رسیدن به روزی که هیچ‌کس احساس درماندگی و تنهایی نکند، این شعار موسسه مهرآفرین است. شعاری که تلاش می‌کند که فقر را از ایران دور کند. با توجه به شعار اغلب موسسه‌های خیریه می‌توان گفت ایجاد این گونه موسسه‌های خیریه از سوی افراد متموّل جامعه در کشورهای در حال توسعه گام مثبتی است که به جامعه کمک می‌کند حس همدلی و همزبانی در آن افزایش یابد. 

از طرفی به تبع آن با کثرت موسسه‌های خیریه، فرهنگ ارتقای زندگی افراد جامعه از سوی دیگر ساکنان رشد پیدا می‌کند. به نظر می‌رسد امروزه جامعه ما نیز گام‌هایی برای رسیدن به فرهنگ ارتقای زندگی افراد جامعه بدون چشم داشت به کمک دولت را برداشته و خیریه‌ها در آن در حال شکل‌گیری و افزایش است. 

موسسه خیریه «مهرآفرین» یکی از این خیریه‌هاست که حمایت از کودکان نیازمند را مدار توجه خود قرار داده است. با «تایماز مصطفایی»، مدیراجرایی این موسسه درباره اهداف و رویکرد خیریه به گفت‌وگو نشستیم.


«تایماز مصطفایی»، مدیراجرایی خیریه مهرآفرین


لطفاً برای پرسش نخست مختصری درباره تاریخچه خیریه بفرمایید؟

موسسه مهرآفرین پس از دو سال فعالیت پراکنده در سال ۱۳۸۴ به شکل رسمی توسط فاطمه دانشور فعالیت‌های نیکوکارانه خود را آغاز کرد. این موسسه مجوز ملی خود را سال ۱۳۸۶ از سوی سازمان بهزیستی دریافت کرد و از آن تاریخ تا به امروز، بانو دانشور به همراه همسرشان «مهرداد اکبریان» قسمتی از سرمایه خود را از شرکت سیاحان سپهر آسیا در بنیاد نیکوکاری مهرآفرین به جریان انداختند و بدون کمک هیچ نهاد دیگری تا ۳ سال به فعالیت‌های نیکوکارانه خود ادامه دادند. 

«دانشور» خانه پدری را نیز وقف امور خیریه نموده و دفتر عملیاتی مهرآفرین در میدان شهدا، در حقیقت همین خانه ارثی پدر است. وی همچنین زمین‌های پدر را در شهرستان تبدیل به شعبات موسسه مهرآفرین پناه عصر کرده است. بانو «دانشور» مدیر عامل و سهام دار شرکت سیاحان سپهر آسیا هستند که بخشی از درآمد آن را به امور خیریه اختصاص داده و اقدام به تاسیس موسسه نیکوکاری می‌کند تا تحت لوای آن بتواند به صورت سازمان‌دهی شده و پیوسته فعالیت‌های خود را انجام دهد.

اهداف خیریه «مهرآفرین» را بگویید؟

هدف ما از تاسیس این مؤسسه حمایت از کودکان نیازمند است که به تبع حمایت از کودکان و توانمند کردن آن‌ها مادرشان را نیز تحت پوشش قرار می‌دهیم. تاکنون سرپرستی بیش از ۵۰۰۰ کودک را در استان‌های تهران، کرمان، آذربایجان شرقی، مرکزی، سیستان بلوچستان و یاسوج به عهده گرفتیم. به عبارتی موسسه مهرآفرین به قصد تغییر مسیر زندگی کودکان کار “از خیابان به زندان” به مسیر “از خیابان تا دانشگاه” و “اصلاح فرهنگ خانواده های نیازمند” این گروه از آسیب دیدگان را به عنوان گروه هدف خود انتخاب  نمود.

از طرفی رویکرد موسسه مهرآفرین “بازگرداندن عزت نفس به مددجویان”، “جایگزین کردن فرهنگ عزّت محوری به جای ترحّم محوری”، و “مبارزه با فقر فرهنگی” است و به همین جهت واحدهایی مانند آموزش ویژه مددجویان، مشاوره ، مددکاری در این موسسه تاسیس شده است. نشریه هم‌ راز که اولین مجله اختصاصی ویژه مددجویان است نیز در راستای همین نگاه و رویکرد و در جهت آموزش خانواده‌ها منتشر شده و به دست مددجویان می‌رسد.

