نتایج یک پژوهش در استان مازندران نشان می‌دهد، ۶۸ درصد مردان خشونت پایین، ۱۷ درصد خشونت متوسط و حدود 2 درصد خشونت بالا را از سوی زنان خود تجربه کرده‌اند. به گزارش خبر آنلاین، جامعه ایران به ‌واسطه سال‌ها تسلط فرهنگ مرد سالارانه، مصادیق متعددی از خشونت علیه زنان دارد اما آنچه پشت این مفهوم تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته بوده، خشونت زنان علیه مردان است. درواقع، براساس بررسی‌های متعدد اجتماعی، خشونت زنان علیه مردان بسیار کمتر از خشونت مردان علیه زنان است اما این مسئله دلیلی بر توجه ‌نکردن به خشونت علیه مردان نمی‌شود. بااین‌حال، خشونت خانوادگی یکی از آسیب‌های مهم اجتماعی است که با وجود پیشرفت فکری و فرهنگی در جامعه ایران، همچنان خودنمایی می‌کند. در ایران عمده تحقیقات اجتماعی درباره خشونت خانگی، معطوف به خشونت علیه زنان می‌شود اما به‌ تازگی نتایج تحقیقی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه مازندران روی بیش از ۳۰۰ مرد بابلسری نشان می‌دهد، خشونت علیه مردان در جامعه ایران، مصادیق خاص خود را دارد. در این تحقیق که به سرپرستی علی‌اصغر فیروزجائیان انجام شده است، میانگین سنی مردان متاهل ۳۸ سال است و میانگین مدت ازدواج افراد ۱۳ سال است. بیشتر افراد بررسی‌ شده در این پژوهش، دارای فرزند بوده‌اند و از لحاظ تحصیلات، افراد با تحصیلات فوق‌ دیپلم و لیسانس با ۴۰ درصد، بیشترین افراد نمونه این پژوهش بوده‌اند. همچنین همسران این مردان متاهل، ۷۳ درصد خانه ‌دار و ۲۵ درصد شاغل بوده ‌اند و حدود ۵۰ درصد از مردان این تحقیق، درآمد حدود ماهی یک میلیون تومان دارند اما آنچه مربوط به نتایج این پژوهش می‌شود، نشان می‌دهد از مجموع بررسی‌ها در این پژوهش، ۶۸ درصد مردان خشونت پایین، ۱۷ درصد مردان خشونت متوسط و حدود دو درصد مردان خشونت بالا را از سوی زنان خود تجربه کرده‌اند. 

نکته مهم دیگر، نوع خشونتی است که مردان در این پژوهش تجربه کرده‌اند. بیشترین خشونت، مربوط به خشونت روانی بوده و بعد از آن، به‌ترتیب خشونت اقتصادی و اجتماعی قرار دارد و در نهایت خشونت فیزیکی، کمترین نوع خشونت زنان علیه مردان است.


 آمار پزشکی قانونی

خشونت علیه مردان؛ پدیده‌ای ناملموس و غریب که به‌دلیل ترس از تمسخر و قضاوت آشنایان و اطرافیان یا مسائل اجتماعی و فرهنگی، مردان قربانی را به سکوت وامی‌دارد. آخرین آمار منتشر‌شده، حاکی از آن است که در هفت‌ماهه نخست سال ۹۴، از میان 45 هزار و 555 نفری که قربانی خشونت خانگی شده و به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند، بیش از هزار و 350 نفر آنها مرد بوده‌اند. وجود این شمار قربانیان مرد، درحالی است که منابع آگاه در پزشکی قانونی تعداد مردانی را که قربانی خشونت خانگی می‌شوند بسیار بیشتر از تعداد رسمی پرونده ‌های مفتوحه بیان می‌کنند. درباره وضعیت خشونت علیه مردان از سوی زنان، هنوز آماری دقیق و رسمی به تفکیک شهرها و استان‌های کشور در دسترس نیست و کارشناسان معتقدند، خشونت زنان علیه مردان و خشونت مردان علیه زنان ریشه یکسانی دارند که عبارت هستند از: آشنا نبودن به روابط فردی، جامعه مرد سالار و زنانی که برای دستیابی به حقوق برابر می‌جنگند.

 
 دلیل بروز خشونت

پیش‌تر امیرحسین جلالی، عضو هیأت ‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی، در کارگاه آموزشی اورژانس‌های درمانی و کار با قربانیان همسر آزاری که همزمان با روز جهانی امحای خشونت علیه زنان از سوی سازمان دفاع از قربانیان خشونت برگزار شد، چنین گفته بود: «خشونت‌های فیزیکی در ایران، بیشتر شامل کودکان و زنان می‌شود و مرد‌ها بیشتر قربانی خشونت‌های روانی می‌شوند؛ به این معنی که زن مثلا به آن‌ها اجازه رفت‌وآمد با خانواده‌شان را نمی‌دهد.» مریم رسولیان، روان‌پزشک و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی ایران، نیز در همین کارگاه آموزشی تصریح کرده بود: «تحقیقات نشان می‌دهد، خشونت فیزیکی زنان نسبت به مردان بیشتر بوده اما از سوی‌ دیگر، خشونت روانی مردان با توجه به محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی زنان بیشتر است.» جلالی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه در شرایط مختلف زمانی و اجتماعی، زمینه‌هایی برای بروز خشونت از سوی زنان یا مردان فراهم می‌شود، درباره منشاهای بروز خشونت علیه مردان، این‌چنین گفت: برای مثال، مسائلی همچون مردسالاری در جامعه، زمینه‌ساز افزایش میزان خشونت مردان علیه زنان است یا در مقابل مسائلی همچون مطالبات زنان در راستای دستیابی به حقوق برابر نیز می‌تواند منجر به افزایش خشونت از سوی آن‌ها شود.'

 

منبع: وقایع اتفاقیه