همانطور که در هر صنعتی امروزه رخ می‌دهد، استفاده از فناوری در سازمان‌های غیرانتفاعی در حال افزایش است. سازمان‌های غیرانتفاعی از فناوری برای شکل‌دهی به همه چیز، از نحوه ارتباط تا رسیدن به اهداف خود با کارآیی و اثربخشی بیشتری نسبت به گذشته استفاده می‌کنند.
در یک مقاله از هاروارد بیزینس ریویو درباره تحولات هوشمند فناوری در سازمان‌های غیرانتفاعی، آلیسون فاین و بث کانتر خلاصه می‌کنند که:

"استفاده از فناوری هوشمند توسط سازمان‌های خدمات اجتماعی و سایر سازمان‌های غیرانتفاعی در طول دوره ویروس کرونا به طور چشمگیری افزایش یافت. به عنوان مثال، بانک‌های غذایی از ربات‌ها برای بسته‌بندی غذا استفاده کردند؛ سازمان‌های خدمات بی‌خانمانی از چت‌بات‌ها برای ارائه مشاوره حقوقی و روانشناختی بهره بردند؛ و بخش‌های جمع‌آوری سرمایه از نرم‌افزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای شناسایی سرمایه‌گذاران بالقوه استفاده کردند. در بسیاری از سازمان‌های غیرانتفاعی، فناوری هوشمند به طور یکپارچه در جریان‌های داخلی، جمع‌آوری سرمایه، ارتباطات، عملیات مالی و تلاش‌های ارائه خدمات یکپارچه می‌شود، که به پرسنل این امکان را می‌دهد تا بر تغییرات عمیق در جوامع که نیازمند تغییرات اجتماعی عمده می‌باشد، تمرکز کنند - مانند آدرس‌دهی به علل اصلی بی‌خانمانی به علاوه ارائه خدمات به بی‌خانمانان. هرچند فناوری هوشمند به بسیاری از سازمان‌های غیرانتفاعی کمک کرد تا در آغاز بحران ویروس کرونا به سرعت به روش‌های راه‌اندازی برنامه‌ها و خدمات از راه دور و دیجیتال تغییر کنند، اما این فناوری می‌تواند به آن‌ها امکان بدهد تا به دورانی از شلوغی و ذهنیت کمبود منابع پایان دهند و به دورانی بروند که سازمان‌های غیرانتفاعی زمانی برای تفکر و برنامه‌ریزی - و حتی رویاپردازی - داشته باشند."

و در حالی که اکثر سازمان‌های غیرانتفاعی بودجه و تخصص مورد نیاز برای پیاده‌سازی هوش مصنوعی پیشرفته مانند ربات‌ها یا پهپادها را ندارند، تقریباً همه سازمان‌های غیرانتفاعی در چند سال گذشته راه‌های جدیدی برای استفاده از فناوری یا بهبود کاربرد فناوری موجود خود پیدا کرده‌اند.

موارد زیر نشان‌دهنده حوزه‌هایی هستند که استفاده از فناوری تغییراتی در روش‌های عملکرد سازمان‌های غیرانتفاعی در دوران جدید به وجود آورده است:

ارتباطات

استفاده از فناوری در حوزه ارتباطات به سازمان‌های غیرانتفاعی کمک می‌کند تا در دو زمینه داخلی و خارجی بهبود‌های قابل توجهی را تجربه کنند.

در زمینه ارتباطات داخلی، فناوری‌های مختلفی مانند Slack، Teams، Zoom، Google Meet و Chanty به تیم‌های متمرکز در مکان‌های جغرافیایی مختلف کمک می‌کنند تا به صورت زمان واقعی و دیجیتالی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا اطلاعات را سریعاً به اشتراک بگذارند، در جلسات مجازی شرکت کنند و همکاری و هماهنگی در پروژه‌ها را بهبود بخشند. این فناوری‌ها زمان مصرفی را کاهش می‌دهند و به تیم‌ها امکان می‌دهند به طور مؤثرتر و کارآمدتر کار کنند.