به عبارتی موسسه نخست تلاش می‌کند که مراکز آموزشی در سطوح مختلف برای کودکان کار و خیابان، دانش‌آموزان نیازمند بازمانده از تحصیل راه‌اندازی کند. در گام بعدی برای برپایی مراکز اسکان و مراکز نگهداری از زنان و کودکان گروه هدف موسسه کوشش می‌شود. در این راستا می‌توان اهداف موسسه را به دو گروه میان مدت و کوتاه مدت تقسیم کرد:

اهداف میان مدت

آموزش زنان، نوجوانان،‌خصوصاً کودکان برای ارتقای سطح فرهنگ و مقاوم ساختن آن‌ها در برابر مشکلات، با تمرکز روی آموزش و سوادآموزی، حمایت تحصیلی از دبستان تا دانشگاه به امید قطع فقر در این نسل از خانواده، آموزش مادران در تربیت کودکانشان، برگزاری تورهای تفریحی- آموزشی برای مادران، کودکان و نوجوانان نیازمند.

اهداف کوتاه مدت

کاهش انواع آسیب‌های وارده بر قشر ضعیف جامعه (زنان و کودکان) از طریق حمایت‌های (غذایی، مسکن، تامین بهداشت، چه روان و چه جسم. تأمین حداقل پوشاک، هزینه‌ تحصیلی فرزندان) و …

شما چه خدماتی به مددجویانتان ارائه می‌دهید؟

ما به آن‌ها خدماتی مانند ارزاق، پوشاک، خدمات درمانی و مستمری ماهانه ارائه می‌کنیم همچنین هزینه تحصیل کمک تحصیلی و آموزش‌های تحصیلی را برای آنها فراهم می‌کنیم.

اگر بخواهیم به شکل جداگانه اهداف شما را در این خیریه رصد کنیم، لطفاً درباره اهداف فرهنگی این خیریه توضیح دهید؟

موسسه مهرآفرین با تاسیس واحد فرهنگی و هنری از آبان ماه ۱۳۸۶، درپی این هدف که هر حرکتی در زمینه نیکوکاری نیازمند نیروی فرهنگ است، برآن است که با اجرای کنسرت‌های موسیقی، برپایی  نمایشگاه‌های عکس و نقاشی، و اجرای تئاتر که درآمدهای حاصل از آن‌ها صرف رسیدگی به نیازهای مددجویان می‌شود و همچنین ساخت فیلم‌های مستند کوتاه از وضعیت مدد جویان و نیازمندان و نمایش آن‌ها برای بازرگانان و نمایندگان مردم برای جلب کمک‌های ایشان، هرچه عمیق‌تر به فرهنگ‌سازی در زمینه یارگیری و نیکوکاری بپردازد. 

قدم‌های اول این واحد علاوه بر چاپ چندین استند، ماهنامه و کاتالوگ مهرآفرین، دعوت از هنرمندان صاحب نام بوده است که همگی این عزیزان قول همکاری و همیاری مستمر داده‌اند.  

نخستین مرحله از امور فرهنگی و فرهنگ‌سازی در قالب معرفی سفیر فرهنگی و نیکوکاری تحت عنوان «سفیر مهرآفرین» آغاز شد  که سرکار خانم ”فاطمه معتمد آریا” پس ازگفت و گوها، جلسات، دیدارهای مکرر انتخاب و طی مراسمی در ۱۳ اسفند ۱۳۸۶ به عنوان نخستین سفیر مهرآفرین معرفی شدند که در همان مراسم انجمن بازیگران سینمای ایران با اهدای لوح یادبود به ایشان همکاری و حمایت خود را از سفیر مهرآفرین اعلام کردند.


امور فرهنگی در موسسه خیریه «مهرآفرین»


با توجه به برنامه‌های فرهنگی که شرح دادید در این حوزه چه تولیداتی داشته‌اید؟

همچنین ما در برنامه های کلان فرهنگی برای بازیابی عزت نفس اموری برای اشتغال داریم که یک یا دو ساله از دانشجویان حمایت می‌کنیم و تا کنون یک مدرسه پنج کلاسه و دو کلاسه را ساختیم و برخی مدرسه‌ها را بازسازی کردیم در کوتیج سیستان و بلوچستان شروع به ساخت یک مجتمع فرهنگی و آموزشی در شهر تبریز کردیم و از یکی دو سال پیش به طور رایگان یک نشریه را به صورت فصلنامه ویژه مدجویان منتشر کردیم.

