سامسونگ متعهد به پیروی از قوانین و مقررات محلی و نیز اعمال منشور اخلاقی جهانی و دقیقی به کلیه کارمندان خود می‌باشد. این شرکت معتقد است مدیریت اخلاقی نه تنها ابزاری برای پاسخ به تحولات سریعی است که در محیط تجاری جهانی رخ می‌دهد، بلکه وسیله‌ای است برای جلب اعتماد افراد ذینفع مختلف خود، که شامل مشتریان، سهام‌ داران، کارمندان، شرکای تجاری و جوامع محلی می‌شود. سامسونگ، با هدف تبدیل شدن به یکی از مقیدترین شرکت‌های جهان به اصول اخلاقی، در کنار
پرداختن به یک مدیریت شرکتی معقول و شفاف، همچنان کارمندان خود را تحت آموزش قرار می‌دهد و از سامانه‌ های نظارتی استفاده می‌کند.


پنج اصل تجاری سامسونگ

در سال 2005، سامسونگ الکترونیکس در بیان تعهد خود نسبت به مسئولیت اجتماعی شرکتی‌اش به عنوان یک شرکت پیشرو در جهان، به «پنج اصل تجاری سامسونگ» اشاره کرد. این پنج اصل به منزله اساسی برای منشور اخلاقی جهانی‌ اش است که از معیارهای اخلاقی و قانونی پیروی کرده و مسئولیت‌ های اجتماعی شرکتی سامسونگ را تحقق می‌بخشد.

 

ما از معیارهای اخلاقی و قانونی پیروی می‌کنیم.

ما برای شأن و تمایز هریک از افراد احترام قائلیم.

ما به حقوق اصلی کلیه افراد احترام ‌می‌گذاریم. کار اجباری، دستمزد‌ دهی ناعادلانه و برده‌داری کودکان در هیچ شرایطی برای ما مجاز نمی‌باشد. ما بر اساس ملیت، نژاد، جنسیت، مذهب و غیره هیچ‌گونه تبعیضی قائل نمی‌شویم و با همه افراد و طرفین ذینفع، مانند مشتریان یا کارمندان، یکسان برخورد می‌کنیم.

ما به رقابتی عادلانه مطابق با قانون و اصول اخلاقی تجاری می‌پردازیم.

با از کلیه قوانین کشورهای دیکر و جوامع منطقه‌ای پیروی می‌کنیم، به نظام رقابتی بازار احترام می‌گذاریم و به نحوی عادلانه به رقابت می‌پردازیم. ما از طرق غیرقانونی و اعمال اصول اخلاقی ناپسند در تجارت، به طور ناعادلانه درآمدزایی نمی‌کنیم. ما در فعالیت‌ های تجاری خود، به دریافت یا اعطای هدایا، رشوه یا ارجحیت‌ دادن به افراد خاص نمی‌پردازیم.

ما از طریق ثبت داده‌های حسابداری دقیق، شفافیت را در حسابداری خود حفظ می‌کنیم.

ما کلیه تراکنش‌ ها را به طور دقیق ثبت و مدیریت می‌کنیم تا به افراد ذینفع خود به وضوح نشان دهیم که فعالیت‌ های تجاری‌مان پیرو معیارهای حسابداری بین‌ المللی و همچنین مقررات حسابداری هر کشور است. همانطور که قانون مقرر کرده است، ما در ارائه اطلاعات شرکت و جوانب اصلی مدیریت، مانند تغییرات مالی شرکت، شفافیت به خرج می‌دهیم.

ما در مسائل سیاسی دخالت نکرده و بی‌طرفی خود را حفظ می‌کنیم.

ما برای حقوق سیاسی و عقاید سیاسی افراد احترام قائلیم و در چارچوب شرکت خود به فعالیت‌های سیاسی نمی‌پردازیم. ما از بودجه‌ها، نیروی انسانی، تأسیسات و سایر موارد متعلق به شرکت برای اهداف سیاسی استفاده نمی‌کنیم.

ما به مشتریان، سهام‌داران و کارمندان احترام می‌گذاریم.

رضایت مشتری اولویت اول ما است.

