وزیر بهداشت در حاشیه نخستین مجمع سلامت استان تهران گفت: برگزاری این مجمع به این علت است که سازمان‌های مردم نهاد و سمن‌ها جهت فرهنگ‌سازی و خودمراقبتی وارد کار شوند. این سازمان‌ها و انجمن‌ها برنامه‌های خوبی دارند و امیدواریم در سلامت مردم موثر باشند.

سید حسن هاشمی در جمع خبرنگاران در حاشیه نخستین مجمع سلامت استان تهران گفت: باید از این‌  که سلامت در حال اجتماعی شدن است، خوش‌حال باشیم. زیرا هم دولت و هم سایر دستگاه‌ها خود را موظف به این امر می‌دانند.

وی با بیان این‌که دولت و مجلس در مورد سلامت مردم احساس تکلیف کنند بسیار اهمیت دارد، افزود: نخستین مجمع سلامت در استان تهران بالاخره تشکیل شد و وظیفه ماست که از عوامل ایجاد بیماری‌ها پیش‌گیری کنیم.


هاشمی اظهار کرد: آن‌چه مشکلات جدی استان تهران است را نیز باید با همفکری برطرف کنیم. برگزاری این مجمع به این علت است که سازمان‌های مردم نهاد و سمن‌ها جهت فرهنگ‌سازی و خودمراقبتی وارد کار شوند. این سازمان‌ها و انجمن‌ها برنامه‌های خوبی دارند و امیدواریم در سلامت مردم موثر باشند.


وزیر بهداشت گفت: رسانه‌های سلامت باید رصد کنند که با برگزاری این مجمع‌ها چه اتفاقی خواهد افتاد و آیا شاخص‌های سلامت بهبود پیدا می‌کند و بهره‌ای برای مردم دارد یا خیر.

وی با بیان این‌که در حوزه سلامت مردم نباید منتظر دولت باشند، ادامه داد: به طور مثال مردم خودشان باید مراقب دندان‌های خود باشند. اگر مردم بیش از اندازه شیرینی‌جات استفاده می‌کنند یا سیگار می‌کشند باید خودشان به فکر باشند. در نتیجه اصلاح سبک زندگی باید از خود افراد جامعه آغاز شود. البته تصمیم‌های دولت و مجلس و قوه قضاییه موثر است.

هاشمی اظهار کرد: در شورای عالی سلامت امنیت و غذا در مورد اسیدهای چرب تصمیم گرفته شد. قرار شد تا پایان این دولت اسید چرب را به طور کامل حذف کنیم و این اتفاق در سازمان غذا و دارو در حال انجام است. در مورد نمک نیز تصمیم گرفته شد که میزان نمک در محصولاتی که پروانه سازمان غذا و دارو یا استاندارد را دارند کاهش پیدا کند.

وزیر بهداشت گفت: کسی که می‌خواهد از پفک یا چیپس و غذاهای پرچرب استفاده کند باید عوارض بیشتر را پرداخت کند.


منبع: ایران پزشک