به گزارش ویکی نیکی و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ عبدالرضا عابد، قائم مقام سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: استان یزد که همواره مردمی خیر و نیک‌اندیش داشته در خیرات و موقوفات نیز در کشور پیش قدم است و  موقوفات زیادی در استان یزد وجود دارد.

عابد افزود: به منظور بررسی برنامه‌های سال جاری و همچنین تدوین برنامه‌های سال آینده طی سفری که با همراهی معاونین سازمان امروز به استان یزد داشتیم نسبت به بررسی مشکلات و تصمیم‌گیری راهکارها اقدام خواهد شد.

قائم مقام اوقاف و امور خیریه کشور گفت: اجرای نیت واقفین بنا بر تاکیدات مقام معظم رهبری همواره در سر‌لوحه کارهای این سازمان قرار داشته و دارد و خوشبختانه در این زمینه اقدامات بسیار زیادی انجام شده است.

 قائم مقام اوقاف و امور خیریه کشور گفت: در طرح آرامش بهاری میزبان جمع کثیری از اقشار مختلف در بقعه‌های متبرکه و امامزادگان هستیم و در ماه‌های محرم و صفر نیز عوائد بخش زیادی از موقوفات به عزاداری اباعبدالله حسین (ع) اختصاص یافته است.

وی گفت: در راهپیمایی اربعین نیز طی چند سال گذشته موکب‌هایی در ورودی و خروجی کشور و همچنین شهرهای مقدس نجف و کربلا و بین مسیر ایجاد شده و از محل عوائد موقوفات به زائران خدمت‌رسانی شده است.

آیت الله محمدرضا ناصری، نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد نیز در این نشست اظهار کرد: وقف از پایه‌های اساسی برای ماندگار بودن سنت‌های اسلامی است تا این اعتقادات و سنت‌ها به واسطه وقف حفظ شده و به مرور زمان از بین نرود.

وی ادامه داد: باید از وقف مراقبت شود و همه ما وظیفه داریم وقف را ترویج داده و مراقبت و توسعه دهیم و باید همواره اجرای نیت واقفین به صورت کامل انجام شود.

 امام جمعه یزد افزود: در زمان حکومت طاغوت با توجه به دست‌اندازی‌هایی که به موقوفات صورت گرفته بود مردم کمتر به سمت وقف حرکت می‌کردند اما بعد از انقلاب که مردم خلوص امام و رهبری را دیدند و آن‌ها نیز علاقه‌مند شده و خالصانه آمده‌اند و همه ما وظیفه داریم تا اطمینان مردم سلب نشود و از فعالیت‌های مهم حفظ و گسترش وقف و همچنین حفظ اعتقاد مردم است.

آیت الله ناصری گفت: باید در کنار حسینیه و مساجدی که ساخته و وقف می‌شود حتما موقوفاتی نیز دایر شود تا عوائد آن‌ها تامین شود وگرنه به مرور زمان با مشکل مواجه خواهد شد و لذا همه ما وظیفه داریم در این زمینه مردم را راهنمایی کنیم و همچنین توصیه مردم به وصیت هزینه کردن ثلث مالشان در انجام کارهای خیر نیز از دیگر برنامه های اوقاف و امور خیریه قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد گفت: در مساجد نیز باید نظافت و تامین امکانات و همچنین زیبایی مساجد در سرلوحه کارها قرار گیرد تا اقشار مختلف و به ویژه نسل جوان رغبت بیشتری برای شرکت در برنامه‌های مساجد داشته باشند و فقط این مشارکت در نماز جماعت خلاصه نشود و زیبایی و نظافت فرش ها و سرویس بهداشتی و دیگر اماکن مساجد باید در اولویت مساجد باشد.

آیت الله ناصری افزود: در زمان حال که فضاهای مجازی باعث مشغول بودن جوانان شده و خدای نکرده امکان انحراف آن‌ها وجود دارد، فضای مساجد و همچنین هزینه کردن وقف در امور فرهنگی یکی از بهترین اقدامات است که ثواب زیادی دارد که لازم است این الزام به اطلاع مردم رسانده شود تا در وقف های جدید برای هزینه‌های برنامه های فرهنگی نیز مشارکت داشته باشد.

حجت‌الاسلام زارع زاده، مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان یزد نیز در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده این سازمان ارائه نمود.