سرپرست تیم «جراحان پلاستیک مناطق محروم» در پایان سفر پنج روزه این تیم به استان کرمانشاه از ویزیت رایگان بیش از 1200 بیمار و عمل جراحی رایگان 155 بیمار طی این مدت خبر داد.


به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر عبدالجلیل کلانتر هرمزی در نشست خبری تیم جراحان پلاستیک مناطق محروم که 13 تیرماه در محل بیمارستان امام خمینی (ره) کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه این تیم به دعوت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به این استان سفر کرده است، گفت: این نوزدهمین سفر ما به مناطق محروم است.

وی افزود: پیش از کرمانشاه تیم «جراحان پلاستیک مناطق محروم» سفرهایی به استان‌های مختلف از جمله خوزستان، آذربایجان شرقی، بوشهر و کهکیلویه و بویر احمد داشته است و کرمانشاه نوزدهمین سفر استانی ماست.

کلانتر هرمزی خاطرنشان کرد: با دعوت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تیم ما تصمیم به سفر به استان کرمانشاه گرفت و خوشبختانه ساختارهای لازم برای فعالیت تیم از جمله تدارک اتاق عمل و سایر امکانات رایگان درمانی در استان مهیا شد.

وی افزود: همچنین به همت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اطلاع رسانی خوبی در این زمینه در سطح استان صورت گرفت و بیماران بسیاری از مناطق مختلف استان خود را به بیمارستان امام خمینی (ره) رساندند.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران یادآور شد: علاوه بر بیماران کرمانشاهی بیمارانی از یازده استان دیگر نیز به بیمارستان امام خمینی (ره) کرمانشاه آمدند که درهیچ یک از سفرهای ما سابقه نداشته و برخی بیماران با اطلاع از حضور ما در کرمانشاه، از استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی و جنوبی و خوزستان خود را به کرمانشاه رساندند.


ویزیت «رایگان» 1200 بیمار در کرمانشاه طی 5 روز

سرپرست تیم «جراحان پلاستیک مناطق محروم» با اشاره به شروع سفر این تیم به استان کرمانشاه از 9 تیرماه، گفت: سفر ما امروز به پایان می‌رسد و در این سفر به همت 24 پزشک و جراح تیم، بیش از 1200 بیمار مبتلا به ناهنجاری‌های سر و صورت و بویژه شکاف لب و کام ویزیت رایگان شده و 155 بیمار نیز بصورت رایگان جراحی شدند.

کلانتر هرمزی افزود: خوشبختانه طی مدت فعالیت ما در استان کرمانشاه به همت پزشکان و جراحان تیم، دو رکورد جهانی شکسته شد، یکی تعداد انجام عمل جراحی در یک روز که ما توانستیم روز 10 تیرماه بیش از 40 عمل جراحی انجام دهیم که در نوع خود بی نظیر است و  از طرفی انجام 155 عمل جراحی طی پنج روز نیز خود نوعی رکورد جهانی محسوب می‌شود.

سرپرست تیم جراحان پلاستیک مناطق محروم در ادامه به تفاوت‌های سفر این تیم به استان کرمانشاه با دیگر استان‌های کشور اشاره کرد و  افزود: در این سفر تفاوت‌های محسوسی در فعالیت‌هایمان داشتیم از جمله اینکه این بار و در این سفر با حضور متخصص بیهوشی اطفال ما توانستیم اعمال جراحی برای کودکان زیر پنج سال را نیز انجام دهیم.

وی افزود: سابق بر این در سفرهای دیگر به دلیل عدم حضور متخصص بیهوشی اطفال عملا از عمل جراحی کودکان زیر پنج سال به دلیل مخاطرات بیهوشی آن‌ها معذور بودیم.

کلانتر هرمزی افزود: همچنین در سفرهای دیگر مجموع پزشکان و جراحان تیم همواره در یک محل متمرکز بودند و فعالیت می‌کردند اما در سفر به استان کرمانشاه پزشکان ما پراکنده شدند و در شهرستان پاوه و نیز بیمارستان امام رضا (ع) کرمانشاه برخی پزشکان ما خدمات‌رسانی کردند. همچنین در  این سفر متخصص گوش، حلق و بینی همراه داشتیم که 12 عمل لوله‌گذاری در گوش نیز توسط این متخصص در کرمانشاه انجام شد.

