کار خوب را خیلی‌ها انجام می‌دهند اما کار خوبتر را …

جمعی از خیرین شهر اصفهان در حال انجام امور خیریه به صورت پراکنده بودند. اما آن‌ها می‌خواستند امور خیری را پی‌گیری کنند که، بیشترین تاثیر را در وضعیت فعلی جامعه داشته باشد و نه تنها مشکل حال حاضر بلکه، مشکل سالیان آینده جامعه را نیز تحت تاثیر قرار داده و گامی در جهت رفع آن‌ها برداشته باشند.

در میان این جمع، خَیّر جلیل القدر و خطیب توانا حجت الاسلام والمسلمین حاج «شیخ مهدی مظاهری» که خود دارای کوهی از تجربه در امور خیر با دیدگاه متفاوت بود شمع راه گردید.

شروع این مهم در سال ۸۷ رقم خورد. در این سال هیات مدیره خیریه تشکیل و سیاست‌گذاری‌ها و طرح ریزی‌های لازم صورت گرفت.
سند راهبردی اولیه در همان سال تکمیل و پس از طی مراحل قانونی و تشکیل کادر اولیه، موسسه آیینه داران لقای آفتاب «آلاء» در نیمه شعبان سال ۸۸ رسما آغاز به کار نمود.


آیینه‌دارن اصطلاحی است به معنی جمال‌نما و نشان‌دهنده به صورت آیینه.
در واقع آیینه‌دار به کسی یا چیزی گفته میشود که در نشان دادن چیز یا کس دیگر همچون آیینه باشد. لقای آفتاب که در آن آفتاب استعاره از امام زمان و لقای آفتاب به معنای رسیدن به زمان ظهور آن حضرت است و در مجموع مفهوم نام این موسسه که در واقع جزء اهداف نهایی فعالیت این مجموعه و غایت آمال بنیانگزاران آن می‌باشد.
تلاش برای نشان دهندی شمایی از دوران حکومت حضرت مهدی بودن است، انشا‌الله

در سال ۸۹ خیریه آفاق لقای آفتاب آلاء نیز تاسیس گردید تا فعالیت مرتبط با امور خیر در قالب محکم‌تر و منسجم‌تر (خیریه) پی‌گیری گردد.

انسان برای رشد، به یک زندگی متعالی نیاز دارد تا در بستر آن بتواند ابعاد مختلف وجودی‌اش را ارتقا و رشد دهد. ابعاد حیات نیازمند تعالی هستند تا آسایش جسمانی، آرامش روحی، “دنیا و آخرت را با هم داشتن” و سرانجام وصول به حق، رسیدن به قرب باری تعالی و تخلق به اخلاق الهی محقق شود.

حال انسان با توان محدود، چه راهی برای تعالی بخشی به ابعاد گوناگون حیات خود و سایرین پیش رو دارد؟ به تعالی کدام بعد باید بپردازد؟ کدام بعد اساسی و زیربنایی تر است؟ کدام بعد پیش نیاز، محرک و رشد دهنده سایر ابعاد است؟ کدام بعد در جامعه عهده دار کمتری دارد؟ کدام بعد اولویت بالاتری دارد؟ پرداختن به کدام بعد اثربخش تر است؟

بر این مبنا جمعی از خیرین اصفهان با حمایت معنوی مرحوم حجت الاسلام حاج شیخ مهدی مظاهری -یادگار معنوی شهر اصفهان و از بنیان گذاران بسیاری از مراکز خیریه موفق و ماندگار- و با تلاش و دغدغه­‌ی بسیار خانواده خیراندیش و کارآفرین ایشان، در سال ۱۳۸۸ بنیاد خیریه‌ای را با نام آلاء تاسیس کردند تا به واسطه آن مسئولیت و تکلیف خود را در مقابل خداوند، خویشتن و جامعه انجام دهند.
 تکلیفی مبتنی بر بسترسازی لازم برای دستیابی به حیات طیبه از راه تولید ،کارآفرینی، ثروت آفرینی، پرهیز از کنز اندوزی و هدایت هوشمند سرمایه­ به دست آمده در حوزه خیر و عرصه های فرهنگی.

