یکی از مواردی که تیم ویکی‌نیکی در ارتباطات مستقیم خود با خیریه‌ها دریافته است، آن است که خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد اغلب با مفهوم «بازاریابی» بیگانه‌اند و آن را صرفاً مختص به کسب و کارها و بنگاه‌های اقتصادی می‌دانند. 

این درحالی است که کارنامه بسیاری از خیریه‌های بزرگ بین‌المللی خلاف این باور را نشان می‌دهد. یک خیریه یا سازمان مردم نهاد نمی تواند صرفا به پشتوانه کمک‌های مردمی امور خود را اداره کند و بقا داشته باشد. بنابراین اینجاست که ایده بازاریابی خیریه­ ها قوت می‌گیرد.


طراحی استراتژی بازاریابی افراد تاثیرگذار برای خیریه‌ها

در این نوشتار به طور خاص به یکی از انواع بازاریابی برای خیریه‌ها پرداخته می‌شود و آن بازاریابی افراد اثرگذار یا اینفلوئنسرها می‌باشد. 

یک استراتژی موفق در بازاریابی افراد اثرگذار ضمن کمک به دیده شدن برند شما به آن هویت بخشیده و سبب جذب مخاطب تازه خواهد شد. 

همزمان با این اثرات شما قادر به افزایش بازدیدکننده وبسایت خود شده و می‌توانید خدمات و فعالیت‌های خود را بیش‌تر و بهتر معرفی نمایید، اما به رقم همه این فواید طراحی استراتژی، پیاده سازی و مدیریت بازاریابی افراد تاثیرگذار گاهاً بسیار پیچیده و زمان‌بر است و ممکن است منجر به ناکامی بسیاری از کمپین‌ها و کارزار‌های تبلیغاتی پیش از شروع آن‌ها شود. 

در این مطلب برای گذر از این مسائل و اجرای یک کمپین بازاریابی افراد تاثیرگذار موفق، راهنمایی‌های لازم ارائه خواهد شد که شما را در برنامه‌ریزی و اجرای موفق صفر تا صد آن یاری نماید.


بازاریابی افراد تاثیرگذار (اینفلوئنسرها) چیست؟

هدف از بازاریابی افراد تاثیرگذار، شناسایی اشخاصی است که بر مخاطبان، نیکوکاران و برند شما، به عنوان یک خیریه یا سازمان مردم‌نهاد، اثرگذار خواهند بود. 

استراتژی بازاریابی شما می‌بایست بتواند افراد تاثیرگذار و مرتبط را شناسایی نماید و پیام خیریه شما را از طریق آن‌ها به گوش سایر مخاطبان برساند. 

به‌طور معمول افراد تاثیرگذار مخاطبین و علاقمندان بسیار زیادی دارند که برند شما نیز با انتقال پیام یا محتوای آن از مزایای این افراد، بهرمند خواهد شد و این فرآیند در نهایت سبب می‌شود خودِ خیریه و برندِ خیریه، خود را به طیف گسترده‌تری از مردم معرفی نمایند.

ما هر روز و هر شب در شبکه­‌های اجتماعی، وب­سایت­‌ها، رادیو و تلویزیون به نمونه‌های مختلفی از بازاریابی افراد تاثیرگذار برخورد می‌کنیم.
برای مثال هنرپیشه معروفی که در صفحه اینستاگرام خود از کمک کردن به یک کمپین خیریه خاص صحبت می‌کند یا افراد مشهور دیگری که مخاطبان خود را به استفاده از یک هشتگ خاص تشویق می‌کنند و... .

باید توجه داشت که نیازی نیست فرد تاثیرگذار حتما خود فعالیت مشابه خیریه شما را داشته باشد، آنچه اهمیت دارد این است که شما از طریق آن‌ها بتوانید مخاطب مناسب خود را پیدا کنید یا به بیان بهتر با ایجاد این فرصت اجازه دهید افراد مناسب شما را پیدا کنند و بدین ترتیب ارتباط صحیح با آن‌ها شکل گیرد.‌ 

حال سوال این است که چگونه می‌توان افراد تاثیرگذار را شناسی نمود؟ برای این کار شما باید یک استراتژی مناسب تهیه و تدوین کنید.


چگونه یک استراتژی بازاریابی افراد تاثیرگذار، ایجاد کنیم؟

به منظور ایجاد استراتژی بازاریابی افراد تاثیرگذار، می‌بایست مراحل زیر را بررسی و اجرا نمود:

 • اهداف خود را مشخص کنید

همانند تمامی استراتژی‌های هوشمندانه بازاریابی شما در ابتدا می‌بایست اهداف خود و در نهایت هدف از رسیدن به این اهداف را مشخص نمایید. 

