مطابق بند (ط) ماده ۱۳۹ اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم «کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیرنقدی موسسات خیریه و عام‌المنفعه که به ثبت رسیده‌اند، مشروط بر آن که به موجب اساس‌نامه آن‌ها صرف امور مذکور در بند (ح) این ماده شود و سازمان امور مالیاتی کشور بر درآمد و هزینه آن‌ها نظارت کند، از پرداخت مالیات معاف است.»


این در حالی است که مطابق قانون مالیات‌های مستقیم، موسسات خیریه و عام‌المنفعه به صراحت و با رعایت شرایطی از پرداخت مالیات معاف شده‌اند، سازمان امور مالیاتی بر تعدادی از آن‌ها مالیات‌های سنگینی اعمال کرده است و موسسات خیریه به لحاظ بهره‌مند‌ شدن از تسهیلات مالیاتی همچنان با میانگین جهانی فاصله دارند.

ویکی نیکی با هدف طرح این مشکلات و ارائه راه حل، نشستی با موضوع بررسی مشکلات مالیاتی موسسات خیریه برگزار می‌کند. این نشست با حضور جمعی از مسئولان مالیاتی کشور، نمایندگان وزارت کشور، وزارت بهداشت، سازمان اوقاف و امور خیریه، مراکز خیریه و خبرنگاران برگزار خواهد شد.

ویکی نیکی به منظور افزایش اثربخشی و کارایی هرچه تمام‌تر این نشست، از موسسات خیریه، سازمان‌های مردم نهاد، فعالان و صاحب نظران این حوزه دعوت می‌کند که معضلات و مشکلات خود را در قسمت دیدگاه همین مطلب ابراز نمایند.