بنیاد خیریه راهبری آلاء نگاه آرمان‌گرا و اندیشه نظام‌مند راهبردی توحیدی را با حرکت جهادی، علمی، پویا و درون زا، مردمی و براساس فناوری‌های روز در هم آمیخت تا بتواند امور خیری را به سرانجام برساند که اثربخشی آن تا سالیان طولانی ماندگار بماند.
ابزار ایجاد و حفظ این ماندگاری، برنامه‌ریزی مبتنی بر آینده پژوهی، تدبیر و استفاده بهره ور از منابع است که در اسناد راهبردی و هدف‌گذاری‌ها جلوه‌گر شده و طبق برآورد صورت گرفته فاز اول این هدف‌گذاری‌ها در سال ۱۴۰۴ به بهره برداری می‌رسد.

حضور نخبگان و متخصصان خلاق، زمینه تشکیل کمیته‌های تخصصی را فراهم آورده که این مهم بر غنای برنامه‌ریزی‌ها افزوده است. فعالیت‌های بنیاد خیریه آلاء با تکیه بر سرمایه انسانی کارآمد و تجربیات ارزشمند امر خیر به صورت منسجم، تشکیلاتی و به شیوه‌ای نوین انجام گرفته است و در بستر مدیریت دانش با ارائه‌­ی الگوهای سرآمد، جریان‌ساز خواهد بود.

هم‌اکنون بنیاد آلاء برای دستیابی به شاخص‌های تعالی، اهداف، اثربخشی و جریان‌سازی در جامعه هدف و ایجاد یک زنجیره ارزش مولد در عرصه‌های معیشت، سلامت، تبلیغ، تربیت، توسعه نیکوکاری و تمسک به ولایت اهل بیت (علیهم السلام) به فعالیت می‌پردازد تا به حیات طیبه در آرمانشهر مهدوی نزدیک شود.

 

مرکز تربیتی و پرورش استعداد سلاله

مرکز تربیتی و پرورش استعداد سلاله بر اساس نگاه تخصصی دانش‌محور در حوزه تربیتی با هدف دستیابی به شبکه سرمایه انسانی سادات رشد یافته تشکیل شده است و به تربیت و پرورش سادات مستعد می‌پردازد.
رشد سادات از بین خانواده‌های صالح و پرورش استعداد آن‌ها برای ایجاد و تکمیل زنجیره ارزش بنیاد آلاء و مراکز مرتبط دغدغه اصلی مدیران این بنیاد است. استعداد یابی و پرورش آن ، حمایت و شبکه‌سازی سادات مستعد، عرصه‌های اصلی فعالیت‌های مرکز سلاله می‌باشند.

در حال حاضر تعداد ۱۷۶ نفر دانش آموز از بین مقاطع چهارم دبستان تا هشتم متوسطه اول در دو شعبه اصفهان و قم عضو این مرکز هستند و سرانه خدمات و جلسات تربیتی و استعدادی به میزان ۵۸۰ ساعت برای هر دانش آموز در هر سال تعریف شده است.

جامعه المرتضی (علیه السلام)

جامعه المرتضی‌(ع) در همجواری حرم مقدس حضرت فاطمه معصومه‌(س) در مسیر رساندن پیام اسلام ناب محمدی(ص) به همه انسان‌ها و تعمیق ایمان مسلمانان گام برداشته و تبلیغ مستمر اسلام ناب در عرصه جهانی را زمینه­‌ی اصلی فعالیتش قرار داده است و در این مسیر از  قالب‌ها و ابزارهای خلاق و نوآورانه­‌ی تبلیغ حضوری و مجازی بهره می‌برد.
رصد، تربیت مبلّغ، تولید محتوا و تبلیغ از ارکان مأموریتی جامعه المرتضی (ع) است.

آموزش ۸ زبان زنده دنیا به ۲۲۰ دانش‌پژوه، تعداد ۱۵۰ نفر ـ اعزام به ۱۲ کشور مختلف جهان و گفتگو با ۱۵۰۰۰ نفر توریست از کشورهای مختلف اروپایی، آمریکایی و آسیایی بخش اصلی فعالیت‌های این مرکز در عرصه آموزش و تبلیغ است.
همچنین تهیه و توزیع هزاران محتوای تبلیغی مکتوب در قالب بروشور و کتاب،  تولید هزاران دقیقه کلیپ و برنامه های صوتی و تصویری به  ۱۰ زبان زنده دنیا، پوشش دهنده فعالیت‌ها است.

