طی همایشی که چهارشنبه 10 بهمن در تالار وزارت کشور برگزار خواهد شد، نمایندگان استانی سازمان‌های مردم‌نهاد و فعالان حوزه اجتماعی در این همایش حضور می‌یابند و از سامانه سمن‌ها رونمایی خواهد شد.

به گزارش رسانه عصر تشکل، «کمال اکبری» معاون سازمان امور اجتماعی وزارت کشور در جلسه‌ای درباره برگزاری همایش بزرگ سمن‌ها به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی بر پایه مردم بنا شده است، گفت: «اگر بخواهیم ارزش‌های جمهوری اسلامی با قوت ادامه یابد باید حضور حداکثری مردم با شاهد باشیم.»  


 رونمایی از سامانه سمن‌ها در تالار وزارت کشور


وی افزود: «از ابتدای انقلاب همه امورات برای اداره کشور با حضور مردم تحقق پیدا کرد و بر همین اساس انقلاب اسلامی تاکنون ادامه یافت. امروزه همواره شاهد برخی از تهاجمات دشمن هستیم که مردم نسبت به مقابله با این مورد اهتمام دارند؛ لذا همایشی که قرار است برای سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شود بر پایه این اصل است.
شاید یکی از دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی همین حضور مردم است که توانستند حکومت پهلوی را کنار بگذارند و حکومتی را روی کار آوردند که با رای مردم است.»  
 
معاون سازمان امور اجتماعی وزارت کشور افزود: «امروزه شاهدیم تمامی مسئولان نظام از شوراهای اسلامی شهر و روستا گرفته تا مقام‌های بالاتر از سوی مردم انتخاب می‌شوند. در بدنه اجتماعی مردم می‌توانند بر پایه قوانین در قالب تشکل‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه فعالیت داشته باشند.  
 
«اکبری» بیان کرد: «امروزه آمار بزرگی از تشکل‌های اجتماعی وجود دارد که بیش از 200 هزار مورد هستند. از این تعداد 119 هزار سمن ثبت شده‌اند که مشغول فعالیت هستند؛ این آمارها بیان می‌کند جمهوری اسلامی در آستانه پیروزی انقلاب بر پایه تشکل‌ها ادامه فعالیت خواهد داشت.»  
 
وی در ادامه افزود: «اکنون 800 سمن مربوط به بانوان وجود دارد که حضور پررنگی دارند؛‌ همچنین بیش از 2 هزار سمن ویژه جوانان در حال فعالیت هستند که این موارد نشان می‌دهد برای فعالیت تمامی قشرها در حوزه‌های اجتماعی هیچ محدودیتی وجود ندارد.
ارائه دستاوردهای انقلاب در حوزه اجتماعی و همچنین هم‌افزایی در راستای برگزاری همایش پیش رو با حضور فعالانه سمن‌ها امری مهم به شمار می‌رود.»
 
معاون سازمان امور اجتماعی وزارت کشور گفت: «ما پیش از ورود به دهه فجر همایش را برگزار خواهیم کرد تا مردم آمادگی برای حضور در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب که نمایش اقتدار دین است را شاهد باشند.
امسال پس از چندین اقدامات تبیینی که از اوایل امسال ستاد بزرگداشت انقلاب اسلامی با هماهنگی شورای تبلیغات اسلامی داشته است، اقدامات انجام خواهند شد و وزارت کشور با هماهنگی دستگاه‌ها و ارسال ابلاغیه به استان‌ها امورات را برای برگزاری سازمان‌های مردم‌نهاد انجام داده است.»  
 
اکبری با بیان اینکه تاکنون بیش از 30 همایش استانی بر پایه  اهداف چهلمین سالگرد انقلاب برگزار شده، افزود: «نمایندگان استان‌ها، سازمان‌های مردم‌نهاد و فعالان مشارکت اجتماعی روز چهارشنبه 10 بهمن ماه از ساعت 14 تا 17 در تالار وزارت کشور گرد هم می‌آیند تا برنامه بزرگی را برای پیروزی انقلاب تداعی کنند.»  
 
وی گفت: «از اعضای هیات دولت بخصوص افرادی که در حوزه اجتماعی فعال هستند حضور می‌یابند و دیدگاه‌های خود را بیان خواهند کرد و این همایش زمینه مناسبی را برای گفت‌وگوی بدون واسطه بین مقامات دولت و مردم را فراهم خواهد کرد.
این همایش دستاوردهای مناسبی خواهد داشت و الان از سامانه سمن‌ها رونمایی خواهد شد که امیدواریم با کمک رسانه بتوانیم اقدام بزرگی را در زمینه دستاوردهای انقلاب انجام دهیم؛ ما خود شاهد انقلاب کشور هستیم، همه مردم همین حس را دارند و امیدواریم حضور پررنگ مردم به نحوی باشد تا این مورد به جهانیان اعلام شود.»  
 
معاون سازمان امور اجتماعی وزارت کشور با بیان اینکه هم‌افزایی تشکل‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد موردی مهم به شمار می‌رود اظهار داشت: «تمامی سازمان‌های اجتماعی می‌توانند با کمک یکدیگر بسیاری از مشکلات موجود را رفع کند.
ما امسال طی گفت‌وگو با وزارت ورزش و جوانان توافقنامه‌ای به امضا رساندیم که سمن حوزه جوانان به صورت رسمی تشکیل شود و اکنون در مرحله اجرایی آن قرار داریم که اقدامات خوبی نیز به ثمر رسیده است.
ما سعی کرده‌ایم در برگزاری همایش‌ها کمترین هزینه‌ها را داشته باشیم. می‌توان گفت جلسه‌ای بی‌هزینه، با حضور و هم‌افزایی مردم را شاهد خواهیم بود.»  

وی در پایان افزود: «خیریه‌ها برای اقدامات ستادی به اندازه 20 درصد حق دارند تا از اعتبار خود برای هزینه‌های جاری مصرف کنند. زیرا نظارت بر این موسسات و سازما‌ن‌های مردم‌نهاد به صورت حداکثر وجود دارد.
دولت هیچ بودجه‌ای برای کمک به سمن‌ها در نظر نگرفته و همگی بر پایه کمک‌های مردمی بنا شده است.»