تعیین اهداف در مراحل ابتدایی طراحی استراتژی، به انسجام آن در طی برگزاری کمپین تبلیغاتی کمک نموده و دیدگاه مناسبی نسبت به علائمی که نشان‌دهنده موفقیت این کمپین می‌باشند، ارائه خواهد داد. برخی اهدافی که می‌توانید در استراتژی بازاریابی افراد اثرگذار خود لحاظ کنید، عبارتند از:


چگونه یک استراتژی بازاریابی افراد تاثیرگذار، ایجاد کنیم؟


 • نوع بازاریابی خیریه خود را انتخاب کنید

پس از مشخص شدن اهداف، شما بایستی نوع کمپین تبلیغاتی مناسب برای بازاریابی افراد تاثیرگذار را انتخاب کنید. انواع کمپین‌های تبلیغاتی در این شیوه از بازاریابی الهام‌بخشی، استخدام و یا ترکیبی از این دو می‌باشند. 

در شیوه الهام بخشی شما با تشویق نمودن افراد تاثیرگذار در به اشتراک‌گذاری پیام یا محتوای تولید شده در خیریه، کمپین تبلیغاتی خود را مدیریت می‌کنید، اما در شیوه استخدام نیاز به مذاکره پیرامون شرایط مورد نظر طرفین برای انتقال پیام برند به مخاطب وجود خواهد داشت که بطور معمول شامل پرداخت مبلغی خواهد شد. 

در شیوه ترکیبی از هردوی این شیوه‌ها برای تشویق و استخدام فرد تاثیرگذار به منظور ارائه محتوای برند به مخاطب بهره گرفته می‌شود. در ادامه به برخی از انواع استراتژی‌های بازاریابی افراد اثرگذار اشاره شده است:مطالب بالا بصورت ایده‌هایی کلی برای پیاده‌سازی استراتژی بازاریابی افراد تاثیرگذار مطرح شده‌اند و شما می‌توانید آنها را بر حسب شرایط موجود تغییر داده و مناسب‌سازی نمایید.

 • مخاطب مناسب را شناسایی کنید

حال به رغم اینکه اهداف و نوع استراتژی بازاریابی خود را مشخص ساخته‌اید، هنوز زمان مناسب برای انتخاب فرد تاثیرگذار فرا نرسیده است و بایستی پیش از آن مخاطب مناسب خود را شناسایی کنید. 

پس قبل از هر کاری باید خصوصیات افرادی که مخاطب اصلی کمپین تبلیغاتی شما خواهند بود را تعیین نمایید. در این مرحله با شناسایی خصوصیات فردی و اجتماعی مخاطب خود قادر به ساخت مدلی فرضی از آن‌ها، خواهید شد تا در نهایت بواسطه آن بتوانید وبسایت‌های مورد علاقه مخاطبین و همچنین افرادی که بر روی آن‌ها اثرگذار خواهند بود را شناسایی نمایید.

 • افراد تاثیرگذار و مرتبط را بیابید

با مشخص شدن مخاطبان خیریه، شما می‌توانید اقدام به یافتن فرد اثرگذار مناسب به منظور دستیابی به اهداف تعیین شده و ارتباط با نیکوکاران و مخاطبان خود نمایید. توصیه می‌کنیم که در حین بررسیِ کاندید‌های مورد نظر، وجود انواع افراد تاثیرگذار را نیز در نظر داشته باشید؛

 • بلاگ‌نویس‌ها
 • ستاره‌های شبکه‌های اجتماعی
 • افراد سرشناس
 • متخصصین به نام در امور خیریه و نیکوکاری
 • متفکرین و پژوهشگران
 • مشتریان سایر برند‌های غیر رقیب

همچنین با علم نسبت به نوع فرد اثرگذاری که می‌خواهید در اجرای کمپین تبلیغاتی خود از او کمک بگیرید، زمان آن نیز می‌رسد تا تحقیقی پیرامون برند‌ها و افرادی که تحت تاثیر این فرد قرار دارند را نیز آغاز کنید.


 • مخاطبین خیریه خود را بیابید

برای یافتن افراد تاثیرگذار با مخاطبین مورد نظر برند خود، می‌توانید از ابزار مخاطبین مشترک الکسا کمک بگیرید. با وارد نمودن آدرس وبسایت خود یا آدرس وبسایت‌هایی که مخاطبین مورد نظر شما را دارند در این ابزار، نام وبسایت‌هایی که مخاطبینی مشابه وبسایت وارد شده را دارند، نمایش داده خواهد شد. 

