هر سال نزدیک به عید نوروز شاهد برگزاری کمپین‌ها و رویدادهای متنوعی از طرف موسسات خیریه و سمن‌ها هستیم. کمپین‌هایی برای ساخت مدرسه، ایجاد سرپناه، خرید لباس عید برای افراد کم برخوردار و... تمامی این موارد فعالیت‌های بسیار ارزشمندی هستند که با مهر و محبت مردم عزیزمان در اکثر موارد محقق می‌گردند.
امسال «ویکی نیکی» قصد دارد با همکاری «مجله نبات»، کمپین خیریه «کودک سرزمینم» را برگزار کند. کمپینی متفاوت که توفیق اجرای آن بدون توجه و همراهی مردم عزیزمان امکان پذیر نخواهد بود.

درباره «ویکی نیکی»

«ویکی نیکی» پلتفرمی در حوزه نیکوکاری است که هدف آن راهنمایی افراد جامعه برای انجام درست و هدفمند کار نیک می‌باشد. ویکی نیکی از طریق جمع آوری اطلاعات حوزه نیکوکاری و با بهره‌گیری از کمک‌های داوطلبانه موسسات خیریه و سازمان‌های مرتبط و خیرین، این هدف را محقق می‌نماید.

مخاطبین ویکی نیکی

۱. خیرین و نیکوکاران:
 ویکی نیکی خیریه‌های برتر را به خیّرین معرفی می‌کند و به نیکوکاران کمک می‌کند تا نیاز‌های واقعی جامعه را بشناسند و با چشمانی باز در جهت رفع نیاز جامعه قدم بردارند.
۲. موسسات خیریه و سمن‌ها:
 از سوی ویکی نیکی توصیه‌ها و راهکارهای کاربردی به منظور افزایش بهره‌وری موسسات خیریه ارائه می‌شود و از طرفی با استاندادسازی روند فعالیت موسسات و ایجاد شفافیت از موازی کاری‌ها جلوگیری می‌شود، در مجموع این فعالیت‌ها با هدف هم افزایی موسسات صورت می‌‌گیرد.
۳. بنگاه‌های اقتصادی:
ویکی نیکی با ارائه مشاوره و همکاری متقابل با بنگاه‌های اقتصادی مانند مجموعه نبات، در راستای اجرای مسولیت اجتماعی به آن‌ها یاری می‌رساند و با ایجاد هم افزایی با موسسات سعی بر غنی سازی فرهنگ مسئولیت اجتماعی در دنیای کسب و کار دارد.
۴. مددجویان:
در افق نزدیک قصد داریم با شناسایی مددجویان حقیقی و با تفکیک مشکلاتشان به خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد مرتبط معرفی کنیم و راه ارتباطی مورد اعتمادی میان مددجویان و موسسات باشیم.


درباره «نبات»

«نبات» سری مجلاتی است که به صورت تخصصی برای کودکان 3 تا 12 سال تولید محتوا می‌کند. نبات مخفف نشاط، بازی، آموزش و تفریح است.
هدف اصلی نبات، آموزش و پرورش مهارت‌های مختلف برای کودکان و خردسالان و انس گرفتن کودکان با کتاب و کتابخوانی است.  نبات کار خود را از سال ۱۳۸۹ آغاز نموده و از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را در قالب موسسه فرهنگی «فردای روشن کودک» ادامه داده است. این نشریات در 4 گروه طبقه‌بندی شده اند:

نی‌نی نبات:
این مجلات برای کودکان زیر 3 سال تهیه می‌شوند. نی نی نبات‌ها، قابلیت شست و شو دارند، پاره نمی‌شوند و برای تهیه آن‌ها هیچ درختی قطع نمی‌شود، چراکه به جای تنه درختان از سنگ استفاده شده است.


نبات کوچولو:
مختص کودکان 7-3 سال می‌باشد و حاوی داستان‌ها، بازی‌ها و سرگرمی‌های جذاب برای رشد ادراکی-شناختی کودکان است.


نبات:
این سری از مجلات به کودکان 12-7 سال اختصاص دارد و حاوی داستان‌ها، دانستنی‌ها، معما و مطالب خواندنی برای کودکان این گروه سنی است.


حیوانات شگفت‌انگیز:
این مجلات برای تمای گروه‌های سنی بین 3 تا 13 سال مناسب است و کودکان را با حیوانات مختلف آشنا می‌کند.


نکته جالب اینکه تمامی این مجلات حاوی نرم افزار واقعیت مجازی است. بدین معنی که تصاویر توسط دوربین گوشی هوشمند شما به عنوان ورودی به نرم افزار داده می‌شود و پس از پردازش تصاویر، اطلاعات دیجیتالی نظیر خواندن داستان‌ها، جواب معماها و... در اختیار شما قرار می‌گیرند.

اهداف کمپین «کودک سرزمینم»

این طرح یک هدف بزرگ دارد و آن ایجاد عادت مطالعه فرزندان ایران و انس گرفتن با کتاب و کتابخوانی است.
وقتی  از کسانی که اهل مطالعه هستند می‌پرسید چطور انقدر کتاب می‌خوانید اکثراً به دوران کودکی خود اشاره می‌کنند و اینکه کتاب خواندن را از همان کودکی به یک عادت تبدیل کرده‌اند.

شما با هدیه اشتراک شش ماهه مجله نبات به فرزندان ایران، فقط یک مجله هدیه نمی‌دهید بلکه یک فرد با عادت مطالعه را به ایران هدیه می‌دهید.