مدرسه عالی خاتم الاوصیاء (عجل الله تعالی فرجه الشریف)

مدرسه عالی خاتم الاوصیا‌(عج) در شهر مقدس قم برای دستیابی به نظام جامع فقهی در همه عرصه‌های مورد نیاز جامعه‌­ی اسلامی و پاسخگویی جامع به مسائل مورد نیاز جامعه­‌ی اسلامی در همه ابعاد بر اساس فقه اهل بیت(ع) فعالیت می‌کند که در این مسیر طلاب مستعد در کنار اساتید عالم و بصیر و بر اساس روش‌های معتبر اجتهادی به تحصیل می‌پردازند.

تربیت و نظام‌سازی فکری دو رکن اصلی فعالیت‌های مدرسه خاتم الاوصیا (عج) است که در این راستا شناسایی مستعدین، تعلیم، حمایت و همچنین مسئله‌یابی، نظام سازی و مدل سازی، تحقق این دو رکن را ممکن می‌سازند.
تاکنون بیش از صد طلبه مستعد در کنار ده‌ها استاد عالم و مجرب از مباحث علمی و پژوهشی مدرسه بهره‌مند شده‌‌اند و از پایه ۷ تا دروس خارج مشغول به تحصیل هستند.

 

آستان مقدس حضرت زینب بنت موسی بن جعفر (علیهم السلام)

پیشبرد امور راهبردی و جاری آستان مقدس حضرت زینب‌(س) مدفن دختر امام موسی بن جعفر (علیهماالسلام) در شمال شهر اصفهان، برای تبدیل شدن به یکی از قطب‌های اصلی زیارتی، معنوی، فرهنگی و اجتماعی با نگاهی جامع و با مشارکت مردم محوری‌ترین حوزه مأموریتی این آستان است.

همچنین ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی اجتماعی به منظور معرفت‌افزایی، انس‌آفرینی و معنویت هرچه بیشتر زائرین و مجاورین امامزاده در دستور کار این بقعه متبرکه قرار گرفته است، تا حوزه جغرافیایی آستان مقدس سهم به‌سزایی در توسعه و جایگاه شهری داشته باشد.
این آستان مقدس سالانه میزبان قریب به یک میلیون زائر ایرانی و خارجی از بیش از ۱۰ کشور جهان است که علاوه بر استفاده از فضای معنوی حرم مطهر از برنامه‌های جنبی مانند مراسم و محافل مذهبی و ملی، جلسات معرفتی ـ تربیتی، کلاس‌های آموزشی علمی ـ مهارتی و دوره‌های مشاوره بهره‌مند می‌گردند.

توسعه عمرانی و بازسازی بقعه متبرکه و منطقه اطراف آن به وسعت ۳۴ هکتار با الهام از معماری اصیل اسلامی و ایرانی نیز بخش مهمی از فعالیت‌ها و راهبردهای محوری است.
لازم به ذکر است که در طرح توسعه، وسعت فضای زیارتی از ۱٫۸ هکتار به ۳٫۲ هکتار افزایش خواهد یافت که سهم فضای روضه منوره حرم حضرت زینب (سلام الله علیها) بالغ بر ۷۰۰۰ متر مربع می‌باشد.

مرکز مددکاری کوثر

مرکز مددکاری کوثر به منظور مددرسانی به نیازمندان در حوزه معیشت تأسیس گردیده و در حال حاضر رفع معضلات اصلی معیشتی هزاران خانواده بد سرپرست و بی سرپرست را به عهده دارد.
مسیر و غایت اصلی مرکز کوثر بسترسازی لازم برای رفع نیازهای نیازمندان با اولویت مخاطبین بنیاد آلاء ترسیم شده است. این مرکز علاوه بر این محرومیت‌زدایی، پیش‌گیری و رفع آسیب‌های اجتماعی را نیز دنبال می‌کند.