کلانتر هرمزی تصریح کرد: در افراد مبتلا به شکاف کام و لب، پشت گوش آن‌ها چرک جمع می‌شود و اگر رسیدگی نشود احتمالا کَر شدن آن‌ها وجود دارد.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک افزود: از طرفی در این سفر متخصص ارتودنسی نیز همراه ما بود و افرادی که در این زمینه نیازمند اقدام درمانی بودند به این متخصص مراجعه کردند.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران در ادامه با تاکید بر شکرگذاری نعمت‌های خداوند، گفت: من و تیم جراحان پلاستیک مناطق محروم معتقد هستیم سلامتی و علمی که خداوند به ما لطف کرده و مرهمت کرده است باید در جایی در راه او صرف شود.


ویزیت رایگان 13 هزار بیمار کشور توسط تیم جراحان پلاستیک مناطق محروم

وی افزود: در همین راستا ما از سال 1387 کار خود را شروع کرده و به مناطق محروم کشور سفر کردیم تا دین خود را ادا کرده و شکرگزاری خود را از همه نعمت‌هایی که خداوند در اختیار ما قرار داده به صورت عملی انجام دهیم.

کلانتر هرمزی تصریح کرد: خوشحالم اعلام کنم که با شروع حرکت تیم ما، پنج تیم تخصصی مشابه از جمله تیم چشم پزشکی، جراحی کودکان و جراحی سرطان نیز در اقدام مشابه شروع به سفر به مناطق محروم و درمان و جراحی رایگان بیماران کرده‌اند. همچنین پنج تیم دیگر در سطح پزشکی عمومی و واکسیناسیون نیز در اقدامی مشابه این سفرها را آغاز کرده‌اند که برای ما واقعا جای خوشحالی دارد و خداوند را شاکر هستیم و امیدواریم روز به روز شاهد افزایش این تیم‌ها باشیم.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در نوزده سفر ما به مناطق محروم  بیش از 13 هزار بیمار بصورت رایگان ویزیت و حدود 1200 نفر نیز بصورت رایگان جراحی شده‌اند.

وی با بیان اینکه عمل شکاف کام و لب در بسیاری موارد نیاز به بیش از پنج عمل جراحی دارد، گفت: از مجموع بیماران استان کرمانشاه از 155 عمل جراحی 100 مورد آن‌ها مجدداً مجوز رایگان عمل جراحی در تهران گرفته‌اند تا در تهران ادامه اعمال جراحی آن‌ها انجام شود.


از هر 600 تولد در ایران یک نوزاد مبتلا به «شکاف کام و لب» است!

کلانتر هرمزی در ادامه با بیان اینکه شکاف کام و لب یک نابهنجاری مادرزادی است، گفت: در کشورهای پیشرفته از هر 1000 تولد یک نوزاد و در کشورهای درحال توسعه از هر 600 تولد یک نوزاد مبتلا به ناهنجاری شکاف کام و لب است. علاوه بر ژنتیک، عفونت‌های ویروسی نیز در بروز این ناهنجاری دخیل هستند و عمدتاً ازدواج‌های فامیلی منجر به بروز این ناهنجاری می‌شود طوری که بعضا اعضای یک خانواده 12 نفره در استانی همگی دچار این ناهنجاری بودند.

کلانتر هرمزی تصریح کرد: در استان کرمانشاه حداکثر سه عضو خانواده مبتلا به این ناهنجاری بودند و این نشان می‌دهد عامل ژنتیکی در این منطقه تاثیر کم‌تری دارد و تعداد بیماران مبتلا به این ناهنجاری در این استان با نرم  جهانی بر اساس مشاهدات ما برابر است.

تیم جراحان پلاستیک مناطق محروم با پرونده درخشان 1200 ویزیت رایگان و 155 عمل جراحی رایگان طی پنج روز، امروز به کار خود در بیمارستان امام خمینی (ره) کرمانشاه پایان می‌دهد.

 


منبع: ایسنا