به گزارش ویکی نیکی و به نقل از خبرنگار اجتماعی شبستان، در آستانه اتمام یک ماه عبادت و حضور در ضیافت الهی، و فرا رسیدن عید سعید فطر، نهادهای خیریه برای جمع‌آوری زکات فطره روزه داران تدابیر و اقداماتی در نظر گرفته‌اند.

سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی(ره) و موسسه خیریه محک از جمله نهادهایی است که برای جمع‌آوری زکات فطریه در سراسر کشور، تدابیر و اقداماتی در نظر گرفته‌اند. حدود ۲۰ هزار صندوق توسط سازمان بهزیستی در سطح کشور توزیع شده است.

بنا به اعلام اصغر باقری، مدیرکل بهزیستی استان تهران، روزه‌داران می‌توانند علاوه بر پرداخت وجوه زکات فطره و کفاره خود به روش سنتی از طریق صندوق‌های جمع‌آوری زکات سازمان بهزیستی کشور می‌توانند از طریق حساب 90190 بانک ملت نیز برای پرداخت زکات فطره و یا با شماره‌گیری #9*7*733* و یا مراجعه به سایت www.behzisti.ir و انتخاب گزینه پرداخت آنلاین و یا تلفن بانک 02184284 برای پرداخت فطریه خود اقدام کنند.

نجف علی انتظاری، مدیرکل امور اجرایی زکات کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز درخصوص نحوه پرداخت زکات فطره اعلام کرده است: تعداد 45 هزار و 42 پایگاه ثابت مسئولیت جمع‌آوری فطریه هستند. 8 هزار و 379 پایگاه سیار نیز جمع‌آوری زکات فطریه را برعهده گرفته‌اند. همچنین؛ تعداد 33 میلیون و 588 پاکت توزیع شده است.

علی محمد ذوالفقاری، معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز درخصوص پرداخت الکترونیکی زکات فطریه بیان داشته است: روزه داران می‌توانند زکات فطره خود را از طریق  شماره #1*77*88 * پرداخت کنند.

موسسه خیریه محک که از جمله موسسات خیریه فعال در حوزه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان است نیز شماره #23540*780* جهت واریز زکات فطره از سوی موسسه خیریه محک اعلام کرده است.

محک سازمانی است که از انگیزه والای خدمت به همنوع سرچشمه گرفته و توجه خود را معطوف بیماری سرطان کودکان در سطح ملی و بین المللی و در حوزه‌های امور خیریه، درمان و تحقیقات نموده است. حمایت همه جانبه از کودکان مبتلا به سرطان و خانواده آنان در بخش خیریه، درمان کودکان مبتلا به سرطان در ایران و در چهارچوب منشور حقوق بیمار و بر اساس جدید ترین و کارآمدترین روش‌ها و آخرین دستاوردهای علم پزشکی در بخش درمان و انجام تحقیقات علمی در زمینه بیماری سرطان برای کشف علل بروز بیماری، روش‌های تشخیص، پیشگیری و روش‌های نوین درمان، ماموریت این سازمان است

براساس این گزارش، دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری در اطلاعیه‌ای با اعلام مبلغ فطریه امسال نوشت: «فطریه عبارت است از سه کیلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامی که به‌عنوان طعام محسوب می‌شوند. براساس محاسبات صورت‌گرفته میزان زکات فطره برای یک نفر با محاسبه‌ی سه کیلو گندم، 7 هزار تومان است و پرداخت این مبلغ به‌عنوان فطریه کفایت می‌کند. اما هم‌وطنان می‌توانند با توجه به برنجی که مصرف می‌کنند، سه کیلو از آن یا معادل قیمت آن را به‌عنوان فطریه بپردازند. اما در هر صورت پرداخت حداقل 7 هزار تومان برای هر نفر کفایت می‌کند.

موعد پرداخت زکات فطره از غروب روز آخر ماه مبارک رمضان تا ظهر روز عید است و برای کسانی که در نماز عید فطر شرکت می‌کنند،‌ بهتر است قبل از نماز عید این مبلغ را پرداخت و یا از مجموع اموالشان جدا کنند. اما با توجه به استفتای صورت‌گرفته از معظم‌له، واریز زکات فطره قبل از حلول ماه شوال، برای پرداخت‌های اینترنتی که وجوهات به صورت امانت دریافت می‌گردد، مانعی ندارد.

همچنین مبلغ کفاره‌ یک روز قضای روزه با عذر شرعی، مبلغ 2 هزار تومان و کفاره‌ یک روز قضای روزه عمدی، مبلغ 120هزار تومان است.