شما با همکاری این وبسایت‌ها می‌توانید محتوای میهمان تولید نموده و با انتشار محتوای مورد نظر، به مخاطب خود دسترسی پیدا کنید.

 • برای یافتن افراد اثرگذار از بک لینک‌ها بهره بگیرید

راه دیگری که به شما در یافتن افراد تاثیرگذار کمک خواهد کرد، استفاده از ابزار بررسی بک لینک رقبای الکسا است. با وارد نمودن آدرس ده وبسایتی که به مخاطبین مورد نظر شما دسترسی دارند، شما قادر به مشاهده تمامی وبسایت‌هایی خواهید بود که به وبسایت‌های لیست اولیه شما، لینک داده‌اند. 

این لیست جدید شامل وبسایت‌هایی است که تمایل به همکاری با شما خواهند داشت و به دلیل علاقه نشان دادن به زمینه کاری شما، در محتوای آینده خود به وبسایت شما اشاره نموده و به آن لینک خواهند داد.


 • با توجه به موضوع فعالیت خیریه، مخاطبان مناسب را بیابید

در صورتیکه رقبا یا وبسایتی را که مخاطبین مورد نظر شما را دارد، نمی‌شناسید، شما می‌توانید از ابزار پیام کلیدواژه مشترک الکسا برای یافتن افراد اثرگذار استفاده کنید. 

واژه‌ای مرتبط با حوزه فعالیت برند یا کسب و کار خود وارد نموده تا این ابزار وبسایت‌هایی که پیام خود را پیرامون این کلیدواژه مشترک بهتر منتقل می‌کنند، نمایش دهد. 

به‌طور نمونه برای یافتن وبسایت‌هایی که در حوزه مدیریت معتبر باشند، استفاده از این ابزار لیستی از وبسایت‌هایی که بیشترین بازدیدکننده را پیرامون این کلیدواژه دارند، نمایش خواهد داد.

توجه داشته باشید که شیوه‌ها و ابزار‌های دیگری نیز برای یافتن افراد تاثیرگذار وجود دارند. بدین منظور شما می‌توانید با جستجوی هشتگ‌های مرتبط در شبکه‌های اجتماعی همچون توییتر و اینستاگرام، افراد اثرگذار آن حوزه را بیابید. 

همچنین استفاده از ابزار نام برده شده در زیر نیز به شما در یافتن افراد تاثیرگذار بلاگ نویس یا کاربران شبکه اجتماعی کمک خواهد نمود:


 • صلاحیت افراد اثرگذار را بررسی کنید

این احتمال وجود خواهد داشت که شما در زمان یافتن فرد تاثیرگذار، درگیر هیجانات خود شوید اما پیش از هر حرکتی ابتدا می‌بایست مطمئن شوید که فرد اثرگذار، مناسب خیریه یا منطبق با اهداف شما است یا خیر؟


 • میزان صلاحیت مخاطبان فرد تاثیرگذار را بررسی کنید

بهتر است در صورت امکان فردی اثرگذار با مخاطبین کمتر اما علاقمند نسبت به اهداف خیریه خود پیدا کنید تا اینکه بخواهید با فردی همکاری داشته باشید که مخاطبین فراوانی دارد ولی علایق مخاطبانش با اهداف شما همسو نیست. 

پس در زمان تعیین صلاحیت فرد اثرگذار، تنها به فراوانی مخاطبانش توجه نکرده و از دسترسی به مخاطب مناسب نیز اطمینان حاصل کنید. 

به منظور کسب اطلاعات بیش‌تر پیرامون آمار مخاطبین وبسایت‌ها می‌توانید از ابزار بررسی سایت الکسا استفاده کنید و با وارد نمودن آدرس وبسایت فرد تاثیرگذار، گزارش کاملی از جنسیت، سن، میزان تحصیلات، درآمد و یا حتی تاهل یا تجرد مخاطبان او، دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیش‌تر پیرامون علایق مخاطبین خود می‌توانید با استفاده از ابزار مخاطبین مشترک الکسا و وارد نمودن آدرس وبسایت فرد اثرگذار، اقدام به مشاهده گزارش مرتبط با آن نموده و از معیار‌های پیروی شده توسط مخاطبین خود آگاه شوید. 

در نهایت با بررسی تمامی سایت‌هایی که مخاطبین شما به آن‌ها علاقه نشان داده‌اند، قادر به شناسایی علایق مخاطبین خود شده و می‌توانید نسبت به جزئیاتی چون عادات، نیاز‌ها و شخصیت ایشان، اطلاعات بدست آورید.


