به گزارش رسانه عصر تشکل «مجمع ملی سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان» تشکیل شد.
نمایندگان سمن‌ها که در اولین گردهمایی کشوری (10‌بهمن 97) حضور داشتند، ارسال لایحه سازمان‌های مردم‌نهاد را به مجلس خواستار شدند.


درخواست «مجمع ملی سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان» برای ارسال لایحه سازمان‌های مردم‌نهاد به مجلس


به گزارش عصر تشکل به نقل از ایرنا، «محمد الموتی»، فعال حوزه محیط‌زیست عصر چهارشنبه در گردهمایی بزرگ سازمان‌های مردم‌نهاد، موسسات خیریه و نهادهای مردمی که در وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به تعاملات منطقه‌ای برای پیشبرد اهداف زیست‌محیطی گفت: «حوزه محیط‌زیست نیازمند تعامل و همکاری محلی و منطقه‌ای است. به همین دلیل برای رسیدن به اهدافمان به تعامل با دنیا نیاز داریم.» 

وی با اشاره به اینکه نظام تحریم، آینده این سرزمین را نشانه گرفته است، افزود: «بخش مهمی از مشکلات محیط‌زیستی ما ناشی از عملکرد قانون‌گذار در 4‌دهه گذشته است.» 

«الموتی» افزود: «ما شرکای دولت در توسعه پایدار این سرزمین هستیم نه ابزار و بازوی دولت.» 

وی با اشاره به زندانی شدن فعالان محیط زیستی ادامه داد: «اگر حس تبعیض در جامعه را ببینیم و چاره‌ای بیندیشیم. آن روز، روز اتحاد و همدلی است. دست یاری گشوده‌ایم تا نظام تدبیر با برنامه‌ریزی خردمندانه به کمک ما بیاید. این سرزمین جای جای زیستن است. ما حاملان و عاملان امید هستیم.»

در ادامه «سید محمدحسین زرآبادی» افزود: «خوشحالیم که مجمع ملی سازمان‌های مردم‌نهاد جوان با همت و حضور 2300 سمن حوزه جوانان در سطح کشور شکل گرفته است.»

وی خطاب به رئیس جمهوری افزود: «آقای روحانی امروز این مجمع به پشتوانه جوانان شکل گرفته و نیاز به همکاری با وزرا و سازمان‌های مختلف داریم و در همین خصوص امید به حمایت شما از مجمع‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان کشور داریم.» 

وی ادامه داد: «من از طرف جوانانی صحبت می کنم که همچون سربازان جان برکف، منادی شادی در این کشور بوده اند. امروز نوبت شماست که جوانان این سرزمین را در مدار امید نگه دارید.» 

وی تاکید کرد: «همه چاره دست شما نیست اما با ما جوانان همدل باشید. در 40 سالگی انقلاب که به اتکای مردم شکل گرفته، جوانانی پای اعتدال ایستادند که امروز یک میلیون تومان حقوق می‌گیرند.» 

«زرآبادی» بیان کرد: «عده‌ای چوب لای چرخ اقتصاد مردم می‌گذارند. از شما می‌خواهیم به مدیران تذکر دهید، بگذارید امیدمان زنده بماند.»
وی خطاب به دولت تدبیر و امید گفت: «ما جوانان کنارتان هستیم، کنارمان باشید.» 

در ادامه سازمان‌های مردم‌نهاد از دولت و وزارت کشور درخواست کردند که در ارسال لایحه قانونی سازمان‌های مردم‌نهاد به مجلس و تمرکز در دادن مجوز به سمن‌ها در وزارت کشور، تسریع کنند.

درخواست تشکیل سازمان اجتماعی برای واگذاری تشکیلات توسط سازمان‌های مردم‌نهاد، تثبیت حق مطالبه‌گری، اجازه نظارت مردمی و مشارکت و روند اجرایی حوزه فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد در کمیته‌ها و بخش‌های مرتبط، استقرار شعبه و شرکتی از سازمان‌های مردم‌نهاد در وزارت کشور برای ثبت آنها در روزنامه رسمی و تقویت گروه نظارت در سازمان‌های مردم‌نهاد از نظر نیروی انسانی نیز از جمله درخواست‌های سازمان‌های مردم‌نهاد در این گردهمایی بود.

در این گردهمایی، نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد از حضور نیافتن رئیس‌جمهوری در گردهمایی این سازمان‌ها گلایه‌مند بودند. این گردهمایی بزرگ که حدود سه هزار نفر از نمایندگان سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه و سازمان‌های مردمی از سراسر کشور شرکت کرده بودند، یکی از نمایندگان سمن گفت: «انتظار ما بر این بود که دکتر «روحانی» در این گردهمایی بزرگ شرکت کنند و در این گردهمایی در خدمت ایشان باشیم.» وی به عنوان نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد از حضور نیافتن رئیس‌جمهوری در این گردهمایی از شرکت‌کنندگان عذرخواهی کرد.

زمانی که «عبدالرضا رحمانی‌فضلی»، وزیر کشور برای سخنرانی پشت تریبون آماده شد نیز از درون جمعیت فردی با صدای بلند به نشانه اعتراض از حضور نیافتن رئیس‌جمهوری در این گردهمایی گله کرد.

وزیر کشور هم در پاسخ به این اعتراضات گفت: «از یک ماه قبل از رئیس جمهوری دعوت کردیم و تلاش هم داشتیم که دکتر روحانی در این آیین شرکت کنند اما بنا به تلاقی برنامه‌ها قرار نبود که دکتر روحانی در این گردهمایی شرکت کند.» 

از بین حاضران در این گردهمایی برخی افراد با صدای بلند اعلام کردند که از قبل آقای «رستم وندی»، رئیس سازمان امور اجتماعی کشور اعلام کرده بود که دکتر روحانی در این آیین شرکت خواهد کرد و ما از اقصی نقاط کشور به قصد دیدار و گفت و گو با دکتر روحانی عازم تهران شدیم.

برخی از افراد با صدای بلند اعلام کردند ما از راه دور آمده‌ایم که مشکلات خود و همچنین مشکلات مردم را در قالب مشکلات اقتصادی و به خصوص تورم و گرانی را مطرح کنیم.