از سال ۹۲ کانونی به نام «کانون نخبگان طلایی ایرانی» را با مشارکت شرکت گلدایران با هدف شناسایی کودکان یتیم یا بدسرپرست راه‌اندازی کردیم و تا به حال از ۳۰۰۰ نفر آزمون گرفتیم که از میان آنها ۱۱۰ کودک نخبه شناسایی شده که آنها تا چهار سال تحت حمایت آموزشی ما هستند. از این کودکان در مسابقات «سلام کاپ» که مسابقات رباتیک است استفاده شد که مقام دوم را به دست آوردند. نخستین سرپناه مهرآفرین مرکز جمال الحق بود که در رباط کریم در سال ۹۲ تاسیس شد که کانون جوانان موسسه آن را در راستای حمایت از کودکان کار و خیابان راه‌اندازی کرد.

در این راستا ما برای کودکان و مادران جشن‌های مختلف برگزار کردیم. جشنواره فیلم و عکس کودک را داشتیم و هر دو سال یک بار اهدای نشان نیکوکاری را برپا کردیم و تیم‌های والیبال، کشتی، کاراته و فوتبال را به راه انداختیم. همچنین توانمندسازی و اشتغال برای مادران و خانواده‌های بهبود یافته را انجام دادیم. در حوزه چاپ نشریات ما نشریه مهرآفرین که یک نشریه داخلی است را در شمارگان ۱۰۰۰۰ نسخه منتشر می‌کنیم و سایت مهرآفرین را نیز داریم و همچنین فیلم‌های ما در یوتوپ و آپارت نیز موجود است.

چه فعالیت‌ها و اقداماتی در راستای توانمند‌سازی و خودکفایی مددجویان در نظر گرفتید؟

این موسسه تلاش می‌کند تا ظرفیت های نیکوکاری در جامعه گردآوری و جذب شده و در جهت توانمندسازی و آسیب‌زدایی گروه‌های هدف به کار گرفته شود، مخاطره فضاهای پرخطر اجتماعی کاهش پیدا کرده، و در نهایت به افزایش سرمایه‌های اجتماعی و ظرفیت توانمندی‌های جامعه منجر می شود .

در حوزه مالی عملکرد مؤسسه مهرآفرین به چه شکل است؟

در این حوزه ما گواهینامه استاندارد و شفاف سازی در فعالیت‌های مالی و اداری از سازمان اس.جی.اس گرفتیم و عضو معاهده جهانی سازمان ملل هستیم. همچنین به خاطر کیفی بودن برنامه‌هایمان عضو انجمن مدیریت کیفیت ایران هستیم.منابع مالی(درآمد)خیریه چگونه تامین می‌شود؟

منابع مالی موسسه از طریق خیرین و یاوران و همچنین از طریق پروژه‌های مسئولیت اجتماعی تامین می‌شود و از طرفی ما به مددجویان ودیعه مسکن نیز پرداخت می‌کنیم. همان طور که اشاره کردم در حیطه برنامه های فرهنگی نیز ما به درآمدزایی برای موسسه اقدام کردیم و با اجرای کنسرت‌های موسیقی، برپایی نمایشگاه‌های عکس و نقاشی، و اجرای تئاتر که درآمدهای حاصل از آنها صرف رسیدگی به نیازهای مددجویان می‌شود و همچنین ساخت فیلم‌های مستند کوتاه از وضعیت مدد جویان و نیازمندان و نمایش آن‌ها برای بازرگانان و نمایندگان مردم برای جلب کمک‌های ایشان صورت گرفته است.

منابع مالی خیریه چگونه هزینه می‌شود؟

منابع مالی موسسه در اعطای ارزاق، پوشاک، ودیعه مسکن و کمک هزینه‌های تحصیلی و ساختن سرپناه و مدرسه یا بازسازی کلاس‌های درس برخی مناطق محرومی که خیریه در آن شعبه دارد، هزینه می‌شود.

نشانی و تلفن تماس با خیریه را بفرمایید؟

موسسه مهرآفرین، در میدان شهدا، خیابان مجاهدین اسلام، کوچه مجاهد، بن بست آشوری، پلاک ۳ واقع شده و شماره تماس آن ۳۵۲۶۰ است.


گفتگو از: ماهرخ ابراهیم پور