تا حالا از خودتان پرسیده اید چرا به فوتبال، بازی زیبا می‌گویند؟ آیا تنها دلیل این قضیه سرگرم شدن میلیون‌ها نفر به دلیل توانایی‌های فرازمینی بعضی از فوتبالیست هاست؟ نویسنده سایت sportkeeda برای این سوال پاسخ قانع‌کننده‌ای دارد. او می‌گوید فوتبال بازی زیبایی است.چرا که بعضی از فوتبالیست‌ها دلی به وسعت اقیانوس دارند و نه تنها با بازی‌شان دل هواداران تیمشان را شاد می‌کنند بلکه کارهای انسان دوستانه آن‌ها هم لبخند خوشحالی را روی صورت هزاران نفر می‌‍نشاند. بازیکنانی که پای ثابت انواع و اقسام فعالیت‌های خیرخواهانه هستند.


این گزارش به معرفی 10 نفر از آن‌ها می‌پردازد:

1- لیونل مسی

از بازیکنی که حضور در تولد فرزندش را به دلیل همراهی یونیسف از دست داده، انتظار دیگری نمی‌رود. مسی تا دلتان بخواهد در انواع و اقسام برنامه‌های انسان دوستانه شرکت می‌کند که آخرین آن، کمک به بچه‌های بنگلادش، نپال و اندونزی برای بالا رفتن وضعیت آموزشی و تحصیلاتی آن‌هاست.

 

2- دیدیه دروگبا

مردم ساحل عاج عاشق او هستند چرا که دروگبا هیچ وقت از کمک به مردم نیازمند کشورش دریغ نمی‌کند. او یک بار برای حضور در یک پروژه تبلیغاتی 3 میلیون دلار دستمزد گرفت و تمام آن را صرف ساخت یک بیمارستان در کشورش کرد. مهم‌ترین کار خیر او اما ساخت «بنیاد خیریه دیدیه دروگباست» که در بخش سلامت و آموزش، از کودکان قاره آفریقا حمایت می کند.

 

3- کریگ بلامی

شاید به قیافه این بازیکن نخورد که اهل چنین کارهایی باشد اما او وقتی سال 2007 به سیرالئون رفت و از نزدیک وضعیت زندگی آن‌ها را دید، یک تصمیم بزرگ گرفت؛ بلامی همراه یونیسف مرکزی را راه انداخت که در کنار یاد دادن فوتبال به بچه‌ها، سعی می‌کرد آن‌ها را طوری تربیت کند که بتوانند در آینده مردان خوبی برای جامعه‌شان باشند. بلامی در سال 2013، 1.4 میلیون پوند از حقوقش را به این پروژه اختصاص داد.

 

4- مایکل اسین

این فوتبالیست غنایی هم داستانی به مانند دروگبا دارد. او هم بنیاد خیریه‌ای با نام خودش راه انداخته که سرویس‌های اجتماعی خوبی به مردم کشورش می‌دهد. او از طرف دیگر در پروژه‌ای حضور دارد که هدفش بالابردن سطح مطالعه جوانان غنایی است.

 

5- کریس رونالدو

او هم در میدان هم بیرون آن ستاره است. بازیکن پرتغالی رئال مادرید به تازگی در پروژه کمک به کودکان زلزله زده نپالی شرکت کرده و سال 2012 هم 1.5 میلیون یورو برای مدارس غزه هزینه کرد. او در مادیرا، هزینه ساخت مرکز درمان سرطان را پرداخت کرد و سفیر موسسه‌ای شد که هدفش حمایت از بچه‌هایی است که مشکل تغذیه دارند.

 

6- مسعود اوزیل

کمتر بازیکنی پیدا می‌شود که از پاداش قهرمانی در جام جهانی بگذرد اما هافبک طراح آلمانی این کار را کرد تا پاداش او برای درمان 23 کودک برزیلی هزینه شود.

 

7- دیوید بکام

او را به عنوان انسان دوست‌ترین فوتبالیست دنیا می‌شناسند. کافی است به سایت‌هایی که اخبار مربوط به افراد مشهور را منتشر می‌کنند، سر بزنید تا ببینید بکام و خانواده‌اش چه علاقه‌ای به حضور در برنامه‌های خیریه دارند. یکی از کارهای او حمایت از موسسه‌ای است که به سربازان انگلیسی برگشته از جنگ در عراق و افغانستان کمک می‌کند. او بنیاد خیریه خودش را هم دارد و در کنار آن نزدیک به 186 هزار دلار به یک موسسه مبارزه علیه ظلم به کودکان کمک کرده است. اگر هنوز هم فکر می‌کنید که بکام کار خاصی نکرده، بد نیست به این نکته هم توجه داشته باشید که او تمام حقوق حضورش در پاری سن ژرمن را صرف امور خیریه کرد.

 

8- درک کویت

این بازیکن هلندی از بچگی آرزو داشت به فوتبالیست بزرگی تبدیل شود و وقتی به آرزویش رسید، تصمیم گرفت کار کند که سایر بچه‌ها هم به آرزوهایشان برسند. او از سال 2006 موسسه‌ای را تاسیس کرد که هدفش کمک کردن به بالارفتن سطح زندگی بچه‌های دنیاست.

 

9- نوانوکانو

بازیکن سابق آرسنال یک اسطوره در کشورش- نیجریه- محسوب می‌شود. او از زمانی که همکاری‌اش با یونیسف را شروع کرده، سراغ کارهای انسان دوستانه رفته و بنیادی را به نام خودش تاسیس کرده که به کودکانی که مشکل قلبی دارند، کمک می‌کنند و هزینه درمان آن‌ها را پرداخت می کند. بنیاد او تا سال گذشته هزینه عمل قلب 415 کودک آفریقایی را تامین کرده بود.

 

10- زین الدین زیدان.

زیدان از محبوبیت خودش در دنیای فوتبال به بهترین شکل ممکن استفاده می‌کند. او هرسال نقش اصلی را در برگزاری دیدار خیریه علیه فقر دارد. دیداری که ستاره‌های دنیای فوتبال در آن شرکت دارند و عواید آن صرف کمک به برنامه توسعه سازمان ملل می‌شود که به 27 کشور دنیا سود می‌رساند.


منبع: بهترین‌ها