هرساله کشورهای جهان 14 ام ژوئن (24 خرداد ماه) را به مناسبت «روز جهانی اهداکنندگان خون» جشن می‌گیرند. هدف از نام‌گذاری این روز، قدردانی از اهداکنندگانی است که برای کمک به هم‌نوعان خود و بدون دریافت هیچ مبلغی هر ساله به طور منظم خون اهدا می‌کنند. هدف دیگر، افزایش آگاهی نسبت به نیاز اساسی به اهدای خون و تاثیرات مثبت آن است.


اهدای خون هر ساله جان میلیون‌ها انسان را نجات می‌دهد. بیماران می‌توانند با دریافت خون اهدا شده به آنان، زندگی طولانی‌تر و با کیفیت‌تری داشته باشند. خون می‌تواند ناجی میلیون‌ها انسان در شرایط مختلف باشد. آسیب‌دیدگان حوادث طبیعی یا غیرطبیعی، مادر و فرزند به هنگام زایمان، بیماران خاص و...

 روز جهانی اهدای خون در سال 2018، بر مفاهیم باارزشی چون نوع دوستی، احترام، همدلی و مهربانی تاکید کرده است.


شعار روز جهانی اهدای خون – 2018 :

 «هوای دیگران رو داشته باش. خون اهدا کن. زندگی رو شریک شو.»

هدف این کمپین، کشف و انتشار داستان افرادی است که اهدای خون زندگی‌شان را نجات داده است. این راه مناسبی برای ایجاد انگیزه در اهداکنندگان خون و تداوم این مسیر است و آگاهی جمعی را نیز نسبت به تاثیرات مثبت این عمل زیبا، بالا می‌برد.

فعالیت‌ها شامل: برگزاری رویدادهای متنوع، جلسات، انتشار داستان‌های دریافت‌کنندگان خون، برگزاری کنفرانس‌های علمی، انتشار مقالات در مجلات علمی در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی و سایر فعالیت‌های مشابه است که می‌تواند در ترویج موضوع روز جهانی اهداکنندگان خون سال 2018 کمک کند.


  گردآورنده: رویا باقری

منبع: سازمان سلامت جهانی