آئین «طفلان مسلم» با محوریت کودکان و نوجوانان کار و خیابان - به طور کلی آنچه از آن با عنوان "بزهکاری نوجوانان" یاد می‌شود - از جمله طرح‌هایی است که جمعیت امداد دانشجویی-مردمی امام علی(ع)، بر پایه ریشه‌‌های عمیق فرهنگی و دینی ایرانیان از سال 85 اقدام به برگزاری آن کرده است.
این طرح از سال 85 به مدت 10 سال پی در پی از تاسوعا تا اربعین حسینی‌(ع) با شعار «برای طفلان مسلم دیروز می گرییم، آیا برای طفلان مسلم امروز می کوشیم؟» انجام پذیرفته است.
طرح بر اساس تحقیق و ریشه‌یابی و تامین بستر مناسب اجتماعی برای دستیابی این افراد - به عنوان عضوی از جامعه اسلامی- به استانداردهای بالاتر زندگی پایه ریزی و اجرا گردید.
در طرح مذکور عموماً رویکرد به سمت مددجویانی است که زمینه جرم نداشته بر اثر حادثه به نوعی قربانی ناهنجارهای محیط اطراف خویش شده‌اند.

شعار طرح

برای طفلان مسلم دیروز می‌گرییم، آیا برای طفلان مسلم امروز می‌کوشیم؟

درباره پیمان ب.

"پیمان ب." در سن كمتر از ١٦ سالگی در یك نزاع با ضربات چاقو مرتكب قتل شده است. او چندین سال در زندان شیراز در صف اعدام بوده است.
در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۹۶ دو تن از مددکاران جمعیت امام علی به همراه مسئول شورای حل اختلاف زندان شیراز با مراجعه به خانواده اولیای دم و صحبت با پدر و مادر مقتول، بعد از یک جلسه پنج ساعته و ابراز همدردی با آنها نهایتاً خانواده اولیای دم رضایت دادند که از قصاص قاتل فرزندشان بگذرند.
اكنون که خانواده مقتول پس از ٧ سال رضایت داده‌اند، لازم است مبلغی به عنوان وجه‌ المصالحه به خانواده مقتول پرداخت شود. خانواده پیمان كه وضعیت مالی مناسبی ندارند با فروش منزل خود، منزل مادربزرگ پدری و اتومبیل عموی پیمان، تا حد توان خود مبلغی را تامین نموده‌اند.با توجه به این شرایط، جمعیت امام علی بر آن شد مابقی مبلغ را که ۲۲۰ میلیون تومان است، تامین کند.
۱۲۷ میلیون تومان از این مبلغ از کمک‌های قبلی که برای آزادسازی نوجوانان محکوم به قصاص به جمعیت امام علی شده است، اختصاص داده شده. در نتیجه ۹۳ میلیون تومان دیگر مورد نیاز است که برای تامین آن به کمک همه شما مردم عزیز نیاز است.

 تا این لحظه 432 نفر در بخشش پیمان ب. سهیم شده‌اند و

از مبلغ 93,000,000 تومان مورد نیاز، مبلغ 37,299,360 تومان جمع آوری شده است.


منبع: وبسایت جمعیت امام علی (ع)