در زمینه ارتباطات خارجی، فناوری‌ها می‌توانند به سازمان‌های غیرانتفاعی کمک کنند تا ارتباطاتی بهتر و پویاتر با ذینفعان کلیدی و عموم برقرار کنند. با استفاده از ابزارهای مدیریت روابط با مشتری (CRM)، سازمان‌ها می‌توانند ارتباطات خود را با حامیان، داوطلبان، مشتریان و جامعه‌ی عمومی بهبود بخشند. علاوه بر این، فناوری‌های ارتباطات خارجی مانند پلتفرم‌های رسانه‌ای اجتماعی، وبسایت‌ها، و نشریات الکترونیکی می‌توانند به سازمان‌ها کمک کنند تا پیام‌رسانی بهتری را به مخاطبان خود منتقل کنند. با فراهم کردن ارتباطات به موقع و منظم با ذینفعان، سازمان‌های غیرانتفاعی می‌توانند آن‌ها را در جریان اهداف، فعالیت‌ها، و پیشرفت‌های خود نگه دارند.

به طور کلی، استفاده از فناوری در حوزه ارتباطات به سازمان‌های غیرانتفاعی امکان می‌دهد تا بهبود‌های قابل توجهی در جریان کاری داخلی، ارتباطات خارجی و همکاری با ذینفعان خود تجربه کنند. 

انگیزه و تأثیر

با استفاده از پلتفرم‌های مشارکت دیجیتال مانند CommUnity، Breezio، Hivebrite، Thrive و Mobilize، سازمان‌های غیرانتفاعی قادرند حامیان خود را به یکدیگر متصل کنند و جامعه‌ای را در اطراف هدف خود ایجاد کنند. این پلتفرم‌ها امکان ایجاد فضایی برای تبادل اطلاعات، بحث و گفتگو، همکاری و حمایت را فراهم می‌کنند. اعضا و حامیان سازمان می‌توانند در این پلتفرم‌ها با یکدیگر در ارتباط باشند، مطالب و اخبار مرتبط را به اشتراک بگذارند، مشارکت در پروژه‌ها و فعالیت‌های سازمانی داشته باشند و با همکاری در راستای هدف مشترک، تأثیر بیشتری داشته باشند.
علاوه بر پلتفرم‌های مشارکت دیجیتال، استفاده از فناوری‌های دیگر نیز به سازمان‌های غیرانتفاعی کمک می‌کند تا بهبود و گسترش بیشتری برای فعالیت‌های خود بدست آورند. برای مثال، استفاده از گفتگوی زنده (live chat) و منابع کمک پویا (dynamic help resources) به سازمان‌ها امکان می‌دهد تا به مخاطبان خود خدمات و پشتیبانی بهتری ارائه کنند. این فناوری‌ها به کاربران امکان می‌دهند با سازمان در زمان واقعی در ارتباط باشند و سوالات خود را مطرح کنند یا به دنبال راهنمایی و مشاوره باشند. این راهکارها باعث کاهش نیاز به پرسنل بیشتر می‌شوند و سازمان‌ها را قادر می‌سازند تا با استفاده بهینه از منابع خود، به تعداد بیشتری از مخاطبان خدمات ارائه کنند و در نتیجه تأثیر بیشتری داشته باشند.
استفاده از فناوری در سازمان‌های غیرانتفاعی نه تنها کارایی و اثربخشی آن‌ها را افزایش می‌دهد، بلکه هزینه‌ها و زمان مورد نیاز برای استخدام پرسنل را نیز کاهش می‌دهد. این امر به سازمان‌های غیرانتفاعی کمک می‌کند تا منابع خود را بهبود داده و به صورت بهینه‌تری بر روی اهداف و مأموریت‌های خود تمرکز کنند.

جمع‌آوری سرمایه

پلتفرم‌های اهدا سرمایه غیرانتفاعی مانند FundraiseUp، Donately، Qgiv و Donorbox به سازمان‌های غیرانتفاعی کمک می‌کنند تا فرآیند جمع‌آوری سرمایه را ساده‌تر و موثرتر انجام دهند. این پلتفرم‌ها امکان ایجاد صفحات اهدا آنلاین برای سازمان‌ها فراهم می‌کنند، که به مخاطبان و حامیان می‌توانند با استفاده از این پلتفرم‌ها امکان دهند به راحتی و با امنیت بیشتری سرمایه خود را به سازمان اهدا کنند.

با استفاده از پلتفرم‌های اهدا سرمایه آنلاین، سازمان‌های غیرانتفاعی می‌توانند به جمعیت گسترده‌تری از افراد دسترسی پیدا کنند. این به معنای این است که سازمان‌ها می‌توانند پیام خود را به افراد بیشتری منتقل کنند و افرادی که قبلاً آگاهی نداشته‌اند، را در مورد مأموریت و فعالیت‌های سازمان آگاه کنند. همچنین، این پلتفرم‌ها به سازمان‌ها امکان می‌دهند تا با استفاده از ابزارها و ویژگی‌های مختلف، مانند کمپین‌های جمع‌آوری سرمایه، ایمیل‌های تبلیغاتی و اشتراک‌گذاری اجتماعی، به طور فعال تبلیغات خود را انجام دهند و جذب بیشتری از مخاطبان خود را برای حمایت مالی فراهم کنند.