 ما می‌خواهیم در کمپین #کودک_سرزمینم با اهدای مجله به کودکان کمک کنیم وسعت دیدشان گسترش یابد یعنی خدای خود را بشناسد تا خود را بشناسد، رابطه خود با دیگران و محیط زیست را تعریف کنند، خلاق، جستجوگر، متفکر و بلند پرواز رشد کنند و برای خود و دیگران دنیای بهتری بسازند و به آخرت توجه داشته باشند.
در کنار این هدف بزرگ شما به کودکانی که دسترسی محدود به منابع مفید آموزشی دارند هم امکان بهره‌گیری از این محتوای غنی را می دهید و در یک کارآفرینی فرهنگی سهیم می شوید...

خیرین گرامی از دو طریق می توانند در این کمپین شرکت نمایند:

1. خرید اشتراک 6 ماهه مجلات نبات (با تخفیف 47 درصدی) و اهدای آن به کودکان روستا و مهدهای محروم کشورمان. (هزینه 28،788 تومان)

2. خرید اشتراک 6 ماهه برای کودک خود و اهدای اشتراکی دیگر به کودکی دیگر در مناطق محروم. (هزینه هر دو اشتراک 69،000 تومان)

  • ارسال مجلات بر عهده ما خواهد بود.

گام به گام کمپین کودک سرزمینم، برنامه ریزی شده است:

1. نیازسنجی:
برای توضیح این گام شاید بهتر باشد ابتدا سوالی مطرح کنیم. چرا بسیاری از کمپین‌ها با وجود زحمات زیادی که مجریان آن‌ها کشیده‌اند، در نهایت اثربخشی و کارایی لازم را ندارند؟
یکی از اصلی ترین دلایل آن را می توان در ابتدایی ترین قدم هر کمپینی جستجو کرد و آن نیازسنجی است.
برای نمونه وقتی راجع به کمپین ساخت مدرسه در کرمانشاه صحبت می‌کنیم باید دقیقاً بدانیم، چه تعداد مدرسه و با چه میزان امکاناتی لازم است. اطلاعات ناقص در نهایت سبب اتلاف منابع و محقق نشدن هدف کمپین خواهد شد. بنابراین وضیعت آموزشی و فرهنگی کشور را در حوزه کتاب و کتابخوانی به طور دقیق رصد نموده‌ و نیازسنجی کرده‌ایم.

2. یافتن راه حل پایدار:
گام بعدی یافتن یک راه حل برای چالش تعریف شده بود. برای این منظور از کارشناسان اجتماعی کمک و مشورت گرفتیم.
واقعیت آن است که اگر صرفاً دغدغه گسترش فرهنگ کتابخوانی برای دوره کوتاه مدت را داشتیم، می توانستیم برای مثال کمپینی راه بیاندازیم و از مردم بخواهیم در روز یک صفحه کتاب بخوانند اما این صرفاً راه حلی مقطعی بود.
بنابراین برآن شدیم که عادت کتابخوانی را ایجاد کنیم و همانطور که همه می‌دانند، بهترین دوره زندگی برای ایجاد عادت‌ها دوران کودکی است. پیرو این امر، جامعه هدف خود را کودکان قرار دادیم.

3. تشکیل تیم اجرایی:
از آنجایی که یک دست هیچ‌گاه صدا ندارد از همکاری جمعی از نهادها و بنگاه‌های اقتصادی بهره بردیم که به ایده این کمپین علاقمند شدند.
به منظور تامین محتوای آموزشی فاخر با گروه پر تلاش نبات همکاری کردیم که متخصص در حوزه آموزش کودک هستند. برای دسترسی به اطلاعات دقیق روستا مهد‌های کشور از «سازمان بهزیستی» کمک گرفتیم و شرکت «ایران کیش» و «پلتفرم جمع سپاری گندم» نیز ما را برای تعریف راه‌های امن جذب منابع یاری نمودند. به منظور اطلاع رسانی کمپین از وبسایت «آپارات» کمک گرفته شده است. جمع سپاری برای روستا مهدهای استان البرز منحصراً از طریق پلتفرم گندم انجام خواهد گرفت.

4. اجرا:
در این مرحله کانال‌های پرداخت و جذب مشارکت به دقت بررسی شدند و مناسبت‌ترین، آسان‌ترین و امن‌ترین راه‎های کمک تعبیه شدند.
لازم به ذکر است که اجرای این طرح صرفاً به تعطیلات عید نوروز محدود نمی‌شود و ادامه خواهد داشت.

5. گزارش دهی:
این گام با همکاری سازمان اوقاف و امور خیریه برایمان میّسر شد. کلیه مراحل اجرای کمپین از جمع آوری داده‌ها تا توزیع آن‌ها تحت نظارت و تایید سازمان اوقاف و امور خیریه خواهد بود و گزارش کامل کمک‌های صورت گرفته و اعداد و ارقام آن از طریق کانال‌های توزیع در اختیار خیّرین و حامیان کمپین قرار خواهد گرفت.
اطلاعات موسسات از سازمان بهزیستی گرفته شده و کمک شما می‌تواند مسیریابی شود. یعنی کاملاً مشخص است که شما به چه روستا مهدی کمک می‌کنید و نیاز ها و تعداد دانش آموزان آن روستا مهد هم دقیقاً مشخص است. پس حتی یک مجله اضافه هم به مهدی داده نخواهد شد. گزارشات عملکرد هر مهد نیز از مرحله جمع آوری منابع تا ارسال مجلات به صورت کاملاً شفاف در دوره‌های زمانی مشخص منتشر خواهند شد.

 دعوت «مصطفی رحماندوست» به حمایت از کمپین #کودک_سرزمینم

 

راه های خرید اشتراک و حمایت از این کمپین:

مراجعه به سایت‌های:

 نیکی نبات 

 گندم


شماره گیری #78*788*


انشالله با یاری و مساعدت مردم عزیزمان، بتوانیم گامی هرچند کوچک ولی تاثیر‌گذار در آینده فرزندان کشورمان برداریم...