 • میزان دسترسی و اعتبار افراد تاثیرگذار را ارزیابی کنید

به رقم اینکه پیشتر از برتری کیفیت مخاطبین یک فرد اثرگذار نسبت به کمیت مخاطبین او سخن گفتیم، شما بایستی توجه نمایید که فرد اثرگذار به تعداد مناسبی از مخاطبین به منظور دستیابی به اهداف، دسترسی داشته باشد،‌ پس با توجه به آمار بدست آمده از وی نسبت به فراوانی مخاطبین او آگاهی کسب کنید. 

بدین منظور می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی از تعداد دنبال‌کننده‌ها و میزان تعامل آن‌ها با مطالب به اشتراک گذاشته شده در شبکه اجتماعی، او را سنجیده و افراد اثرگذاری را کاندید نمایید که مخاطبان‌شان، محتوای آن‌ها را می‌پسندند و یا نظرات خود را با وی به اشتراک می‌گذارند. 

برای وبسایت‌ها و وبلاگ‌ها نیز کسب اطلاعاتی نظیر میزان بازدید‌ها، مدت زمان سپری شده در وبسایت، نرخ بازگشت، تعداد بازدیدکننده‌ها، تعداد سایت‌هایی که به ایشان لینک داده‌اند و در نهایت رتبه الکسای وبسایت، از طریق مشاهده اطلاعات آماری در ابزار بررسی سایت الکسا، ممکن خواهد شد.


 • از میزان هماهنگی محتوای تولید شده توسط فرد اثرگذار و خیریه خود اطمینان حاصل کنید

در زمان اجرای استراتژی بازاریابی افراد تاثیرگذار می‌بایست سعی کنید تا با فرد اثرگذاری همکاری داشته باشید که در راستای هویت برند شما فعالیت کند، پس با جستجو در مطالب تولید شده و به اشتراک گذاشته شده توسط وی از میزان همنوایی او با برند و کسب‌و‌کار خود اطمینان حاصل نمایید. 

بدین منظور زمان کافی برای بررسی محتوای و مطالب شبکه‌های اجتماعی فرد، صرف کنید و مطمئن شوید که از خصوصیات زیر برخوردار است؛

مرتبط باشد:
میزان تناسب با اهداف و یا فعالیت‌های خیریه شما

کیفیت بالا داشته باشد:
محتوا فرد تاثیرگذار بگونه‌ای باشد که برند شما از ارتباط با او احساس غرور نماید

نماینده باور‌های برند شما باشد:
پیام شما نباید خیلی با ارزش‌ها و شعار برندتان، تناقض داشته باشد.


 • محتوایی تولید کنید که افراد تاثیرگذار نتوانند از انتشار آن امتناع ورزند

در صورتیکه از روش‌هایی نظیر محتوای میهمان یا تولید محتوا برای وبسایت فرد تاثیرگذار در استراتژی بازاریابی خود بهره می‌گیرید، با ارائه ایده محتوایی که فرد تاثیرگذار نتواند آن را نادیده بگیرد، قادر به افزایش شانس موفقیت خود خواهید شد. 

برای تولید محتوایی که توسط فرد تاثیرگذار قابل چشم پوشی نباشد، می‌توانید با مطالعه کلیدواژه‌های بکار برده شده توسط وی اقدام به ایده‌پردازی درباره مسائلی نمایید که نسبت به آن علاقمند بوده و تاکنون موفق به تولید محتوا درباره آنها نشده‌اند.

استفاده از ابزار دشواری کلیدواژه الکسا، در این مرحله می‌تواند به شما در یافتن کلیدواژه پر مخاطب که مرتبط با حوزه فعالیت فرد اثرگذار بوده ولی رقابت در آن نیز چندان دشوار نیست کمک کند. بدین طریق شما با ارائه محتوای مناسب به فرد تاثیرگذار در رشد بازدیدکننده‌های وبسایت او نیز کمک خواهید کرد.

برای الهام گرفتن درباره موضوع محتوا به گونه‌ای که نیاز‌های وبسایت فرد اثرگذار نیز در نظر گرفته شوند، می‌توانید از ابزار ماتریکس رقابت کلیدواژه‌ها کمک گرفته و پس از وارد نمودن نام وبسایت ایشان بهمراه ده رقیب وی، نتایج مرتبط با کلیدواژه جستجو شده توسط مخاطبین را مشاهده نموده و از کلیدواژه‌هایی که توسط آنها بکار گرفته نشده‌اند، آگاه شوید.

این ابزار قادر به شناسایی کلیدواژه‌هایی است که در حال حاضر برای وبسایت رقبا، جذب مخاطب می‌نمایند ولیکن بعلت نادیده گرفته شدن برای او مخاطبی جذب نکرده‌اند. 

