خوش‌بینان بدون مرز

این انجمن در سال 2008، در کشور بلژیک توسط دو دفتردار اسناد رسمی تاسیس شده است. هدف آن‌ها، تغییر ذهن و روحیه مردم به سمت خوش‌بینی، اشتیاق، جسارت و تفکر مثبت است.
اعضای این نهاد باور دارند که تفکراتِ انسان می‌تواند تاثیرات عمیقی روی کیفیت زندگی و واقعیت بیرونی داشته باشد. در نتیجه، مبارزه با یاس، نا امیدی و تفکرات منفی از ماموریت های اصلی این گروه است.
این انجمن در کشورهای مختلفی مثل فرانسه، بلژیک، آلمان، نروژ، اسپانیا، سوئیس، هلند و کانادا فعال است. ارسال «نامه امیدواری»، ایمیل حاوی مطالب آموزشی روانشناسانه به صورت هفتگی برای اعضای انجمن، برگزاری جلسات مستمر به منظور گفتگو و تبادل نظر درباره مثبت اندیشی و... از فعالیت‌های خوش بینان بدون مرز است.

عینک سازان بدون مرز

26 سال پیش، دو دوستِ عینک‌ساز به «کامرون» سفر می‌کنند. آن‌ها طی این سفر متوجه می‌شوند که بیماری‌های چشمیِ مردم محلی به لطف مراقبت‌های پزشکی دیگر سازمان‌های مردم نهاد به درستی تشخیص داده شده است اما همچنان مردم از کمبود عینک رنج می‌برند و مشکلات بینایی حل نشده باقی مانده است.
در نتیجه در بازگشت از سفر کامرون، سازمان عینک‌سازان بدون مرز تاسیس شد. این نهاد غیردولتی برای کشورهای در حال توسعه مانند مالی، کنگو، گابون، لائوس، الجزیره و مراکش عینک‌های نو می‌فرستد. همچنین با تاسیس مراکزی در این کشورها و آموزش تکنسین‌های عینک‌ساز، به تهیه عینک برای افراد نیازمند اقدام می‌کند.

عشق بدون مرز

پدر «ژرژ گُره» که در سال 1908 در لیون فرانسه متولد شد، سال‌ها در کمیته‌ای به نام «دوستداران مادر ترزا» عضویت داشت.
وی با الهام از آموزش‌های نوع‌دوستانه مادر ترزا، سازمان غیرانتفاعی به نام «عشق بدون مرز» را بنیان گذاشت.
هدف اصلی او از تاسیس این سازمان، مبارزه با فقر در آفریقا بود. سال‌های طولانی، بسیاری از کشورهای آفریقایی مستعمره فرانسه بودند و فرانسویان زیادی در این کشورها زندگی می‌کردند.
پدر گُره هم یکی از این افراد بود که از دوران نوجوانی در تونس، صحرای غربی و مراکش زندگی کرده بود و با وضعیت مردم در این مناطق به خوبی آشنایی داشت.
اکنون 40 سال پس از مرگ پدر گُره، سازمان بشردوستانه وی به مدیریت یک کشیش دیگر در راستای ارتقای سلامت و آموزش، کاهش فقر و گرسنگی در کشورهایی مانند توگو، بنین، ساحل عاج و کامرون تلاش می کند. 

حمایت‌گران بدون مرز از چهارپایان

اما شاید رتبه اول عجیب‌ترین سازمان بدون مرز را بتوان به «چهارپایان بدون مرز» اهدا کرد.این انجمن عجیب غریب، ادعای حمایت از چهارپایان آسیب دیده را دارد، به خصوص آن‌ها که توسط انسان‌ها مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.هدف انجمن «چهارپایان بدون مرز» ظاهرا مراقبت مناسب از الاغ ها، قاطرها و اسب‌ها توسط دامپزشک و تهیه زین‌های سالم و استاندارد برای آن هاست.
اما داستان زمانی عجیب‌تر می‌شود که به سراغ روش‌های حمایت مالی از این انجمن می‌رویم.
مردم با شرکت در تورهای مسافرتی برگزار شده در کشورهای فرانسه، ایتالیا، پرتغال و مراکش می‌توانند به صورت مالی از این نهاد حمایت کنند.
اما در این تورها که بیشتر در مناطق روستایی و کوهستانی برگزار می‌شود از الاغ‌ها و قاطرها برای حمل و نقل و سواری استفاده می‌شود!