موسس این بنیاد کیست؟

بنیاد فرهنگی البرز  بنياد فرهنگی البرز در ۲۷ اسفند ۱۳۴۲ با سرمایه و همت «مرحوم آقای حسینعلی البرز» تاسیس گردید. او با روح بزرگش، تمام اموال خود را در راه گسترش علم وقف کرد تا با تاسیس بنیاد البرز و تمرکز اموالش در آن، بتواند علم را در جامعه گسترش دهد.

مرحوم البرز در خاطرات خود می نویسد: با مشورت اساتید دانشگاه­‌ها، حقودانان و سه دخترم (که هرسه نفر آنان صاحب نظر در امور فرهنگی و تربیتی هستند)، تصمیم گرفتم حاصل زحمات خود را وقف اشاعه فرهنگ کشورم کنم و در بنیادی متمرکز سازم.

«حسینعلی البرز» مبتکر جایزه نوبل ایرانی، مبتکر وام اشتغال به کار دانشجویی و مبتکر وام شرافتی است. وام شرافتی وامی است که در آن از اخذ سفته، چک و یا ضامن خودداری می‌شود و تنها وام گیرنده از نظر اخلاقی متعهد می‌شود که به شرط مشغولیت به کار آن را پرداخت کند.

وی جز پدیده‌های برتر اقتصادی در 150 سال اخیر در دنیا و عضو اولین هیئت امنایی دانشگاه شریف بوده است .

معرفی بنیاد فرهنگی البرز؛ تاریخچه و فعالیت ها


هدف تاسیس بنیاد فرهنگی البرز چیست؟

شکوفا نمودن استعدادهای نهفته نسل جوان و دانش پژوه کشور و کمک به اشاعه فرهنگ (علمی) می‌باشد.

نیات واقف چه مواردی است؟

صرفاً کمک به اشاعه فرهنگ کشور است از طریق:

  • اعطا جوایز به دانشمندان و پژوهندگان برگزیده ایرانی در داخل یا خارج از کشور که در رشته‌های مختلف به کشف یا اختراعی دست یافته یا موجب تسکین آلام بشری و رفاه زندگی انسانی و بالا رفتن حیثیت ایرانی درجامعه جهانی گردند.
  • اعطا جوایز سالانه به سپاهيان ممتاز (دانش، بهداشت و ترويج آبادانی) و سپاهيان ممتاز دين در سطح كشور با انتخاب و معرفی مقامات مسئول .
  • اعطا جوایز حسن تحصیل به دانش آموختگان از بین رتبه‌های اول دوره (راهنمایی، دبیرستان، هنرستان، انستیتوتکنولوژی ، دانشجویان ) در سراسر كشور معرفی شده از طرف مراجع ذیصلاح
  • اعطا جوایز به نوجوانان و نوباوگانی که از ابتکار، ایده و استعداد خاصی برخوردار باشند با تشخیص مراجع ذیصلاح.

بنیاد فرهنگی البرز چه اصولی را دنبال می کند؟

این اساسنامه دارای 5 اصل است شامل: اصل هزینه، اصل درآمد، اصل ارتباط و تعامل، اصل مدیریت و اصل توسعه و بهره وری می باشد. البته به دلیل تحولات ناشی از سیستم‌های آموزشی کشور و بر حسب مقتضای زمان بارها مورد بازنگری قرار گرفته‌اند.

در سال 1357 البرزی که برای معالجه بیماری به خارج از کشور رفته بود با ارسال نامه‌ای از کانادا به رهبر کبیر انقلاب و عدم توانایی ادامه کار به دلیل بیماری و کهولت تولیت بنیاد را به امام خمینی (ره) واگذار کرد. حسینعلی البرز در سال 1377 دار فانی را وداع گفت.

در سال 1351 اولین دوره اعطای جوایز ملی به نخبگان در سطوح مختلف برگزار شد  و تا به حال 55 سال است که در 30 آبان در ایران شاهد برگزاری همایش بنیاد فرهنگی البرز هستیم. از سال 59 این بنیاد تحت نظارت هیئت امنایی از اداره اوقاف قرار گرفت پس از آن بناهای اهدایی که نیاز به تعمیر و مرمت داشت در سال 60 احیا و بازسازی شد.

