رور دوشنبه ،29 آذر ماه ،منشور حقوق شهروندی با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رونمایی شد.

به گزارش ویکی نیکی و به نقل از ایسنا، روابط عمومی معاونت حقوقی ریاست جمهوری اعلام کرد در این مراسم که با حضور حقوق دانان برجسته ، وکلاء، و اساتید حقوق کشور برگزار شد، رییس جمهور منشور حقوق شهروندی را امضاء کرد.

معاونت حقوقی ریاست جمهوری اعلام کرد: رییس جمهوری در وفای به عهدی که با ملت شریف ایران بسته بود و در راستای حمایت از حقوق ملت که برای آن سوگند یاد کرده است، برای اجرای بخش مهمی از قانون اساسی که متضمن حقوق ملت است و با اعتقاد به کرامت و ارزش والای انسانی منشور حقوق شهروندی را در روز دوشنبه مورخ 29 آذرماه 1395 با حضور مقامات و مسئولان و جمع بزرگی از حقوقدانان، وکلا، اساتید حقوق سرتاسر کشور و نیز جمعی از فعالان حوزه حقوق بشر و شهروندی رونمایی و امضاء نمود.

بخشی از بیانیه رییس جمهور که در ابتدای این متن آمده به شرح زیر می‌باشد:

ملت بزرگ و فرهیخته ایران؛

تاریخ معاصر ایران، آینه ای روشن از آرمان‌ها و مطالبات مردم ایران است. تاریخ بیش از یکصد ساله آزادی و عدالت خواهی ملت ایران، نمونه‌های پرافتخاری هم‌چون نهضت مشروطه و انقلاب اسلامی را به خود دیده است. در تمامی این دوران پرفراز و نشیب، مردم ایران خواستار حرمت نهادن به کرامت و حیثیت والای انسانی و دستیابی به حقوق خود بوده اند. دوام مشروعیت و قدرت حکومت در پناه رضایت شهروندان و ایفای حقوق آنان به دست می‌آید؛ که فرمود: «خداوند سبحان، حقوق بندگانش را پایه ای براي حقوق خود دانسته، پس (ع) امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب پاسداشت حقوق بندگان خدا، برپایی حقوق خداوند متعال را به دنبال خواهد داشت».

ادامه بیانیه به همراه متن کامل منشور حقوق شهروندی در لینک زیر

متن کامل منشور حقوق شهروندی