق شرکت ها، به ویژه کسانی که در سطح بین المللی فعالیت می کنند، برای داشتن عملکردی فعالانه تر در برابر فساد اداری، می پردازد.

  از سال 1997،  OECD (سازمان همکاری و توسعه اقتصادی)، کنوانسیون منع رشوه خواری خدمتگزاران دولتی در خارج از کشور را در روابط تجاری بین المللی ارائه و 39 کشور این کنوانسیون را تصویب کرده اند.

ترویج نوآوری های پایدار

دولت ها می باید با هدف انجام فعالیت های پایدار، علاوه بر تشویق شرکت ها ،چه خصوصی و چه دولتی به انجام فعالیت های پایدار، طرح های پایدار را نیز معرفی و ترویج دهند.

در سال 2007، سوئد اولین کشوری بود که از شرکت های دولتی خود خواست که "گزارش های پایداری" را تهیه و ارائه دهند. گزارش پایداری (Sustainability Report)، گزارشی است که یک شرکت درباره ی تاثیرات اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی فعالیت‏ های روزانه ‏اش، ارائه می دهد.

گزارش‌دهی پایدار، می‌تواند به سازمان‌ها در جهت سنجش و اطلاع ‌رسانی عملکرد اقتصادی، زیست‌محیطی، اجتماعی و حاکمیتی خود کمک کند.

گزارش ها باید مطابق با دستورالعمل های گزارش جهانی GRI (Global Reporting Initiative) باشد. . GRI یک سازمان پیشرو، در زمینه پایداری است که استفاده از گزارش ‏دهی پایداری را به‌عنوان روشی برای سازمان‏ها به‌ منظور پایدارتر شدن و مشارکت بیشتر در توسعه پایدار ترویج می دهد. (ساسان قاسمی، وحید شکری علی‌آبادی، مقاله ابزار بهبود عملکرد سازمان‌ها برای توسعه پایدار، معرفی راهنمای GRI، روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۳۲۲۰)

 حقوق بشر

همه شرکت ها، چه خصوصی و چه دولتی، باید در تمام فعالیت های خود، به حقوق بشر احترام بگذارند.

همچنین شرکت ها باید از دستورالعمل های OECD در منع رشوه خواری در روابط تجاری استفاده و حداقل 10 اصل از اصول جهانی سازمان ملل متحد و راهنمای سازمان تجارت جهانی و حقوق بشر را در اهداف و دستورکار سازمانی خود قرار دهند.

به هر حال فعالیت های کسب و کار پایدار باید توسط بخش خصوصی  انتخاب و هدایت و اعمال شوند و هر شرکت تصمیم می گیرد که چرا و چگونه با مسئولیت اجتماعی کار کند.

نوآوری های زیست محیطی

قوانین زیست محیطی محکم به همراه سطح بالایی از آگاهی و دانش زیست محیطی باعث می شود تا شرکت ها، فعالیت های محیط زیستی نوآورانه و کارآمدی داشته باشند.

 در حال حاضر کشور سوئد تکنیکهای تولیدات کم اثر، به ویژه در تولید صنعتی، را به سایر کشورها، صادر می کند. سوئد همچنین نقش مهمی در بخش های "تکنولوژی پاک" مانند سوخت های غیر فسیلی کم اثر و کیفیت آب دارد.

برای مثال شرکت SEKAB، یکی از عمده فروشندگان اروپایی مشتقات اتانول و اتانول است که برای استفاده از سوخت و مواد شیمیایی کم اثر محیط زیستی فعالیت می کند. و شرکت آب و فاضلاب Xylem در بیش از 150 کشور جهان فعالیت دارد.

 

آشنایی با نمونه های موفق داخلی و خارجی مسئولیت اجتماعی شرکت ها

(کلیک کنید)

 

گردآورنده: فاطمه ولی محمدی

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.