هلال‌احمر از واریز کمک‌ هزینه خرید لوازم ضروری خانگی برای آسیب‌دیدگان کرمانشاه خبر داد و با توجه به در دسترس‌بودن بانک اطلاعاتی خانوارهای آسیب‌دیده و شماره‌حساب سرپرست خانوار از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها، کمک‌ هزینه خرید یخچال، کولر و فرش به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود تا بتوانند بر حسب نیاز خانواده خویش نسبت به خرید اجناس اقدام کنند.


به گزارش ویکی نیکی و به نقل از روزنامه شهروند؛ متن اطلاعیه روابط عمومی جمعیت هلال‌ احمر درخصوص واریز کمک‌ هزینه خرید لوازم خانگی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه به شرح زیر است: 

«پس از تجمیع بانک‌های اطلاعاتی و ارزیابی‌‌های فراوان، نحوه هزینه‌کرد باقی‌مانده کمک‌های مردمی به جمعیت هلال‌احمر برای زلزله‌زدگان کرمانشاه بررسی و تصمیمات لازم در این خصوص گرفته شد. با شروع عملیات اجرایی این طرح، موارد زیر به اطلاع رسانه‌های جمعی و عموم مردم شریف ایران می‌رسد:

١. زلزله ٧,٣ ریشتری در ٢١ آبان ماه ١٣٩٦ حادثه تلخی بود که خاطر همگان را آزرد و خانواده‌های بسیاری را به سوگ نشاند. از همان ابتدای حادثه جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان یک دستگاه امدادی کار خود را آغاز کرد و هنوز نیز در کنار مردم کرمانشاه حضور دارد تا تسکینی برای آلام حادثه‌دیدگان باشد. این نهاد مردمی بر حسب وظیفه ذاتی خود و برای رسیدگی به نیازهای فوری زلزله‌زدگان تاکنون بالغ بر ٣٠٠‌ میلیارد تومان برای اسکان اضطراری، توزیع مواد غذایی، بهداشت و درمان اضطراری، پشتیبانی نیروهای امدادی و سایر موارد لازم از منابع داخلی خود هزینه کرده که هیچ‌کدام از محل مشارکت‌های مردمی نبوده است. این بدان معناست که برای نخستین‌بار ریالی از کمک‌های مردمی صرف وظایف ذاتی و امدادی هلال‌احمر نشده است.

٢. از همان ابتدای حادثه سیل کمک‌های مردمی به صورت نقدی و غیرنقدی به سوی شعب جمعیت هلال‌احمر در سراسر کشور روانه شد که وظیفه این نهاد را سنگین‌تر کرد. بالغ بر ٧٠‌ هزار تن کالای نقدی جمع‌آوری شد که همگی به جز برخی کالاهایی که در شأن مردم زلزله‌زده نبود، به‌تدریج و بر حسب نیاز به منطقه ارسال و توزیع شد. میزان کمک‌های نقدی به حساب مشارکت‌های مردمی جمعیت هلال‌احمر نیز تاکنون از مرز ٦٣‌میلیارد تومان گذشته که تقریبا حدود سه برابر میزان کمک‌های مردمی در زلزله بزرگ قبلی است.

٣. با توجه به استفاده از منابع مردمی برای نیازهای اساسی مردم زلزله‌زده خارج از وظایف جاری جمعیت هلال‌احمر و همچنین عدم شفافیت لازم در تشخیص خانوارهای آسیب‌دیده کمک‌های نقدی مردم به‌تدریج و برحسب نیاز مورد استفاده قرار گرفت، ابتدا خانواده‌هایی که عزیزی را از دست داده بودند به ازای هر فوتی مبلغ پنج‌میلیون تومان دریافت کردند و خانواده‌هایی که در ایام بحرانی زلزله فرزندی نصیب‌شان شده بود، نیز به همین مقدار هدیه دریافت کردند پس از آن بخش‌هایی از کمک‌های مردمی در راستای رسیدگی به افراد ضایعه نخاعی و ارایه خدمات پیشرفته توانبخشی مورد استفاده قرار گرفت. با تکمیل بانک‌های اطلاعاتی توسط بنیاد مسکن، پیش از عید نوروز حدود سی‌ هزار خانواده‌ای که خانه‌های‌شان تقریبا به صورت کامل تخریب شده بود، مبلغ ٣٠٠‌هزار تومان عیدی دریافت کردند. اکنون نیز پس از رایزنی‌های متعدد با مردم منطقه، مسئولان محلی، نمایندگان مجلس در استان کرمانشاه و همچنین مسئولان اجرایی آن استان تصمیم گرفته شد تا مبلغ دو ‌میلیون تومان به خانواده‌های مذکور (٣٠ هزار خانواده) جهت خرید لوازم اصلی منزل مثل کولر و یخچال (با توجه به آغاز فصل گرما) و... تعلق گیرد.