ما خدمات و محصولاتی ارائه می‌دهیم که نیازها و انتظارات مشتریان‌مان را برآورده می‌کند. ما رابطه‌ ای صادقانه و دوستانه با مشتریان خود داریم و پیشنهادها و انتقادات آنها را خاضعانه پذیرا هستیم. همچنین به اطلاعات

ما مدیریتی ارزش‌مدار را برای سهام‌داران خود دنبال می‌کنیم.

ما از طریق سرمایه‌ گذاری‌ های معقول و ارتقای بهره‌ وری در عملکرد، مزایایی بلندمدت را برای سهام‌ داران فراهم می‌سازیم. ما با انجام فعالیت‌ های مدیریتی پیوسته و افزایش ارزش شرکت در بازار، مزایای پایداری را ایجاد می‌کنیم. علاوه بر این، به حقوق سهام‌ داران، تقاضاهای معقول و ایده‌ها احترام می‌گذاریم.

ما تلاش‌هایی در جهت بهبود «کیفیت زندگی» کارمندان خود انجام می‌دهیم.

ما فرصت‌ هایی برابر را در اختیار همه کارمندان خود قرار می‌دهیم و رفتاری عادلانه مطابق با توانایی‌ ها و عملکرد آنها داریم. ما خودشکوفایی بی وقفه را به کارمندان خود توصیه و از بهسازی‌ های لازم برای انجام وظایف حمایت می‌کنیم. بعلاوه، محیطی کاری مناسبی می‌سازیم که امکان خودمختاری و خلاقیت در کار در آن فراهم باشد.

ما برای محیط زیست، ایمنی و سلامت اهمیت قائلیم.

ما مدیریتی سازگار با محیط زیست را دنبال می‌کنیم.

ما از معیارهای بین‌المللی حاکم بر حفظ محیط زیست، اقدامات مرتبط و قوانین فرعی و مقررات داخلی تبعیت می‌کنیم. همچنین در کلیه فعالیت‌های تجاری خود مانند طراحی، تولید، فروش و غیره تلاش‌های پیوسته‌ای برای حفظ محیط زیست صورت می‌دهیم. ما در زمینه استفاده مؤثر از منابع، مانند بازیافت منابع، پیشتاز هستیم.

ما روی ایمنی و سلامت مردم تمرکز می‌کنیم.

ما از معیارهای بین‌المللی مربوط به ایمنی، اقدامات مرتبط و قوانین فرعی و مقررات داخلی پیروی می‌کنیم. ما ضمن تبعیت از مقررات ایمنی، محیط کاری توأم با آسایشی را ایجاد می‌کنیم و از بروز حوادث ناشی از سهل‌انگاری جلوگیری می‌نماییم.

ما یک شهروند شرکتی دارای مسئولیت اجتماعی هستیم.

ما تعهدات اساسی یک شهروند شرکتی را تمام و کمال انجام می‌دهیم.

ما تلاش می‌کنیم تا حس اطمینان به مسئولیت‌ ها و تعهدات شرکت به عنوان عضوی از جامعه منطقه‌ ای را بالا ببریم. ما برای اشتغال‌ زایی ایمن سخت‌کوشانه تلاش می‌کنیم و مسئولیت خود در قبال پرداخت مالیات را می‌فهمیم.

ما به شرایط فرهنگی و اجتماعی کنونی احترام می‌گذاریم و مدیریتی مشارکتی (موفقیت/همکاری مشترک) داریم.

ما به قوانین، فرهنگ و ارزش‌های جامعه منطقه‌ ای‌مان احترام می‌گذاریم و به بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کنیم. ما از طریق انجام فعالیت‌ های مبتنی بر منافع عمومی، از جمله مطالعه فکری و هنری، فرهنگ، فعالیت‌ های ورزشی و غیره، همواره به توسعه جامعه‌ ای سالم توجه داریم. همچنین فعالانه در فعالیت‌ های خدمات اجتماعی شرکت می‌کنیم، مانند کار داوطلبانه، امدادرسانی در حوادث طبیعی، و غیره.

ما شرکای تجاری را با همزیستی و موفقیت جمعی پیوند می‌دهیم

ما روابطی دوجانبه بر مبنای مشارکت‌ های تجاری و اعتماد متقابل شکل می‌دهیم و می‌دانیم که یک شریک تجاری یک شریک راهبردی نیز هست. ما از طریق پشتیبانی قانونی حس رقابت را در شرکت‌ های همکار تشدید می‌کنیم، و به دنبال پیشرفت‌ های مشترک می‌رویم.