بهره‌مندی ۱۲۰۰ خانواده تحت پوشش این مرکز از سفره اطعام در برخی از روزهای هفته یکی از برنامه‌های محوری مرکز است.

 

خیر ماندگار

توجه ویژه به موضوعات خاص امور خیر که شامل اصلاح نگرش، فرهنگ‌سازی و ترویج، ایجاد انگیزش، اصلاح مدیریت، آموزش و ایجاد مهارت، تربیت نیروی انسانی، برقراری تعامل و هم‌افزایی، مدیریت و نهادینه‌سازی و پشتیبانی رفتار خیر، مدیریت و پشتیبانی ایده و خلاقیت، رفع موانع رشد خیر، گفتمان‌ و شبکه‌سازی خیر می‌باشد، سبب شد بنیاد آلاء رویکردی را با موضوع خیر‌ماندگار دنبال کند که بتواند مکمل و مروج ابعاد مأموریتی و پوشش دهنده کاستی های مراکز بنیاد آلاء پیرامون موضوعات مطرح شده باشد.

خیر ماندگار علاوه بر برنامه‌ریزی برای پیشبرد موارد ذکر شده، الگوسازی، جریان‌سازی و بهینه‌سازی امر خیر را هم با جدیت دنبال می‌کند تا از این راه، جامعه‌ای نیکوکار، منطبق با ارزش‌های قرآن و اهل بیت(ع) تحقق یابد.

با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری خیّرین در حوزه امور خیر بسیار وسیع و گسترده می‌باشد، لذا خیر ماندگار امیدوار است که بتواند در این مسیر نگاهی دانش محور را در امور خیر و به طور ویژه برای خیرین بنا کند.

برگزاری اولین همایش ملی خیرماندگار، همایش کارآفرینان خیر، خیرین کارآفرین، برگزاری ده‌ها نشست تخصصی امر خیر (مباحث نوین خیریه در ایران)، کارگاه‌های مهارت افزایی برای فعالان خیریه ، انتشار فصل نامه آوای خیر ماندگار (مطالعات امر خیر)، و حمایت از ده‌ها رساله و پایان نامه تحصیلات تکمیلی در حوزه امر خیر بخشی از فعالیت های خیر ماندگار است.

خیر ماندگار برای دستیابی به اهداف کلان خود، پژوهش و تولید علم نافع و نوآور و آموزش و ترویج دانش در عرصه امر خیر و همچنین انجام تعاملات سازنده با نهادهای علمی و پژوهشی در سطح ملی و بین المللی در حوزه امر خیر را توسط “مرکز پژوهشی آلاء” و بسترسازی برای تأسیس و رشد مراکز مردم نهاد بر پایه ایده‌های خیر تا زمان استحکام و استقلال این نهادها را  توسط  “مرکز رشد آلاء” دنبال می‌نماید.

 همایش خیرماندگار


بنیاد خیریه راهبری آلاء در یک دهه فعالیت توانسته خدمات ارزنده‌ای ارائه دهد و موفقیت‌های بسیاری کسب کند.
موسسان این بنیاد خیریه دریافته‌اند که برای دستیابی به اهداف والایی که برای خود ترسیم کرده‌اند و همچنین برای ایجاد بستر رشد ابعاد اصلی و با اولویت حیات متعالی انسان، راهی طولانی در پیش دارند.
بنیاد خیریه آلاء امیدوار است با عنایات خداوند متعال و استعانت از امام مهدی (عج) این مسیر را تا رسیدن به میعادگاه آن حضرت ادامه دهد. مسیر وصول به حق، رسیدن به قرب باری تعالی و تخلق به اخلاق الهی. ان شاء الله


چشم انداز

سال‌ها قبل حرکتی ارزشمند در شهر گنبدهای فیروزه‌ای آغاز شد، حرکتی که بر پایه دغدغه‌مندی و بزرگ اندیشی نیکان و بزرگان شکل گرفته و سر منشأ بسیاری از خیرات و مبرات برای شهر اصفهان شده است.
جناب آقای شیخ مهدی مظاهری از بزرگان و نیک اندیشان دیار زنده رود را کمتر کسی در این شهر و کشور است که نشناسد و یا با یکی از چندین پروژه خیریه او آشنا نباشد، ...