٤. پیش از این قرار بود تا با مشارکت شرکت‌های تولید‌کننده لوازم خانگی، اجناس مذکور خریداری و سپس در میان مردم زلزله‌زده توزیع شود. اجرای این طرح با مشکلاتی همراه شد. نخست این‌که هزینه‌کرد مبلغ کمک‌های مردمی بدین شکل در یک سازمان تحت‌ نظارت، نیازمند طی تشریفات قانونی ازجمله برگزاری مناقصه و... است که زمان زیادی را طلب می‌کند. دوم این‌که هیچ شرکتی به تنهایی توان تولید حدود ٣٠‌هزار قلم جنس را در مدت زمانی مناسب نداشت و مشارکت میان شرکت‌های متعدد نیز مشکلات دیگری را به همراه داشت. علاوه بر همه اینها توزیع این مقدار جنس در مدت زمانی کوتاه میسر نبود. از طرفی برخی از خانواده‌ها ممکن بود که به برخی از این اجناس نیازی نداشته باشند. مجموع این مسائل باعث شد تا با توجه به دردسترس بودن بانک اطلاعاتی خانوارهای آسیب‌دیده با شماره‌حساب سرپرست خانوار از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها، کمک‌هزینه اقلام مذکور به حساب آنها واریز شود تا بتوانند برحسب نیاز خانواده خویش نسبت به خرید اجناس اقدام کنند.

٥. هزینه درنظر گرفته‌شده برای هر خانوار ٢ ‌میلیون تومان است که بر اساس خرید اقلام زیر در نظر گرفته شده است:

1) کولر آبی کوچک یا پرتابل مناسب برای کانکس و محیط‌های کوچک برای مقابله با شرایط فصل تابستان با حداقل قیمت ٢٥٠ تا حداکثر قیمت ٤٥٠ هزارتومان در بازار.

2) یخچال تا سقف ١٢ فوت جهت تأمین شرایط نگهداری از موادغذایی در فصل تابستان مناسب برای محیط‌های کوچک و شرایط برق منطقه با حداقل ٨٠٠‌هزار و حداکثر قیمت یک‌میلیون و صد‌هزار تومان در بازار.

3) فرش شش متری ٧٠٠شانه مناسب برای استفاده در کانکس و اتاق‌های کوچک با حداقل قیمت ٥٠٠ تا حداکثر قیمت ٧٠٠هزار تومان در بازار.


مشخصات کالاهای مذکور شرکت‌های تولید‌کننده داخلی و آدرس نمایندگی‌های آنان در منطقه کرمانشاه و استان‌های همجوار معلوم است و خانواده‌ها با مراجعه به نمایندگی‌های آنها می‌توانند اقدام به خرید کنند. امیدوار هستیم تا با خرید کالاهای داخلی رونقی مضاعف برای تولیدکنندگان ایرانی پدید آید.

٦. واریز کمک‌هزینه خرید اقلام مذکور (و یا سایر نیازهای مردم) از روز یکشنبه، ٩ اردیبهشت‌ماه برای ٣٠‌ هزار خانواده‌ای که از سوی بنیاد مسکن به‌عنوان تخریبی نوع یک و دو شناسایی شده‌اند، آغاز شده است. امیدواریم ظرف حداکثر یک هفته واریز مبالغ مذکور به حساب تمامی سرپرستان خانوارها به اتمام برسد. لازم است خانوارهای مشمول طرح برای دریافت این مبلغ تا یک هفته آینده صبر کنند و به شعب جمعیت هلال‌ احمر مراجعه نکنند. گفتنی است تعداد اندکی (کمتر از ٥درصد) از سرپرستان خانواده‌های مذکور شماره حسابی در لیست سازمان هدفمندی یارانه‌ها ندارند.


این خانواده‌ها چنانچه در لیست بنیاد مسکن وجود داشته باشند و پس از طی مهلت یک هفته‌ای واریز، مبلغی به حساب آنها نیامده باشد، می‌توانند نام، کد ملی و شماره حساب سرپرست خانواده خود را به شعب جمعیت هلال‌احمر کرمانشاه اعلام کرده و یا آن را به شماره ٣٠٠٠٢٧٠٠ پیامک بزنند و یا با شماره ١١٢ تماس بگیرند.


در صورت تطابق نام و کد ملی آنها با لیست اعلامی بنیاد مسکن، مبلغ مذکور در مرحله دوم به حساب آن‌ها واریز خواهد شد. اقدامات لازم برای شناسایی آن‌ها از سوی جمعیت هلال‌احمر نیز در حال انجام است.


٧. جمعیت هلال‌ احمر از حسن اعتماد مردم نوع‌دوست و بزرگوار ایران اسلامی سپاسگزار است. امانت آن‌ها به این نهاد مردمی به‌طور کامل در اختیار نیازمندان واقعی در منطقه زلزله‌زده قرار گرفت. به‌ زودی و پس از پایان این طرح نیز گزارش کاملی از نحوه هزینه‌ کرد ٦٣‌ میلیارد تومان کمک‌های مردمی ارایه خواهد شد.»