با مشارکت سازمان محیط زیست، معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری و بانک تجارت، استارت آپ ویکند سبز تهران برگزار شد.

به گزارش ویکی نیکی و به نقل از روابط عمومی بانک تجارت، در آئین گشایش این رویداد که هفدهم آذرماه در محل سازمان محیط زیست برگزار شد، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رییس سازمان محیط زیست با اشاره به تحول نگرش بین المللی نسبت به موضوع محیط زیست در دنیا گفت: در کلیه کشورهای توسعه یافته، اهداف رشد و توسعه کشورها با اهداف محیط زیستی همسو و هماهنگ هستند و بحث اقتصاد سبز در دنیا به یک مسئله روز تبدیل شده است.

 

وی افزود باید به اقتصاد سبز و اقتصاد توسعه در کنار هم توجه کنیم و رشد و اشتغال‌زایی را در کنار حفظ محیط زیست دنبال کنیم.

ابتکار تصریح کرد: باید برای توفیق بلندمدت در حفظ محیط زیست و توسعه پایدار در کشور به پژوهش بپردازیم و در کنار پژوهش به خلاقیت و دانایی نیز نیاز است تا به رشد پایدار و بهبود محیط زیست منجر گردد.

وی با اشاره به برنامه‌های سازمان محیط زیست در خصوص مشارکت در ایجاد مشاغل سبز و پایدار در کشور گفت: سازمان محیط زیست حمایت از کسب و کارهای سبز و کارآفرینی سبز برای جوانان و بالاخص بانوان فارغ‌التحصیل در استان‌های مختلف کشور را در دستور کار خود قرار داده است.

در ادامه این مراسم، محمد ابراهیم مقدم مدیرعامل بانک تجارت در سخنانی با اشاره به برخی از مهم‌ترین چالش‌های زیست‌محیطی کشور در سال‌های اخیر گفت: مسئله حفاظت از محیط زیست در کشورمان باید به یک فرهنگ تبدیل شود و همه سازمان‌ها و دستگاه‌ها، آن را وظیفه خود بدانند و نسبت به حمایت از محیط زیست اقدام کنند.

وی افزود: بانک تجارت حفاظت از محیط زیست در راستای شعار راهبردی «به احترام زندگی، به احترام فردا» را در راس مسئولیت‌های اجتماعی خود قرار داده است و این اطمینان را به ذینفعان بانک می‌دهیم که قطعا رویکرد ما در این موضوع شعاری و تبلیغاتی نیست و بخشی از استراتژی‌های بانک در سال‌های آتی، مشارکت در برنامه‌های ملی حفظ محیط زیست خواهد بود.

مقدم با اشاره به برخی از دستاوردها و برنامه‌های بانک تجارت در این حوزه گفت: ترویج فرهنگ کار بدون کاغذ، حمایت از پویش‌های زیست‌محیطی و صنایع سبز، گسترش خدمات الکترونیکی با هدف کاهش آلودگی هوا و ترافیک، کاهش 60 درصدی انتشارات کاغذی و برگزاری آزمون سالانه پرسنل به صورت الکترونیک از جمله اقداماتی است که بانک تجارت طی سالجاری برای کاهش آسیب به محیط زیست انجام داده است.

مدیرعامل بانک تجارت خاطرنشان ساخت: بانک تجارت همچنین موضوع حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان و تجاری‌سازی ایده‌های دانشجویی را در دستور جلسات هفتگی اقتصاد مقاومتی خود قرار داده است و واحد ویژه ای در معاونت سرمایه‌گذاری بانک برای پیگیری این برنامه تشکیل شده است. بانک تجارت در نظر دارد از ایده‌های برگزیده شرکت‌کنندگان در این جشنواره حمایت خواهد کرد و این رویداد انشاالله نقطه پیوند ناگسستنی بانک تجارت، سازمان محیط زیست و جامعه دانشگاهی کشور برای حمایت از ایده‌های دانش بنیان دوستدار محیط زیست در کشور خواهد بود.

مدیرعامل بانک تجارت همچنین با اشاره به مشارکت بانک تجارت در برگزاری گردهمایی بین‌المللی پیشگامان جوان در توسعه پایدار (YES) گفت: در این رویداد فعالان و کارشناسان مطرح بین‌المللی در حوزه محیط زیست از 20 کشور جهان به میزبانی مشترک بانک تجارت و دانشگاه امیرکبیر به بررسی آخرین رویدادها و مباحث مرتبط با توسعه پایدار می‌پردازند.

وی در پایان پیشنهاد داد تا با ایجاد نسلی جدید از پارک‌های فناوری در مناطق  مستعد کشور و تامین بودجه و امکانات لازم، امکان ارائه و یافتن نقاط ضعف و قوت ایده‌های جدید دانشجویان و دانش‌پژوهان جوان کشور در حوزه‌های مختلف کسب و کار در مقیاس واقعی ایجاد شود.

پیش از سخنان مدیرعامل بانک تجارت، علیپور مدیرکل پژوهش و فناوری سازمان حفاظت محیط زیست نیز در سخنانی با اشاره به اهداف برگزاری این رویداد گفت: توسعه مشاغل سازگار با محیط زیست در کشورها ، علاوه بر آنکه به بهبود وضعیت اقتصادی آن کشور کمک می کند، در ارتقاء شاخص های زیست محیطی نیز بسیار موثر خواهد بود.

وی افزود : ایجاد مشاغل سبز به عنوان یک راهکار اساسی در بسترسازی توسعه پایدار در کشور مدنظر قرار گیرد.

در ابتدای این مراسم سلطانی، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، ضمن تشکر از حمایت بانک تجارت از کسب و کارهای سبز گفت: بانک‌های پیش رو در دنیا، حمایت از محیط زیست را در دستور کار خود قرار داده‌اند و بانک تجارت نیز حمایت از محیط زیست را به عنوان یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی در دستور کار خود قرار داده و با حمایت مالی، فرصت را برای کسب و کارهای سبز را فراهم نموده است.

گفتنی است در این رویداد که تا عصر روز جمعه نوزدهم آذرماه ادامه داشت، دانشجویان دانشگاه‌های مختلف کشور ، ایده‌های خود در حوزه‌های مختلف کسب و کار سبز را ارائه نمودند و به ایده های برگزیده با انتخاب هیات داوران جوایزی اهدا شد.