معرفی بنیاد فرهنگی البرز؛ تاریخچه و فعالیت ها

بنیاد فرهنگی البرز چه فعالیت هایی انجام می دهد؟

مدرسه سازی يکی از نيت‌های بنياد فرهنگی البرز که در اساسنامه نيز به آن اشاره شده است، مدرسه‌سازی می‌باشد که به لطف خداوند متعال تاکنون حدود ۳۰ هزار مترمربع بنای مفيد آموزشی توسط بنياد ساخته شده و به آموزش و پرورش تحويل داده شده است. نام برخی از اين مجتمع‌های آموزشی از اين قرار است:

نام مرکز آموزشی
زیربنا(متر مربع)
امکانات
محل احداث
هنرستان کار و دانش يادگار حضرت
3000
4 طبقه با ۲۰ کلاس و ۱۲ کارگاه
خيابان جماران امام
هنرستان کار و دانش اميرکبير
2500
3 طبقه با ۲۰ کلاس و ۸ کارگاه
خيابان شريعتی قلهک
مدرسه البرز
3000
4 طبقه
بلوار مرزداران
مدرسه راهنمايی فخرالزمان
2500
3 طبقه با ۱۲ کلاس و يک باب منزل سرايداری
خيابان پيروزی
دبيرستان البرز
4000
3 طبقه در زمينی به مساحت ۱۴۰۰۰ مترمربع
شهر آشتیان
خوابگاه دانش آموزی آشتيان
1000
13 اتاق، نمازخانه و سالن مطالعه بزرگ
شهر آشتيان
مدرسه البرز
2000
-
کيان آباد اهواز
مدرسه البرز
2500
-
اهواز
مدرسه حضرت امام خمينی
1000
-
روستای خورزن از توابع شهرستان خمين
مدرسه البرز
2000
-
شهرستان تکاب از استان آذربايجان غربی

اعطای جوايز حُسن تحصيل دانش آموزان نمونه شهر تهران

بنياد هر سال به دانش آموزان ممتاز، دانشجويان موفق و دبيران برگزيده‌ای که از طرف سازمان آموزش و پرورش شهر تهران، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به بنياد معرفی می‌شوند، جوايز حسن تحصيل اهدا می‌نمايد.

تجليل از دانش آموزان نمونه مدارس بنياد

به جز جوايز حسن تحصيل، هر ساله در ماه مبارک رمضان طی مراسمی با حضور نماينده محترم ولی فقيه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خيريه، از دانش آموزان نمونه مدارس بنياد فرهنگی البرز تجليل گرديده و به آن‌ها جوايزی نيز اهدا می‌شود.

اعطای وام تحصيلی

يکی ديگر از نيّات واقفين بنياد فرهنگی البرز، اعطای وام تحصيلی بدون بهره به دانشجويان ممتاز دانشگاه‌ها می‌باشد که به حمد خداوند تاکنون بيش از هزاران وام توسط بنياد به دانشجويان پرداخت شده است.

فعاليت‌های فرهنگی

از ديگر فعاليت‌های فرهنگی و ترويجی بنياد البرز می‌توان به تلاش‌های اين بنياد در زمينه انتشار کتب علمی و دينی اشاره کرد. همچنين اهدای قرآن مجيد، کتب علمی و دينی و ديگر محصولات فرهنگی به مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز علمی ، کتابخانه‌ها و نيز کمک به انتشار کتب و مجلاتی نظير نشريه آينده سازان و پيوند، پرداخت بورس تحصيلی و پرداخت وام جهت انتشار کتاب، فعاليت‌های متنوعی است که اين بنياد در اين سال‌ها انجام داده است. لازم به ذكر است که طی صورت جلسه‌ای در آذرماه ۱۳۸۰، اداره امور نمایشگاه دائمی قرآن و عترت از سوی اداره کل اوقاف و امور خيريه استان تهران به بنياد فرهنگی البرز واگذار شد.