سخنگوی دستگاه قضا در اولین همایش ملی صبر گفت: صلح مختص به زمان و مکان خاصی نیست و برای تمام دنیا لازم است.

به گزارش ویکی نیکی و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه در نخستین همایش ملی صبر که در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد؛ ضمن تبریک فرا رسیدن ایام نوروز اظهار داشت: موضوع رضایت و صلح مختص به زمان و مکان خاصی نیست و برای همه جوامع لازم و ضروری است.

 وی ادامه داد: در اسلام و قرآن کریم بارها به صلح و سازش اشاره شده است. صلح به معنی گذشت، آرامش و صبر است. اهمیت صلح بسیار زیاد است. اگر دو نفر با یکدیگر نزاع داشته باشند، خطرات آن متوجه همه جامعه  و حتی نسل‌های آینده می‌شود.

 سخنگوی دستگاه قضا افزود: صلح، زمینه‌ساز تعالی و پیشرفت جامعه است. اصل وجود صلح؛ آرامش را به ارمغان می‌آورد. 

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: بخشیدن در جامعه نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. بخشش برای کل دنیا لازم است و باید جامعه دور از نزاع و درگیری باشد و انسان‌ها باید در سازش به سر ببرند و همه دنیا این موضوع را قبول دارند که حداقل در حرف این گونه است.

 حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: با تلاش مقامات مربوط حدود 300 نفر از قصاص رهایی یافتند که این بسیار خوب است و آثار آن در جامعه به خوبی دیده می‌شود. وقتی مردم می‌بینند که مادری از خون پسر خود می‌گذرد، فرهنگ صلح و بخشش جا می افتد خداوند نیز به آن جامعه لطف می‌کند.

 

معاون اول قوه قضاییه گفت: کسی حق ندارد در زمینه عمومی بخشش داشته باشد؛ یعنی مدیران حق ندارند از بیت المال ببخشند، قضات حق ندارند بدون در نظر گرفتن قوانین مجرمان را ببخشند. کسی حق ندارد حق مردم و حکومت را ببخشد.

 حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای ادامه داد: اگر صلح و سازش در بین مردم رواج پیدا کند، آثار خوبی دارد. مردم سعی کنند ببخشند و با هم کنار بیایند که به نفع طرفین دعوا و حتی جامعه است و حجم کاری قوه قضاییه نیز پایین می‌آید و این قوه روی پرونده‌های بزرگ تمرکز می‌کند تا حق مردم را بگیرد.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: رسانه‌ها؛ امامان جمعه؛ امام جماعت مساجد و کسانی که برای مردم مرجع هستند، می‌توانند به ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه کمک کنند.

 شایان ذکر است، در نخستین همایش ملی صبر که با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد از کتاب «مجموعه مقالات همایش ملی صبر» رونمایی شد.

 گفتنی است؛ در این مراسم از خانواده‌هایی که از حق قصاص خود گذشته‌اند و قضاتی که بیش‌ترین پرونده منجر به سازش را داشته‌اند؛ تجلیل به عمل آمد.