معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از اجرای گروه‌های تئاتر خیابانی در ۱۰ روز پایانی سال با موضوع فرهنگ ترافیک در قالب کمپین «از خودمان شروع کنیم» خبر داد.
به گزارش «ویکی نیکی» و به نقل از خبرگزاری مهر، «محمدرضا زمردیان» با بیان این مطلب افزود: «در راستای آموزش‌های همگانی و فرهنگ‌سازی در کمپین «از خودمان شروع کنیم»؛ با همکاری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و همراهی پلیس راهور تهران بزرگ، در ایام پایانی سال 96 در ۱۵ نقطه پر تردد شهر و ۵ ایستگاه مترو به مدت ۱۰ روز شاهد اجرای تئاترهای خیابانی با موضوع  ارتقای فرهنگ ترافیک خواهیم بود.
این مجموعه از روز چهارشنبه ۱۸ اسفند ماه آغاز شده و تا روز ٢٨ اسفند ماه ادامه خواهد داشت.»
وی با بیان اینکه هدف از برگزاری این برنامه فرهنگی-هنری نشان دادن رفتارهای اشتباه ترافیکی شهروندان و ترویج الگوهای صحیح رفتاری در این زمینه است؛ ادامه داد: «رویکرد اصلی این تئاترها موضوعاتی چون حریم عابر پیاده و رفتار صحیح عابر، راننده و موتور سیکلت سوار در قبال خط سفید و روش صحیح پارک، جلوگیری از پارک دوبله و فرهنگ صحیح استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.

پیشنهاد مطالعه : مقاله «تغییر رفتار اجتماعی و تثبیت آن»

به گفته زمردیان؛ یاداوری رفتار‌های صحیح در استفاده از حمل و نقل عمومی مانند توجه به حریم شخصی افراد، روش صحیح سوار و پیاده شدن از مترو و اتوبوس، رعایت حق تقدم معلولان سالخوردگان و کودکان از جمله مفاهیمی است که در اجرای تئاتر‌ها در مترو مورد توجه قرار گرفته است.
معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران بیان کرد: «پژوهش‌ها نشان می‌دهد، ارتقای فرهنگ و رفتارهای ترافیکی از سوی شهروندان ۲۵ تا ۳۰ درصد در کاهش زمان سفر و میزان ترافیک تاثیرگذار است.»
وی با بیان اینکه هنر یکی از بهترین ابزارها در بحث ارتقا فرهنگ عمومی به جای ارائه آموزش‌های مستقیم است؛ یادآور شد:
«امیدواریم در قالب کمپین «از خودمان شروع کنیم» بتوانیم با استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد و چهره‌های دارای سرمایه اجتماعی، فرهنگ ترافیک را در شهر بالا ببریم.»