علاوه بر این، استفاده از پلتفرم‌های اهدا سرمایه آنلاین به سازمان‌ها امکان می‌دهد تا حاشیه‌های هزینه‌ای مرتبط با مترجمان مالی و فرآیندهای مربوط به مدیریت چک‌ها و تسویه حساب‌ها را کاهش دهند. با این روش، هزینه‌های مربوط به مدیریت و پردازش دستی اهدایات نقدی کاهش می‌یابد و سازمان‌ها می‌توانند بیشتر از سرمایه‌های خود را به استفاده از منابع در جهت دستیابی به هدف اصلی خود اختصاص دهند.

مدیریت مالی

علاوه بر کاهش هزینه‌های عملیاتی سازمان‌های غیرانتفاعی، فناوری همچنین می‌تواند در مدیریت مالی سازمان‌ها در زمینه‌های مختلف بهبود ایجاد کند، که شامل:

  • جمع‌آوری بهتر داده‌ها
  • تحلیل مالی بهبود یافته
  • گزارش‌دهی سریعتر و ساده‌تر
  • مدیریت بهتر جریان نقدی
  • تخصیص منابع بهتر
  • برنامه‌ریزی استراتژیک با اطلاعات بهتر
  • توانایی افزایش یافته برای پاسخگویی به الزامات رفع تخلف

علاوه بر این، مدیریت مالی بهتر می‌تواند تلاش‌های جمع‌آوری منابع مالی سازمان را نیز بهبود بخشیده و ارزش سازمان را برای سرمایه‌گذاران نشان دهد. در یک مقاله درباره استفاده از فناوری برای اثبات ارزش سازمان برای سرمایه‌گذاران غیرانتفاعی، سووتری ویلسون به این نکته بیشتر پرداخته است و می‌گوید:

"با افزایش رقابت در اخذ گرنت‌ها و تمرکز بیشتر گرنت‌دهندگان بر نتایج قابل اندازه‌گیری، سازمان‌های غیرانتفاعی که درک خوبی از جمع‌آوری و ارائه داده‌های قطعی دارند، توانایی برقراری ارتباط مؤثرتر با گرنت‌دهندگان را دارند و اثبات می‌کنند که سرمایه‌گذاری‌های خود را برای ایجاد تغییرات واقعی استفاده می‌کنند، برتری خواهند داشت. روزهایی که بنیادها و سایر متبرعان فقط یک چک را صادر می‌کردند و امیدوار به بهترین نتیجه بودند، به پایان رسیده است. اما این یک توسعه سالم است. سازمان‌های غیرانتفاعی می‌توانند فرصتی را برای اثبات کارایی خود و استفاده از هر ابزار موجود برای اثبات ارزش خود پذیرا باشند."

با استفاده از فناوری مناسب، سازمان‌های غیرانتفاعی می‌توانند با استفاده از داده‌های قطعی، به طور محسوسی موفقیت‌های خود را ارزیابی کنند و سپس این اطلاعات را با متبرعان به اشتراک بگذارند تا از آن‌ها برای ادامه کمک‌های خیریه‌شان تشویق شوند.

به همین دلیل، یک مدیر مالی خوب در سازمان‌های غیرانتفاعی باید با استفاده از فناوری  ابزارهای مالی برای مدیریت مالی سازمان خود آشنا باشد. با این حال، هر سازمانی ممکن است یک مدیر مالی رسمی نداشته باشد. در برخی از سازمان‌ها، این نقش به مدیر اجرایی، مدیرعامل یا معاون اجرایی سپرده می‌شود. در این موارد، میزان شایستگی مدیریت در زمینه فناوری مالی که نقش رهبری سازمان را به عهده دارد، بسیار متغیر خواهد بود. به همین دلیل، سازمان‌هایی که رهبری مالی قوی ندارند، می‌توانند با دعوت یک مشاور مدیر مالی (CFO) از خارج سازمان، عملیات مالی خود را به‌روزرسانی کنند. استفاده از مشاوره مالی غیرانتفاعی می‌تواند هماهنگی بهتری با فناوری را برای کمک به برنامه‌ریزی استراتژیک و بهبود نتایج فراهم کند. امروز با ما تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری را دریافت کنید!