ویکی نیکی

راهنمای هوشمند نیکوکاری

رفع چالش‌های حوزه نیکوکاری با سامانه مددجویی ویکی نیکی

ویکی نیکی، نرم‌افزار راهنمای کار نیک، امروز هفدهم دی‌ماه در سازمان اوقاف و امور خیریه تهران رونمایی شد. این نرم‌افزار به منظور کمک و هم‌افزایی موسسات خیریه در جهت افزایش بهره‌وری و ساماندهی این موسسات، ایجاد شده است.

موسسات خیریه می توانند برای استفاده از این سامانه، به ادرس زیر مراجعه و اقدام به ثبت نام نمایند :

 آدرس وب سایت ویکی نیکی:  www.wikiniki.ir 

موسسات خیریه معتبر توسط سازمان اوقاف تایید و حساب کاربری برای آنها فعال می‌شود.

پس از طی این روند، موسسات خیریه مددجویان خود را به سامانه اضافه می‌کنند، در گام بعد، اطلاعات مددجویان استعلام می‌شود و درنهایت موسسات خیریه نحوه و چگونگی کمک به مددجویان را ثبت می‌کنند.

همچنین ویکی نیکی، امکان ثبت‌نام و اعلام نیاز توسط خود مددجویان را نیز فراهم نموده است.

"مجید ولی‌محمدی"، مدیراجرایی نرم‌افزار و سایت ویکی نیکی، نخستین سخنران این مراسم بود. او با تاکید بر اینکه یکی از ماموریت‌های ویکی نیکی، رفع چالش‌ها در حوزه نیکوکاری با استفاده از فناوری‌های نوین است، گفت: «در سال ۲۰۱۷ ایران هفدهمین کشور از نظر شاخص‌های نیکوکاری بوده است. ایران در شاخص‌های جهانی مانند کمک به خیریه‌ها رتبه بیست و سوم و در کارهای داوطلبانه دارای رتبه چهلم بوده است. همچنین در حوزه نیکوکاری، چهار چالش اساسی وجود دارد؛ من جمله عدم وجود بانک‌های اطلاعاتی، عدم وجود زیرساخت‌های فنی-تخصصی، عدم تولید محتوا و عدم ارتباط بین فعالان حوزه نیکوکاری.»

او ادامه داد: «سامانه مددجویی ویکی نیکی به‌منظور ایجاد بانک اطلاعاتی مددجویان کشور، بالا بردن بهره‌وری موسسات توسط اطلاعات جمع‌آوری شده، شفاف‌سازی فرایند کمک‌رسانی و جلوگیری از موازی کاری ها و هدررفت منابع، راه‌اندازی شده است و مهم‌تر از همه تحلیل و بررسی اطلاعات وضع موجود را مبنای کار خود قرار داده است تا ضمن بررسی اطلاعات و نیازهای گذشته، نیازهای سال‌های پیش‌رو را نیز پیش‌بینی کنیم.»

در ادامه مرتضی موسویان، رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال، با بیان اینکه تغییرات موجود در جوامع، سرعتی بیش از سیاست‌گذاری‌ها دارد، گفت: «ما در جامعه شبکه‌ای زندگی می‌کنیم و بدون این شبکه امکان زندگی برای ما نیست. در کنار احراز هویت افراد، احراز هویت بسترهای حامل محتوا هم موضوع مهمی است که به آن لیبلینگ می‌گویند. فرهنگ فضای مجازی مشارکت همه را مطابق با چارچوب‌ها و هنجارهای موجود می‌طلبد. آنچه بخش دولتی، خصوصی و اصحاب رسانه باید به دنبال آن باشند، فرهنگ سازی است.»

او ادامه داد: «با استفاده از نرم‌افزار ویکی نیکی، اعتماد مردم نسبت به فعالیت های نیکوکارانه در فضای مجازی  افزایش یافته و برای موسسات خیریه، کاهش هزینه در پی دارد چراکه به راحتی با مخاطبان خود ارتباط برقرار می‌کنند. کاهش هزینه و زمان و فراهم آوردن شفافیت، عواملی مهم در فضای مجازی است که برای کاربر فراهم می‌شود. ما باید خود را برای زندگی در شفافیت آماده کنیم و این نرم‌افزار، در همین راستا عمل می‌کند.»

غلام‌رضا محمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران، دیگر سخنران این مراسم بود. او بابیان اینکه حدود یک دهه است که رویکرد سنتی سازمان اوقاف تغییر کرده و در این راستا از علم روز استفاده می‌کند، گفت: «در این سازمان اطلاعات و آمار موجود از یک‌سو جمع‌آوری می‌شد، از سوی دیگر درآمدها و هزینه‌ها نیاز به شفاف‌سازی داشت که امروز این شفافیت ایجاد شده است و درآمدها و هزینه‌های اوقاف قابل رصد است. ویکی نیکی دائره‌المعارف افرادی است که می‌خواهند کار خیر انجام دهند و یا خدمات دریافت کنند. این نرم‌افزار در سه حیطه فعالیت می‌کند. نخست به کسانی که می‌خواهند فعالیت خیرخواهانه داشته باشند، کمک می‌کند تا در این سامانه ثبت‌نام و اقدام به فعالیت کنند. گروه دوم کسانی هستند که می‌خواهند خدمات دریافت کنند، آن‌ها با وارد کردن اطلاعات خود در این سامانه، این امکان را به موسسات خیریه می‌دهند تا با آگاهی کامل برای کمک‌رسانی اقدام کنند. موضوع مهم دیگر که با در اختیار داشتن این سامانه قابل‌پیگیری است، در اختیار داشتن پیشینه رفتارهاست تا بدانیم در چه وضعیتی هستیم و خدماتی که باید در جامعه ارائه بدهیم، چیست. ما با این بانک اطلاعاتی برای آینده نیز سیاست‌گذاری خواهیم کرد.»

 

در پایان تفاهم‌نامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه استان تهران در زمینه فعالیت موسسات خیریه در فضای مجازی به امضای طرفین رسید.

 

منبع

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.