شرکت مایکروسافت یک برنامه (اپ) ارائه کرده است که از دوربین گوشی هوشمند استفاده می‌کند تا جهانی که در مقابلش می‌بیند را برای نابینایان و کسانی که ضعف بینایی دارند، روایت کند.
این برنامه رایگان، به اسم Seeing AI، به معنی «هوش مصنوعی بینا»، می‌تواند چهره‌ انسان‌ها را تشخیص دهد، معنی حالت‌‌های چهره را تشخیص دهد، پول را بشناسد، یک صحنه را توصیف کند و متن را بخواند.

موقع خواندن متن، این برنامه می‌تواند به کاربرانش بگوید متنی که می‌خواهند بخوانند، درست جلوی دوربین قرار داده شده یا نه و می‌تواند راهنمایی کند که چطور آن را بهتر جلوی دوربین بگیرند. همچنین می‌تواند بارکد محصولات موجود در بازار را بخواند و درباره‌شان اطلاعات بدهد.
این برنامه که ابتدا به عنوان یک طرح تحقیقی در مسیر مسئولیت اجتماعی شرکت مایکروسافت آغاز شد، هنوز بعضی جنبه‌های تجربی و آزمایشی دارد. کاربران می‌توانند این قابلیت‌ها را فعال کنند. یکی از آن‌‌ها می‌تواند صحنه اطراف کاربر را برایش توصیف کند.
این برنامه همچنین می‌تواند تصاویری که کاربر در اپ‌‌های دیگر روی گوشی هوشمندش دارد را توصیف کند. این اپ برای دستگاه‌‌های آیفون، فعلا برای کشورهای آمریکا، کانادا، هندوستان، هنگ‌کنگ، نیوزیلند و سنگاپور فعال شده است و قرار است به‌زودی در کشورهای دیگر هم در دسترس قرار بگیرد.
«ثاقب شیخ»، یکی از مهندسان نرم‌افزار مایکروسافت، این برنامه را ماه مارس سال گذشته معرفی کرد. او که خود در هفت سالگی بینایی‌‌اش را از دست داده، گفت: «با برنامه‌نویس‌‌های دیگری که مثل من فکر می‌کردند، یک گروه شدیم تا برنامه‌ای بسازیم که بگوید چه کسی و چه چیزهایی اطراف آدم است… سال‌ها پیش این فکر مثل یک داستان علمی‌ تخیلی بود. هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم این کاری باشد که آدم واقعا بتواند انجام دهد، ولی هوش مصنوعی با سرعتی بیش از پیش‌‌بینی‌‌ها دارد بهتر می‌شود و خیلی هیجان‌ زده‌ام که ببینم تا کجاها می‌تواند برود.»

هرچند خیلی از عناصر گوشی‌‌های هوشمند همچنان برای نابینایان غیرقابل‌ دسترس هستند، ولی دستگاه‌‌های آیفون و آندروید خودشان هم کمک‌‌هایی برای استفاده کاربرانی با ضعف بینایی دارند؛ مثلا دستیار صوتی که می‌تواند به کاربران بگوید چه چیزی روی صفحه آن‌هاست و راه‌نماییشان کند که چطور کدام دکمه را روی صفحه بزنند.
به جز اپ Seeing AI (هوش مصنوعی بینا) برنامه‌‌های مشابه دیگری هم در بازار هستند ولی اغلب رایگان نیستند.

منبع: مدرسه پرتو

مطالب مرتبط:
مسئولیت اجتماعی شرکت ها؛ نمونه‌های موفق داخلی و خارجی