«به یکی از آرزوهایم که همکاری با یونیسف بود، رسیدم
جمله فوق را «جورج وه آ»، فوتبالیست برجسته لیبریایی که در سال 1995 به عنوان مرد سال فوتبال قاره‌های آفریقا، اروپا و جهان برگزیده شد به زبان آورده که پس از پایان دوران حرفه‌ای، سیاستمداری و انسان‌دوستی پیشه کرد. او پس از پایان دوران باشکوه و پربار حضورش در ورزشِ فوتبال، زندگی‌اش را وقف ارتقای سطح سواد، بهداشت، اقتصاد و... کرد.   

کودکی «جورج»

«جورج وه آ» روز اول اکتبر سال 1966 در شهر مونرویا، پایتخت لیبریا به دنیا آمد. او پس از متارکه والدینش همراه مادربزرگش زندگی و در خیابان‌های یکی از فقیرترین محلات پایتخت بزرگ شد. او به ورزش عشق می‌ورزید و در 15 سالگی به عضویت باشگاه «یازده مرد شکست‌ناپذیر» درآمد و با گلزنی در همه دیدارها مشهور شد.
جورج با پیوستن به باشگاه‌های برجسته، مهارت‌هایش را ارتقا داد و گلزنی‌های بی‌شمار باعث شد به «تکنسین گلزنی» شهره شود.  «وه آ» در 22 سالگی توسط «کلود لوری»(Claude Lowry)، سرمربی فرانسوی تیم ملی فوتبال کامرون، کشف و به «آرسن ونگر»(Arsène Wenger)، سرمربی باشگاه موناکو معرفی شد. «ونگر» پس از سفر به لیبریا و تماشای بازی‌های جورج، او را به باشگاه موناکو منتقل کرد.

موفقیت در اروپا

استعداد جورج پس از پشت سر گذاشتن دوره آموزشی کوتاه به چشمه‌ای جوشان تبدیل شد. او پس از یک فصل حضور در موناکو، این تیم را در فصل 91-92 قهرمان لوشامپیونا - لیگ فوتبال فرانسه - کرد.
«وه آ» پس از پیوستن به «پاری سن ژرمن»، به این باشگاه نیز کمک کرد تا قهرمان فصول 93 - 94 و 94 - 95 لیگ فرانسه شود.
او در سال 1995 به عنوان فوتبالیست سال قاره‌های اروپا، آفریقا و جهان برگزیده شد که دستاورد بسیار بزرگی برای فوتبالیستی سیاه‌پوست از قاره سیاه بود.
«وه آ» فصل 1995-1996 را در باشگاه متمول و برجسته آ.ث میلان به پایان رساند و جام قهرمانی «کالچو» را بالای سر برد. او پس از پنج سال حضور قدرتمند در این باشگاه به باشگاه انگلیسی «چلسی» قرض داده شد.
وه آ پس از آن در باشگاه‌های مارسی، منچستر سیتی و الجزیره امارات متحده عربی بازی کرد و در ماه اوت سال 2003 کفش‌هایش را آویخت و بازنشسته شد.

فعالیت‌‌های خیرخواهانه

«وه آ» که سال‌‌های زیادی را در فقر، خشونت و جنگ میان قبایل مختلف زندگی کرده و شاهد مرگ‌ و میر تعداد زیادی از هموطنانش بود با هدف بهبود شرایط اقتصادی، ارتقای سطح فرهنگ، پیش‌گیری از گسترش ویروس اچ.آی.وی و بیماری ایدز و بهبود شرایط روحی-روانی کودکان سرباز از سال 1997 با یونیسف همکاری می‌کند و نقش اساسی در اجرای موفقیت‌ آمیز برنامه واکسیناسیون گسترده در قاره آفریقا داشت. او بیش از 50 مرکز مراقبت‌های بهداشت و درمان در کشورهای لیبریا، گینه، ساحل‌عاج، سیرالئون بنا کرده است.
اعتقاد عمیق او به کمک به بی‌بضاعتان و کودکان فقیر باعث شد تا نلسون ماندلا، مشهورترین چهره مبارزه با آپارتاید و نژادپرستی و نخستین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست آفریقای جنوبی، او را «افتخار آفریقا» بنامد.
«وه آ» همچنین برای تامین تجهیزات، پوشاک، توپ و دستمزد کادر فنی و اعضای تیم ملی، سالانه بیش از دو میلیون دلار به فدراسیون فوتبال لیبریا پرداخت می‌کند.
این فوتبالیستِ برجسته پس از شکست در انتخابات سال 2005 ریاست جمهوری کشورش تلاش می‌کند تا با برگزاری دوره‌های آموزشی سطح سواد و آگاهی‌های عمومی هموطنانش را ارتقا دهد.
وه آ از سال 2010 عضو کمپین آموزشی فیفا است که هدفش ترویج فوتبال و صلح و دوستی است و تاکنون بیش از 500 هزار دلار به این کمپین اهدا کرده است.

 منبع: هفته نامه شهر امید