همچنین با بررسی موضوعاتی که هنوز توسط فرد اثرگذار مورد بررسی قرار نگرفته ولی رقبا پیرامونشان محتوا تولید نموده‌اند، قادر به ایده‌پردازی درباره محتوای میهمانی خواهید شد که علی‌رغم مرتبط نبودن با حوزه فعالیت وی، برایش مفید واقع شود.

با تحقیق و تفحص درباره نیاز‌های وبسایت فرد تاثیرگذار، شما شانس بیشتری برای موفقیت در توافق به منظور ارائه محتوای خود در وبسایت ایشان، خواهید یافت.


 • بر مکاتبات خود نظارت داشته باشید

در زمان برقراری ارتباط با فرد اثرگذار یا یک وبلاگر، سازماندهی مکاتبات از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا عدم هماهنگی لازم در این امر شانس به وجود آمدن تجربه نامناسب را افزایش داده و شما را نسبت به استفاده از چنین استراتژی‌هایی بدبین خواهد نمود. 

بعنوان نمونه می‌توان به ارسال چندباره یک ایمیل یکسان به فرد اثرگذار یا انتقال نظرات افراد متفاوت تیم بازاریابی به صورت شخصی به وی اشاره نمود که در نهایت منجر به ایجاد تجربه‌ای ناخوشایند خواهد شد. برای کاهش این‌گونه اتفاقات به نحوی امور را سازماندهی کنید که مشخص باشد؛

 • چه فرد یا افرادی بایستی اقدام به مکاتبه نمایند
 • چه زمانی بایستی اقدام به مکاتبه نمایند
 • با چه کسی بایستی اقدام به مکاتبه نمایند
 • چه یادداشت‌هایی پیرامون مکاتبات انجام شده
 • برنامه مکاتباتی که بایستی انجام شود، مشخص باشد
 • وضعیت کنونی مکاتبات صورت گرفته، مشخص شود
 • به صورت مداوم نتایج بدست آمده را تجزیه و تحلیل کنید


با اتمام کمپین تبلیغاتی استراتژی بازاریابی افراد تاثیرگذار برند شما، مشاهده انتشار پیام یا محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی توسط فرد تاثیرگذار می‌تواند نشانه موفقیت بزرگی باشد، اما انتقال پیام به تنهایی نشانه موفق بودن کارزار تبلیغاتی شما نخواهد بود بلکه این دستیابی به اهداف شماست که نشان دهنده میزان موفقیت کمپین است. 

برای درک بهتر این موضوع که آیا به اهداف تعیین شده برای کارزار تبلیغاتی خود دست یافته‌اید یا خیر، می‌بایست اقدام به بررسی و سنجش معیار‌های معرف اهداف خود نمایید که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم؛

 • معیارهای معرفی برند:
  بازدید وبسایت، بازدید صفحات، تعامل در شبکه‌های اجتماعی، مدت زمان سپری شده در وبسایت، کاربران وبسایت
 • معیار‌های بهبود هویت برند:
  تعامل در شبکه‌های اجتماعی، پوشش روابط عمومی (تعداد مقالات خبری و لینک‌ها)
 • معیار‌های جذب مخاطب:
  تعداد ثبت‌نام در خبرنامه، جذب دنبال‌کننده‌ها
 • معیار‌های تعامل:
  دفعات به اشتراک گذاشته شدن، نظرات و پسندیده شدن
 • معیار جذب مشتری: 
  تعداد ثبت‌نام در خبرنامه
 • معیار‌های فروش:
  فروش به مشتری جدید، تغییرات درآمد، قیمت خدمات یا محصول
 • معیار‌های وفاداری مشتریان:
  نرخ جذب مشتری، نرخ بازگشت مشتریان سابق
 • معیار‌های لینک‌دهی:
  تعداد لینک‌های داده شده، کیفیت مخاطبین و لینک‌های داده شدهبا بررسی اطلاعات بدست آمده از تمامی کارزار‌های تبلیغاتی، خود شما قادر به درک هرچه بهتر عوامل موفقیت کمپین خواهید شد و با استفاده از آنها امکان تکرار موفقیت‌هایتان را خواهید یافت.

بازاریابی افراد تاثیرگذار شیوه مناسبی برای افزایش میزان دیده شدن برند، افزایش ترافیک وبسایت، افزایش مخاطبین و در نهایت افزایش فروش محصول یا خدمات شما می‌باشد، اما دستیابی به همه اینها مستلزم داشتن یک استراتژی بازاریابی قدرتمند، سازمان یافته و مبتنی بر اطلاعات است.


منبع: وبلاگ الکسا